3. havalimanı arsa fiyatları

3. Havalimanı, İstanbul’da hangi bölgeleri uçurdu?

Genel Uğurcan Tokay 15.06.2015
Yapımı süren 3. Havalimanı, çevre ilçelerde arsa ve konut fiyatlarının artmasına neden oldu.
Cumhuriyet tarihinin en önemli yatırımı olarak nitelendirilen 3. Havalimanı'nda çalışmalar devam ediyor. Konum olarak İstanbul'un Karadeniz olarak nitelendirilen bölgesine inşa edilen proje, stratejik lokasyonuyla ön plana çıkıyor.

Arnavutköy, Hadımköy, Başakşehir, Eyüp, Sarıyer gibi ilçeler büyük prim sağlarken, bağlantı yolları sayesinde İstanbul'da birçok bölgede değerine değer katacak. Cengiz- Kolin- Limak- Kalyon- Mapa ortaklığında inşa edilmekte olan havalimanında ilk bölümün 29 Ekim 2017 tarihinde açılması bekleniyor.

İhale süreci büyük bir yarışa sahne olan ve 26.1 milyar euroluk rekor teklife ulaşan 3. Havalimanı'nın arsasında çalışmalar devam ediyor. 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak projede toplam 6 pist olacak.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=3.+havaliman%c4%b1'>3. havalimanı</a> harita

Hadımköy

Son dönemde konut projelerinin gözdesi haline gelen Hadımköy, 3. Havalimanı bağlantı yollarına yakınlığı sayesinde büyük değer kazandı. Özellikle arsa fiyatlarının uçtuğu bölgede, Kiptaş'ın inşa ettiği binlerce konut yer almakta. Arsa metrekare rakamlarının 600 lira üzerine çıktığı bölgenin geleceği parlak gözüküyor. Bölge geneline bakıldığında ortalama 100 metrekare büyüklüğe sahip 2+1 dairenin fiyatı 2003 yılında 67 bin liraydı. 2014 yılı sonuna gelindiğinde rakamlar 145 bin lira bandına ulaştı. Özellikle 2013 yılında aynı konut türü için kiralar 515 lira bandındaydı ancak son dönemde rakamlar 620 lira seviyesine çıktı.

Arnavutköy

Bolluca-Boğazköy-Arnavutköy üçgeni, bölgenin havalimanına en yakın lokasyonları olarak göze çarpıyor. Işıklar bölgesine de komşu olan Arnavutköy, İhsaniye semtiyle birlikte 3. Havalimanı'na çok yakın bir konumda yer almakta. 3. Köprü'nün bağlantı yollarına da yakınlığıyla dikkat çeken Arnavutköy, önümüzdeki dönemde adından sıkça söz ettirecek.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=3.+havaliman%c4%b1'>3. havalimanı</a> arnavutköy satılık arsa

Eyüp-Kemerburgaz

İstanbul'un en geniş ilçeleri arasında yer alan Eyüp, havalimanına direk sınırı olan bir semt. Sarıyer ile Arnavutköy'ün ortasında kalan Eyüp'ün diğer bir ucu ise Kağıthane'ye kadar uzanıyor. 3. Havalimanı'yla birlikte özellikle Kuzey kısımdaki arsa fiyatlarının yükseldiği Eyüp, 3. Köprü bağlantı yolunun bir bölümünü de kapsamakta.

Başakşehir

Konut sektörünün son dönemde milyarlarca liralık yatırım yaptığı Başakşehir, 3. Havalimanı'na yakınlığı ve 3. Köprü bağlantı akslarına kısa mesafede olmasıyla ön plana çıkıyor. TOKİ, Emlak Konut GYO ve özel firmaların binlerce konut ürettiği Başakşehir, değerine değer katmaya devam ediyor. İçerisinde dev sağlık yatırımlarını da barındıran bölge, iki dev yatırımın hizmete açılmasıyla adeta uçuşa geçecek. 2013'te 950 lira bandında olan 100 metrekarelik 2+1 kirası bugün 1100 lira seviyesinde seyrediyor.

3. köprü son durum

Sarıyer-Zekeriyaköy-Uskumruköy

Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında yer alan 3. Köprü projesine daha yakın bir konumda bulunan Sarıyer-Zekeriyaköy-Uskumruköy aksı, farklı değerleri içerisinde barındırıyor. Mevcut Boğaz Köprüsü'ne de yakınlığıyla dikkat çeken üç semt, Avrupa Yakası'nın Kuzey kısmındaki uç nokta olarak göze çarpıyor. Yapımı devam eden 3. Havalimanı'na da bağlantı yolları sayesinde kolay ulaşım sağlayacak. Sarıyer'in köprü ve havalimanına en yakın bölgelerinden olan Zekeriyaköy'de 100 metrekare büyüklüğe sahip 2+1 dairenin fiyatları 400 bin lira bandına yaklaştı. Aynı konut türünde rakamlar 2003 yılında 235 bin lira seviyesindeydi. Bölgede konut kiraları ise 1500 lira bandını aşmış gözüküyor.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

3. havalimanı 3. havalimanı nerede 3. havalimanı nereye yapılacak 3. havalimanı arsa fiyatları 3. havalimanı harita