yatak
Haberler / Ev Modası / Kronikleşen ağrının temel sebebi yanlış yatak ve yastık!

Kronikleşen ağrının temel sebebi yanlış yatak ve yastık!

Ev Modası 16.06.2021 09:22

Lova Yatak, kronikleşen ağrı sebeplerinin yanlış yatak ve yastık tercihinden kaynaklandığını açıkladı.

Sabahları yorgun uyanmanın veya kronikleşen ağrıların çözümü, doğru bir yatak ve yastık seçiminden geçiyor.  Lova Yatak reklam yüzleri Larissa ve Burak Gacemer'in, çekimlerde canlandırdığı her bir uyku pozisyonu için doğru yatak seçiminin cevabı da Lova Yatak uyku testinde. 

Uyku sırasında alınan pozisyona göre, farklı vücut bölgelerinde basınç ya da gerilime yaşanır. İdeal uyku pozisyonu, omurganın nötr pozisyonunu koruduğu yani doğal fizyolojik eğriliklerin korunduğu pozisyondur. Rahat uyku uzmanı Lova Yatak, websitesi üzerinden gerçekleştirdiği uyku testiyle, kişilerin uyuma alışkanlıklarına göre kendilerine en uygun yatağı seçmelerine yardımcı oluyor.

www.lovayatak.com üzerinden gerçekleştirilen uyku testini bugüne kadar 10Bin'den fazla kişi uyguladı. Lova Yatak Marka Direktörü Can Arıkan, yapılan araştırmalarda derin uyku sırasında bilinçaltının en iyi olduğunu düşündüğü uyku pozisyonunu belirlediğinin ortaya çıktığını söylüyor. Bu nedenle uyku şeklinin, karakter analizinden ilişki durumuna kadar pek çok konuda ipuçları taşıdığının varsayıldığını sözlerine ekliyor. Lova Yatak koleksiyonlarında, kişilerin kendilerine en uygun yatağı seçebilmeleri için uyku testlerinin önemli AR-GE başlıkları teşkil ettiğinin altını önemle çizen Arıkan, herkese en iyi uykuyu sağlamak için hız kesmeden çalıştıklarını, Larissa ve Burak çifti ile gerçekleşen kampanya çekimlerinde de yatış pozisyonlarını ön plana çıkardıklarını belirtti.

Araştırmalara göre uyku şekilleri

Dünyada insanların %15'i, bacaklar dümdüz, kollar bacaklar üzerinde, dümdüz yatılan bir pozisyon olan kütük yatış şeklinde uyuyor. Sırt üstü, yüzün tavana dönük, kollar ve bacakların düz olduğu asker pozisyonu ise %8 oranında tercih ediliyor. Tek taraf üzerine dizler karına doğru çekilmiş ve yastığa sarılmış bir pozisyon olan cenin yatış şekli ise; en yaygın uyuma şekli olarak gösteriliyor. Yüzü koyun ve eller yastığa sarılı ve bacaklar düz yatış şekli olan serbest düşüş pozisyonu bel fıtığı olanların en çok tercih ettiği pozisyon olarak dikkat çekiyor. Kollar ve bacaklar açık olarak sırt üstü uyuma şekli olan deniz yıldızı pozisyonu özellikle erkekler tarafından çok tercih edilen, horlama rahatsızlığına sebep olabilecek bir yatış şekli olarak işaret ediliyor. Yatış şeklinin yanı sıra; boy, kilo, yalnız ya da eşle birlikte uyunması gibi farklı özelliklerin de doğru uyku ürünlerinin belirlenmesinde rolü olduğu biliniyor.