Ataturk Havalimani, 3. havalimanı, havaalanı

3. Havalimanı 2017 yılına yetişecek mi?

Genel Murat Can Güllü 11.04.2015
DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasını doğru bulmadığını söyledi.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nın havalimanı olmaktan çıkartılmasını doğru bulmadığını ve DHMİ olarak kapatılmaması yönünde talepte bulunacaklarını ancak son sözün kendilerinde olmadığını ifade etti.

AHL KAPATILACAK MI?

Yıldırım, AHL'nin hava taksi, ambulans, eğitim gibi şeyler için kullanılabileceğini, ayrıca business jet ve VIP yolcular tarafından da kullanımda kalmasının önemine vurgu yaptı.

3. HAVALİMANI BAĞLANTI YOLLARI NASIL OLACAK?

Üçüncü havalimanı ile ilgili de konuşan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti; "Havalimanını tek başına yapmak yetmez. Bu havalimanının entegrasyonunun da sağlanması lazım. Gerek hızlı demiryolları sistemleriyle gerek yeterli karayolu bağlantılarıyla... 'Bu yapılmadığı müddetçe tek başına havalimanı bir şey ifade etmez' diye söylüyoruz. Herkes bunun farkında. Bu manada koordineli bir çalışma yürüyor. Temennimiz odur ki; bu havalimanının ilk safhasının açılış döneminde yeterli bağlantılar da kurulmuş olacaktır. Üçüncü köprü üzerinden hızlı tren hattı, çok önemli bir bağlantı. Bu bağlantı hem Sabiha Gökçen'i bağlayacak hem üçüncü havalimanını bağlayacak. Böylece iki havalimanı da birbirine entegre olacak. Geçenlerde Bakanımızın açıkladığı Gayrettepe'den bir metro hattı ki, o da çok önemli bir bağlantıdır, şehrin içinden direkt havalimanına geçişi sağlayacak. Diğer karayolu bağlantılarıyla bunlar paralel bitirildiği takdirde sadece İstanbul'un değil, hem Türkiye'nin hem de bana göre dünya sivil havacılığının bir nevi durumunu etkileyecek, vaziyetini değiştirecektir. Fiili inşaata başlama tarihi şu anda mayıs gibi gözüküyor. O zamana kadar gerekli çalışmalar herhalde tamamlanacak"

3. HAVALİMANI İNŞAATI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da yoğunluğunun arttığını anlatan Yıldırım,  üçüncü havalimanı inşaatının henüz başlamadığını, zemindeki problemin giderilmesi için çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Havalimanının 2017 yılının sonuna kadar yetiştirilmesi için yoğun bir çalışma temposunun gerekliliğine de vurgu yapan Yıldırım, “3. Havalimanı daha önce bitirilmiş olmalıydı” diye konuştu.

DHMİ'DE MEMUR ZİHNİYETİ BİTECEK!

DHMİ vizyonunu dünyaya açmak memur zihniyetini de değiştireceğini belirten Yıldırım, kadrolarda bazı değişikliklere de gidileceğini belirtti.

3 senede bitmesi gereken Türkiye Hava Trafik Yönetim Kaynaklarının Sistematik Modernizasyonu (SMART) projesi ile ilgili de konuşan Yıldırım, “Bu proje de çok geç kalınmış bir proje 3 senede bitmesi gereken proje 6 yıla uzamış. Tabi projenin seyrinde sıkıntılar, olumsuzluklar meydana gelmiş. Tamamlandı ancak henüz devreye alınmadı” diyerek projenin yakın zamanda hizmete gireceğini açıkladı.

3. Havalimanı bitiş tarihi Atatürk Havalimanı AHL 3. Havalimanı