emlak konut

Murat Kurum, 2017-2018 Değerlendirme Toplantısı yaptı

Emlak Konut GYO 09.01.2018 10:27

Emlak Konut GYO, 2017 yılının genel değerlendirmesini yapmak ve 2018 yılı hedeflerini paylaşmak amacıyla basınla bir araya geldi.

Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut GYO, 2017 yılının genel değerlendirmesini yapmak ve 2018 yılı hedeflerini paylaşmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen toplantı Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum'un katılımıyla düzenlendi.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, inşaat ve konut sektörünün ekonomideki yerine değinerek, "Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 büyüdü. Geçmiş yıla baktığımızda darbe girişiminin olduğu süreçte büyüme oranlarımız sıfır ve sıfıra yakın gerçekleşmiş; bu sene açığı kapatmış, normalin üzerinde büyüme gerçekleştirmişiz" dedi.

'İnşaat sektörü ekonomik büyümeye yüzde 20 katkı sağlıyor'

Gayrimenkul sektörünün sanayiye olan etkisine dikkat çeken Kurum, "İnşaat ve sanayi hep iç içe, inşaatla sanayiyi ayırmak doğru değil. İnşaat ve gayrimenkulün toplam büyümedeki kıyasında inşaat sektörü yüzde 20 katkı sağlarken, sanayi sektörü ise yüzde 15.8 katkı sağlamış" ifadelerini kullandı.

Kentleşmenin etkisiyle konut ihtiyacı artacak

Kentleşmenin etkisiyle konut ihtiyacının artacağını belirten Kurum, "Konut ihtiyacı; genç nüfusun fazla olması ve kentleşmenin etkisiyle artıyor, 6 bin konut açığı var. Kentleşmenin yüzde 75'ten 80'e çıkacağını düşünürsek bu 6 bin konutu yapmak zorundayız" diyerek konut ihtiyacının önemine dikkat çekti.

İpotekli daire satışlarını yüksek faiz oranları düşürüyor

Konut satış oranlarını açıklayan Kurum, geçen sene 1 milyon 270 bin konut satışı gerçekleşirken, bu yıl 1 milyon 350 bin adet konut satışının gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. İpotekli satışların düşük olmasına dikkat çeken Kurum, "Yüzde 34.4 ipotekli satış gerçekleşti, bu gelişmiş ülkelerde yüzde 75 yarı yarıya fark var; bu faizden kaynaklıyor, faizin yüksek olması ipotekli satışı düşürüyor" açıklamasında bulundu.

Basın toplantısı Emlaktasondakika.com'da CANLI olarak aktarıldı.

PROGRAM

Yer                             : Emlak Konut GYO Genel Müdürlük Binası - Ataşehir

Tarih                          : 9 Ocak 2018, Salı

Kahvaltı                     : 10:00 – 10:30

Basın Toplantısı        : 10.30 – 11.30