binali yıldırım

3. Havalimanı metrosu geliyor!

Genel Uğurcan Tokay 20.01.2016
Binali Yıldırım, emlaktasondakika'ya yaptığı açıklamada 3. Havalimanı'na gidecek metro için çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yapımı devam eden 3. Havalimanı'na ulaşım için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Emlaktasondakika.com'a çarpıcı açıklamalarda bulunan Yıldırım, milli uçak ve milli tren projelerinin tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.

Özellikle ilk milli uçağın 32 koltuklu olacağını, daha sonra bunun 70 koltuğa çıkartılacağını söyleyen Bakan Yıldırım, yeni milli elektrikli dizel tren seti üzerinde çalıştıklarını da anlattı.

İşte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklamaları…

Havalimanları birbirine bağlanıyor

"İstanbul'da da İstanbul 3. Havalimanına Raylı Sistem Bağlantısı ve Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı çalışmalarını başlattık. 3. Havalimanı Bağlantısı hattını 2016 yılı yatırım programına almayı planlıyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanı Bağlantısı ile ilgili sözleşme imzalandı, yer teslimi yapılarak işlere başlandı. 2018 yılın ilk çeyreğinde bu hattın tamamlanmasını planlıyoruz"

İlk uçak 32 koltuklu, ikinci 70 koltuklu olacak

"2016 yılı içinde de başlattığımız yerli uçak projemize devam edeceğiz. Ön Fizibilite çalışması, Bakanlığımız koordinesinde ilgili Kurum / Kuruluş ve özel sektör katılımı ile tamamlanmıştır. İlk etapta 32 koltuklu ilk uçağımızın yapımı ile birlikte 60-70 koltuk kapasiteli tamamen ülkemize özgün yeni bir uçak modelinin kendi mühendislerimizce geliştirilmesine karar verildi"

Milli dizel tren geliyor

"Ayrıca Demiryollarında Millileştirme Stratejileri ve Ar-Ge Projeleri ile ilgili de çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Tasarımı ve teknolojisi ülkemize ait yeni nesil demiryolu araçlarının üretilmesine yönelik Milli Tren Projesi çalışmalarına başlamıştık. Bu kapsamda Yeni Milli Elektrikli-Dizel Tren Setinde konsept tasarımı tamamlandı. Endüstriyel ve Mühendislik detay tasarım çalışmalarına başlanıldı. Yeni Nesil Milli Yük Vagonu konsept tasarımı da yapıldı. Bu kapsamda da endüstriyel ve mühendislik detay tasarımına yönelik çalışmalar devam ediyor"

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

3. havalimanı metrosu 3. havalimanı metro milli tren milli uçak son durum