Murat Kurum: 2013 konut sahibi olma yılı!

Murat Kurum: 2013 konut sahibi olma yılı!

Emlak Konut GYO 02.06.2013 18:13

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2012’deki durgunluğun aşılmaya başladığını ve 2013’ün tam anlamıyla konut sahibi olma yılı olacağını belirterek, “Herhangi bir dışsal şok yaşanmadığı sürece gayrimenkulün mevcut ivmesi Türk ekonomisine lokomotif olmayı sürdürecek” dedi

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Türk gayrimenkul sektörünün dünya piyasalarından daha canlı ve yabancı yatırımcı açısından daha cazip bir noktada olduğunu belirterek, dünyanın ekonomik durgunluk söylemlerini tam olarak geride bırakamadığını vurguladı. Türkiye'de ise sürekli büyüyen ekonomi, kredi notunun artırılması, düşen enflasyon ve faiz oranlarının etkisiyle gayrimenkul sektörünün sürekli yükselen bir seyir izlediğini ifade eden Kurum, Bu olumlu sürecin 2013'ün ilk yarısında da devam etiğini dile getirdi. 

Gayrimenkul sektörü ile ilgili olarak özellikle son bir yılda hükümet ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan kentsel dönüşüm, 2B ve Mütekabiliyet Yasası gibi hukuki düzenlemelerin sektörde hareketliliği artırdığının altını çizen Murat Kurum, buna paralel olarak konut satışlarının da 2013 yılıyla birlikte hızlı bir yükseliş trendine girdiğini kaydetti. 
Emlak Konut GYO olarak hasılat paylaşımı modeliyle gerçekleştirdikleri projelerde yılın ilk üç ayında toplam 2 milyar 86 milyon liralık hasılat yaptıklarını açıklayan Kurum, “Yılın ilk aylarındaki bu satış rakamlarımız, gayrimenkul sektöründe 2012 yılındaki durgunluğun aşılmaya başladığının önemli bir göstergesi. Bize göre 2013 tam anlamıyla konut sahibi olma yılı” dedi. 

Yabancıya satış arttı
Murat Kurum, piyasaların canlanmasında mütekabiliyetin de büyük etkisi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“GYODER rakamlarına göre, mütekabiliyet yasasından sonra yabancılara satışlar yüzde 5 ile 30 arasında artış gösterdi. Nitekim Emlak Konut GYO'nun projelerinde de bu yıl nisan ayı itibariyle 431 milyon 605 bin TL satış değerine sahip 641 adet bağımsız bölümün yabancılara satılmış olması Mütekabiliyet Yasası'nın hedefine ulaştığını doğruluyor.  Bu konuda üstünde durulması gereken bir başka düzenleme de Türkiye'den ev satın alan yabancıların oturma izninin 3 aydan 1 yıla çıkartılmasına ilişkin yasal düzenleme oldu ki bu düzenleme, mütekabiliyetin olumlu etkisini ivmelendirecek bir güce sahip. İşte bu nedenle 2013 yılında nüfus artışı, kentsel dönüşüm ve yenileme gibi nedenlerle yerli alıcıların konut talebinin canlı olmasının yanı sıra, uluslararası konut alıcılarının ilgilerinin de artarak devam edeceğini öngörüyoruz.”  

Murat Kurum, sektör temsilcilerinin yılın geri kalanına iyimser baktığını belirterek, son yıllarda mimarinin de sektörü geliştiren önemli bir unsur olduğunu kaydetti. Kurum, Türk inşaat şirketlerinin dünyadaki trendleri yakından takip ettiklerini belirterek, “İnşaat kaliteleri, verdikleri sözleri zamanında yerine getirmeleri gibi özellikleriyle pek çok uluslararası yarışmadan ödüllerle geri dönmeyi başardılar” dedi. 

Büyümeyi gayrimenkul sırtlayacak
Kurum, tüm bu dinamiklerin etkisiyle, Türkiye gayrimenkul piyasasının yıllık işlem hacminin 50 milyar dolardan 100 milyar dolara yükselme potansiyeli olduğuna inandığını anlatarak, “Herhangi bir dışsal şok yaşanmadığı sürece piyasanın mevcut ivmesi Türk ekonomisine lokomotif olmayı sürdürecek ve ekonomiyi dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri sıralamasında ön sıralarda tutacaktır” diye konuştu. 

Emlak Konut GYO 34 projeyi tamamladı
My World Ataşehir
Novus Residence
Uphill Court Ataşehir
Soyak Mavişehir
Kentplus Ataşehir
Kentplus Mimarsinan
Misstanbul Evleri
Körfezkent 1
Emlak Konut Pelikan Sitesi
Avrupa Konutları TEM
Dreamcity Çerkezköy
Ergene Vadisi
Ispartakule
Idealistkent
Ataşehir Residence
Yıldızkent 1
Yıldızkent 2
Yıldızkent 3
Emlak Konut  Mavişehir Evleri
Burgazkent
Bizim Evler 2
Selimpaşa Emlak Konutları
Spradon Quartz
Avrupa Konutları Ispartakule 1
Avrupa Konutları Ispartakule 2
My Town Ispartakule
Bizim Evler 3
Mavişehir Modern
Burgazkent Çarşı
Elite City
Körfezkent 2
Gebze Emlak Konutları 1 
Merkez Kayaşehir
Avrupa Konutları Ispartakule 3

Emlak Konut GYO 31 projeye devam ediyor
My Towerland
Bizim Evler 4
Soyak Park Aparts-Soyak Evostar
Sarphan Finans Park
Park Yaşam Mavişehir
Tuzla Emlak Konutları 1 
Tuzla Emlak Konutları  2
Alemdağ Emlak Konutları
My World  Europe
Unikonut 1 Ispartakule
Şehrizar Konakları
Batı Şehir
1stanbul
Spradon Vadi
Evora İstanbul 1
Evora İstanbul 2
Dumankaya Miks
Metropol İstanbul
Stüdyo 24
Kuasar İstanbul
Bahçetepe İstanbul
Ağaoğlu Maslak 1453 İstanbul 
Bulvar 216
Sultanbeyli Emlak Konutları
Körfezkent 3
Varyap Meridian
İstanbul Sarıyer Zekeriyaköy(Siyahkalem)
İstanbul Kartal Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımlı İşi (Eltes İnşaat ~ DAP Yapı)
İstanbul Başakşehir Ayazma 3. Etap(Özülke~ Özkar)
Gebze Emlak Konutları 2
Avrupa Konutları Atakent 3

Yavuz Karaman