brezilya

2016 Rio Olimpiyatları için yapılan tesisler harabeye döndü

Genel Emine Pile 20.03.2017
Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde 2016 Rio Olimpiyatları için inşa edilen tesisler, çürümeye terk edildi.
Olimpiyat oyunları için inşa edilen tesisler, 2016 Rio Olimpiyatları'nın üzerinden 7 ay geçmesinin ardından adeta harabeyi andırıyor. Yaklaşık 12 milyarlık dolarlık yatırım sonucunda ortaya çıkan binalar, kullanım haklarıyla ilgili davalar sürerken çürümeye terk edilmiş durumda. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve politik krizin bu durumda büyük payı bulunuyor. 2014 Dünya Kupası'na da ev sahipliği yapan ülkede, Olimpiyat oyunları ve kupa için yapılan yatırımlar büyük tepki çekmişti.

Suç olayları yaşanıyor

Yaşanan kriz ortamında iki organizasyon için 24 milyar dolarlık yatırım yapılırken, vatandaşlar etkinliklerin ardından bu tesislerin kendilerine bir getirisinin olmayacağını öne sürüyordu. Polis kaynaklarından edinilen bilgiye göre de geçtiğimiz yaz madalyalı sporcuları ağırlayan bölge, artık suç olaylarının yaşandığı bir yere dönüştü.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ise yaşanan gelişmelerin ardından, hafta başında binaların geleceğiyle ilgili bir plan hazırlığında olduklarını açıkladı. Geçici havuzların ve taşınabilir tesislerin ülkenin farklı bölgelerine gönderileceğini ifade eden komite yetkilileri, diğer tesislerin de sporcular ve öğrencilerin kullanımına açılacağını ifade etti.

brezilya olimpiyat tesisleri rio olimpiyatları