rollsroyce_derby
Haberler / Emlak Magazin / Rolls-Royce en büyük test merkezini İngiltere'de açıyor!

Rolls-Royce en büyük test merkezini İngiltere'de açıyor!

Emlak Magazin 23.01.2021 11:24

Rolls-Royce, Birleşik Krallık’ın Derby şehrinde bulunan test merkezinin açılışını önümüzdeki ay yapacak.

Rolls-Royce, kapalı test ortamı olacak en son teknoloji Testbed 80'de ilk motorunu başarıyla çalıştırdı. 7.500 m2‘lik test ortamında ilk kez Rolls-Royce Trent XWB motoru çalıştırıldı. Robb Report, Bu gelişme, üç yıldır yapımı süren ve 90 milyon sterlin tutarında bir yatırımı kapsayan projede önemli bir dönüm noktası oldu.

Konuyla ilgili olarak Rolls-Royce Sivil Havacılık Başkanı Chris Cholerton şunları söyledi: “Bugün, uzay ve havacılık alanında daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik yolculuğumuzda önemli bir aşama kaydettik. Testbed 80 yalnızca dünyanın en verimli havacılık motoru olan Trent XWB gibi motorları test etmekle kalmayacak, aynı zamandanet sıfırkarbonsalınımıeldeetmehedefimizi de bir adım daha öteye taşıyacak olan geleceğin motor ve tahrik sistemlerini test edecek. İlk motor testinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olması önemli bir gelişme. Tesisin önümüzdeki aylarda gerçekleşecek resmî açılışını sabırsızlıkla bekliyoruz.” 

Testbed 80, Trent XWB ve Trent 1000 de dâhil olmak üzere, geniş bir yelpazedeki günümüz motorlarını test etmek için tasarlandı. Testbed 80 ayrıca daha verimli yeni nesil motorlara ve hibrit veya tamamen elektrikli uçuş sistemlerine yönelik UltraFan® test aracını da test edecek kapasiteye sahip olacak. Bu çok yönlü test ortamı, bir Boeing 747 uçağını tek bir dev motorla çalıştıracak güçteki 155klbf itkili motorlara kadar tüm motor büyüklükleri için elverişli.