3. Havalimanı

3. Havalimanı kredisinde anlaşmaya varıldı!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 10.04.2015
Nihat Özdemir, 3. Havalimanı'nın ilk etabı için 750 milyon euro kredi aldıklarını, 4.5 milyar euro kredi için ise mayısta imza atılacağını söyledi.
Limak İdare Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, üçüncü havalimanının ilk etabı için 750 milyon euro köprü kredisi aldıklarını ortaya koyarak , "Kredi dört senesi geri ödemesiz toplam 16 sene vadeli olacak ve yedi Türk bankasından sağlanacak" diye belirtti .

İlk etabın maliyetinin 5,5 -6 milyar euro olacağını ve bunun yaklaşık olarak % 50'si altyapıya gideceğini açıklayan Özdemir, toplam 10. beş milyar euroluk yatırımla tamamlanacak havalimanının planlandığı gibi etabının 29 Ekim 2017'de hizmete açılacağını belirtti . Yeni yatırımlarıyla alakalı gazetecilerle bir araya gelen Özdemir, kapasite artırım yatırımları ve yeni satın almalar suretiyle enerjideki kurulu güçlerini ve çimentodaki pazar payını yaklaşık olarak iki katına çıkarmayı plnladıklarını belirtti . Özdemir, önceki sene 3 milyar doları aşan cirolarını 2017'de beş milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

1 MİLYAR DOLAR YATIRACAK 

Bu sene elektrik üretim tarafına 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını ifade eden Özdemir, Hamitabat doğalgaz çevrim santralinin olduğu yere yeni santral kuracaklarını, Yeniköy-Kemerköy termik santralinde de 300 milyon dolarlık rehabilitasyon yatırımı yapacaklarını belirtti. Akşam'ın yaptığı habere göre , enerjide arz fazlası oluşması sebebiyle elektrik fiyatların beklentilerinin altında seyrettiğini açıklayan Özdemir, " Şayet seçim akabinda talep yüzde beş artabilir" diye belirtti.

AFRİKA'YA ÇİFTE YATIRIM

AFRİKA'DA iki çimento tesisi kuracaklarını dile getiren Nihat Özdemir, "Fildişi sahilinde 50 milyon dolarlık yatırım ile bir çimento üretim tesisi, Mozambik'te de 150 milyon dolarlık çimento fabrikası kuracağız" diye açıkladı .

ÜÇÜYLE DE iLGiLENiYOR

Türkiye'nin gündeminde mayıs ayında ihaleye çıkarılması beklenen Kanal İstanbul, üç katlı tüp geçit ve üçüncü köprü bağlantı yollarının yapımı gibi çok fazla çok büyük altyapı projeleri olduğunu açıklayan Özdemir, "Bunların hepsiyle ilgileniriz, ihaleye girip girmeyeceğimiz ise yaptığımız fizibilite ertesi belirgin olur" değerlendirmesinde bulundu.

3. Havalimanı 3. Havalimanı kredi 3. Havalimanı kredi anlaşması Nihat Özdemir