14. BETONART Mimarlık

14. BETONART Mimarlık Okulu, bu yıl Ordu'da!

Genel Emine Pile 31.01.2016
TÇMB’nin 2002 yılından beri mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği atölye çalışması, OYAK Çimento, Ünye Çimento Fabrikası’nın desteğiyle yapılacak
Ertelenen ve yeri değişen 14. BETONART Mimarlık Okulu bu yıl 30 Ocak- 6 Şubat tarihleri arasında Ünye/Ordu'da. Ferhan Yalçın'ın koordinatörlüğünü Çoşkun Çağlar Armağan, Başak Özden, Yelta Köm, Emre Gündoğdu ve Hakan Yıldız'ın moderatörlüğünü yapacağı atölyenin bu yıl ki teması “ Betonun Bilindik Hafifliği”.

Küratörler Seçil Yaylalı ve Giorgio Caione atölyenin temasını bu şekilde açıklıyor;

“Hafiflik, çağdaş mimarlığın en gözde anahtar kelimelerinden Renzo Piano'nun “mimarlık hafifliktir” dediği gibi olsa da çoğu zaman doğrudan beton ile özleştirilmez. Kaldı ki hafifliğe önem veren mimarların en sık kullandığı malzemelerden biridir. Doğa dediğimizde aklımıza gelen ilk şeyin insan üretimi olan fiziksel çevreler olduğunu hatırlamamız çok iyi olur. Aslında doğa oldukça vahşi ve şu anda içinde yaşayamayacağımız kadar kent hayatından uzak bir bileşkeler düzenidir. Hafiflik doğa ve beton yan yana geldiğinde oksimoron gibi gözükmesi, bizim beton tasarımlar üzerinden söylemek istediklerimizi yeniden düşünmemiz için önemlidir.

Bu workshopta şimdiye kadar bildiğimiz bazı kalıpları sorgulayıp değişken parçalara sahip tasarımlar yaparak farklı iki mekan üzerinden uygulama yapma imkânı bulacağız. Post fordizm'in bize sağladığı tasarım yöntemlerini düşünerek, ana bir kalıpla ve değişken parçalarla farklı mekânlar için kullanılabilecek farklı dillere sahip tasarımlar üzerinde çalışabileceğiz. Tasarımımızı, elimizdeki olanaklarla birleştirip ürünlerimizi fabrika ortamı ve Mardin'de küçük bir kentsel mekanda uygulamayı planlıyoruz. Ayrıca detay olarak betonun farklı malzemeler ile birleşimini deneme amacındayız. Tasarımımızın doğal ve beşeri çevreye uyumlu olmasını, hatta kaynaşması istiyoruz.”

14. BETONART Mimarlık