540/4 Parsel / Emlak Konut GYO - Makro İnşaat - Akyapı

Emlak Konut GYO - Makro İnşaat - Akyapı firmasının 540/4 Parsel projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
zeytinburnu askeri lojmanları yıkılacak mı

Zeytinburnu Askeri Lojmanları yıkılacak mı?

Emlak Konut GYO Uğurcan Tokay 06.03.2015
Emlak Konut GYO'nun TOKİ'den aldığı arsalar arasında Zeytinburnu'ndaki askeri lojmanlarda bulunuyor.
Kentsel dönüşümün son dönemde sıkça söz edildiği Zeytinburnu bölgesinin geleceği nasıl şekillenecek? İşte bu soru zaman ilerledikçe yanıt bulmaya devam ediyor. Sümer Mahallesi'nde ilk dönüşüm projesinin tamamlanmasının ardından özel firmalar, bölgeye adeta akın etti.

Son olarak Tahincioğlu'nun Denizatı Sitesi'ni dönüştürmek için anlaştığı söylenirken bir hamle de Emlak Konut GYO'dan geldi. 

Zeytinburnu bölgesinin en eski yapıları arasında yer alan ve son yıllarda geleceği sık sık tartışılan Askeri Lojmanlar'ın yer aldığı alanı Emlak Konut GYO satın aldı. Toplamda 102 bin 760 metrekare büyüklüğe sahip alan için firma, TOKİ'ye 400 milyon 5 bin lira ödedi.

Bu aşamadan sonra akıllara ilk gelen hamle, Emlak Konut GYO'nun bu alanı arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle ihaleye çıkarması. Başta Zeytinburnu olmak üzere önümüzdeki dönemin en fazla konuşulacak konuları arasına girecek alanla ilgili TOKİ'nin daha önce bir çalışma hazırladığı da ortaya çıktı.

TOKİ'nin hazırladığı planda 107 bin metrekarelik bir alanda toplam 65 bin 300 metrekarelik bir inşaata izin veriliyor. Konut+ticaret alanı 20 bin 500 metrekare olaran belirlenen parselde emsal 2, maksimum yükseklik sınırı ise 35 metre olarak planlanmış, toplam inşaat alanı ise 41 bin metrekare olarak belirlenmişti.

İşte TOKİ'nin planı

toki zeytinburnu askeri lojmanları planı

10 bin 700 metrekare büyüklük ve 13 bin 300 metrekarelik inşaata sahip olacak ticaret alanında maksimum yükseklik sınırı 6.5 metre olarak tasarlanırken turizm+ticaret imarlı 5 bin 500 metrekarelik parselde 11 bin metrekarelik inşaatın var olması öngörülüyordu. Bu alanda inşa edilecek yapılarında maksimum yüksekliği 35 metre olacaktı.

Bu alanların dışında projede 54 bin 800 metrekarelik yeşil alan, 2 bin 500 metrekarelik park alanı, 7 bin 500 metrekarelik alan itfaiye, 2 bin metrekarelik alan askeriye, 1800 metrekarelik alan kültürel tesis ve 2 bin 500 metrekarelik alan dini tesis olarak ayrılmıştı.

Tamamı Maliye Hazinesi adına kayıtlı olan taşınmazlar bu plan kapsamında satışa sunulursa yüzde 45 pay alması beklenen Emlak Konut GYO'ya düşecek rakam 503 milyon lira seviyelerinde olurken ve toplam ciro 1.1 milyar lira seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu hesap satılabilir alanların, toplam inşaat alanlarının yüzde 20 arttırılmasıyla elde edildi. Zeytinburnu Askeri Lojmanları'nın geleceği önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

zeytinburnu askeri lojmanlar yıkılacak mı zeytinburnu askeri lojmanları kentsel dönüşüm emlak konut gyo