3. havalimanı

3. havalimanı dünyanın en büyüğü olacak!

Genel Zeynep Karabağ 12.02.2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3. havalimanı inşaatında yetkililerden brifing alan Davutoğlu, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.
3. havalimanıyla projesiyle ilgili kapsamlı brifing aldığını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, bunun Türkiye için gurur verici bir proje olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yükselen ekonomik gücünü yansıtan ve gerek iş hacmi gerek maliyeti itibarıyla en büyük projelerden birisi olan 3. havalimanıyla İstanbul'un merkezi konumunun uluslararası havacılık anlamında da önemli bir hat haline dönüşeceğini vurgulayan Davutoğlu, bütün bu projelerin, son 12 yıldır AK Parti iktidarlarının, hükümetlerinin çok sağlam zeminde geliştirdiği vizyon sayesinde olduğunu anlattı.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=3.+havaliman%c4%b1'>3. havalimanı</a> böyle olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat takip ettiği, öncülük ettiği projenin, yükselen Türkiye'nin en önemli göstergelerinden birisi olacağına dikkati çeken Davutoğlu, "Yurtdışına gidenler çok iyi bilirler. Bir ülkenin kalkınmışlık göstergesi, havaalanına indiğiniz andan itibaren o havalimanının kalitesiyle kendisini ortaya koyar. İstanbul da bu anlamda son dönemde gerek ekonomik ve siyasi aktivitelerin merkezi olması gerekse Türk Hava Yolları'nın gösterdiği performansla uluslararası havacılığın en fazla yükselen şehirlerinden biri haline geldi" diye konuştu.

"Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı niteliği kazanacak"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, uluslararası havacılığın merkezlerinin Batı'dan Doğu'ya kaydığını dile getirerek, Avrupa'dan Asya'ya doğru kayışa paralel bir şekilde İstanbul'da bu havaalanının inşa ediliyor olmasının aslında vizyoner bir yaklaşımın çok önceden ortaya koyduğunun bir işareti olduğunu aktardı.

Projenin tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı niteliğini kazanacağını belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İstanbul'un merkezi konumunu desteklemek bakımından bu projenin en kısa sürede ve en iyi şekilde tamamlanabilmesi için bütün firmalarımızdan daha fazla katkı ve gayret bekliyoruz. Bugün firmaları dinlediğimde kendilerine de ifade ettim. Bu çapta bir projenin, Türk firmaları tarafından üstlenilmesi, konsorsiyum olarak, başlı başına ekonomi, firmalarımızın ve inşaat sektörünün ulaştığı düzeyi gösteren olağanüstü güzel bir göstergedir. Çok büyük bir proje, maliyeti ve finansmanı itibarıyla... Ama aynı zamanda İstanbulumuzun çevre dokusu ve bu bölgenin zemini itibarıyla da son derece duyarlı olmamız gereken bir proje. Projenin büyüklüğü ile İstanbulumuzun çevre dokusuna gösterdiğimiz duyarlılık, aynı ölçüde atbaşı giden hususlardır."

AA

3. havalimanı ahmet davutoğlu