Türkiye Diyanet Vakfı

3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Camisi açıldı

Genel Emine Pile 05.08.2017
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Etimesgut 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Camisi ibadete açıldı.
Genelkurmay Başkanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından yaptırılan Etimesgut 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Camisi ibadete açıldı.

TDV'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, insanların ve toplumların en çok önem verdiği, hayatları içinde olmazsa olmazı haline getirdiği mekanların mabetler olduğunu ifade etti.

Camilerin sadece Müslümanlar için değil, bütün toplum için de önem arz ettiğini vurgulayan Alpay, "Uzun zamandan sonra bir askeri birliğimizde ilk defa tam teşekküllü bir caminin açılışına şahitlik ediyoruz. Temennimiz, inşallah bu caminin diğer askeri birliklerimize de örnek olmasıdır." ifadesini kullandı.

750 kişi aynı anda ibadet edebilecek

Açıklamaya göre Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Yüksel Salman da caminin, tasarım ve projelendirilmesinde "Anadolu Türk Mimarisi" esas alınırken, uygulamalarda "Geleneksel Türk İslam Sanatlarına" yer verildiğini bildirdi.

Salman, şunları kaydetti:

"Toplam 500 metrekare kapalı alana sahip cami, son cemaat mahalliyle birlikte yaklaşık 750 kişiye aynı anda ibadet etme imkanı sunmaktadır. Cami içinde yer alan hat yazıları Hattat Kerküklü Hadi tarafından yazılmıştır. Tüm hat yazıları Türkiye Diyanet Vakfının kendi tesislerinde, kendi bünyesindeki sanatkar ustalar marifetiyle ahşaba işlenmiştir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da PKK terör örgütünün hasar verdiği 127 camiyi onararak yeniden ibadete açtık. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terörden temizlenen Çobanbey, Azez, Cerablus ve El-Bab'da 108 caminin onarımını tamamladık."

Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahattin Çelebi tarafından yapılan duanın ardından, Alpay ve Salman ile Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Etimesgut 3. Hava İkmal Komutanı Tuğgeneral İhsan Özdamar ve TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Dr. Hüseyin Kayapınar tarafından açılış kurdelesi kesildi.

Türkiye Diyanet Vakfı Etimesgut 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Camisİ