yatak-odasi-dekorasyonlari

Rahat bir uyku için; yatak odası dekorasyonu

Dekorasyon 04.10.2016 22:24

Tüm günün üzerimizde bıraktığı yorgunluğu atabilmek için, sonrasında da dinlenip enerji toplayabilmek için yatak odası hayatımızda büyük önem taşır.

Bunun için büyük bir önem taşıyan bir etken de yatak odamızın dekorasyonu. Görsellikten önce rahat bir uyku uyuyabilmek için yatak odası dekorasyonu çok önemlidir. İşte yatak odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar.

Kalabalıktan kaçının

Öncelikle yatak odası dekorasyonunda en önemli nokta fazla eşya kullanmaktan kaçınmaktır. İhtiyacınız kadar eşya yeterli olacaktır. Ben sakinleşmek, dinlenmek istiyorum diyenler, mümkün olduğu kadar sade bir dekorasyon çalışması yapmalıdırlar.

Renk tonları dinlendirici olmalı

Yatak odası dekorasyonu için renk seçerken dinlendirici ve sakinleştirici etkileri olan mavi ve tonları ile yeşil ve tonlarını tercih etmek daha doğru olacaktır. Odanıza biraz renk katmak isterseniz, tek bir duvarı 3 boyutlu panelleri ile renklendirip, farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonunda renk uyumunu halı, perde, nevresim takımı, yatak örtüsü ve aksesuarları  birbirlerini tamamlayıcı renklerde kullanarak sağlayabilirsiniz.

Küçük yatak odaları için;

Küçük bir yatak odanız varsa ayna kullanmanız gerektiğini zaten defalarca kez duymuşsunuzdur. Ayna kullanmaya ek olarak, odanıza derinlik ve farklılı kazandırmak için gergi tavan uygulaması yaptırabilirsiniz. Küçük yatak odalarında sürgü kapaklı dolaplar tercih etmek daha işlevsel olacaktır.

Loş ışık kullanın

Sabahları güneş ışığından rahatsız olmamak için koyu renk perdeleri tercih etmelisiniz. Aydınlatma seçiminde ise ana aydınlatmaya ek abajur ve lambaderleri mutlaka kullanmalısınız. Baş ucunuzdaki komodinlerin üzerinde abajurlar için yer yoksa abajurları baş ucunuzdaki duvara monte edebilirsiniz. Loş ışıklar bu noktada size yardımcı olabilir.