murat kurum

İstanbul'un kentsel dönüşümüyle ilgili flaş açıklama!

Emlak Konut GYO Uğurcan Tokay 16.04.2016
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, kentsel dönüşümde İstanbul'a ait bir master plan olması gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin halka açık en büyük gayrimenkul şirketi olan Emlak Konut GYO'nun Genel Müdürü Murat Kurum, sektörü yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı. İstanbul genelinde kentsel dönüşüm için bir master plan hazırlanması gerektiğini ifade eden Kurum, tarihi doku ve mirası koruyarak dönüşüm yapılması gerektiğini söyledi.

İşte Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum'un açıklamaları…

Ne yaptığımızı bilerek dönüştürmeliyiz

“Kentsel dönüşümde yeni sayfa açmalıyız. 2012'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temelleri atılan süreçte birçok proje üretildi. İstanbul'un tarihi mirası ve tarihi dokusunu konuştuğumuz bu süreçte, master plan çerçevesinde kentsel dönüşüm yapılmalı. Bu plana uygun şekilde kentsel dönüşümün tek elden yönetilmesi gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalar hızlıca yapılmalı. Ne yaptığımızı bilerek dönüşüm yapmamız gerekiyor”

Günde 650 konut satıldı

“Nisan ayıyla birlikte lansmanlara hızlı bir şekilde başladık. Önümüzdeki dönemde yeni lansmanlarımız olacak gibi gözüküyor. İnşaat sektörü Türkiye'deki istihdamın yüzde 8'ini oluşturuyor. Bu ekonomik gücün en önemli aktörlerinden birisi konut geliştiricileri. 2015'te, rekor seviyede konut satıldı. Bunun yüzde 20'si İstanbul'da yapıldı. Bu da günlük 650 konut satışı anlamına geliyor. Rakamlar, konutta canlılığın devam ettiğini gösteriyor”

Ekonomimiz olumlu ilerliyor

“Makro ekonomik verilere bakacak olursak FED'in gelişmekte olan piyasalarla ilgili faiz artırımı önemli bir konum arz ediyordu. Bu gelişmekte olan piyasalarda olumsuz etkilere neden oldu. Ancak ülkemiz adına bu süre olumlu şekilde ilerliyor”

Yüzde 4 büyüdük

“İç piyasada faizlerle ilgili bir düşüş olacak diye düşünüyorum. 2015'e bakıldığında Türkiye ekonomisi yüzde 4 oranında büyüdü. Bu da ekonomik istikrarın piyasaya ve büyümeye olan göstergesi olarak göze çarpıyor”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

murat kurum istanbul master plan murat kurum master plan emlak konut gyo