çinili banyo

Osmanlı'dan miras çini deseni!

Dekorasyon Demet Kazan 23.09.2016
Ev dekorasyonunuz çini desenleri ile canlanıyor. Siz de bir tutam canlılık alır mısınız?

Duvar kağıtlarında, halılarda, aksesuarlarda hatta tekstil ürünlerinde bile karşımıza çıkmakta olan çini deseni, son zamanlarda iç ve dış alan dekorasyonlarının da gözdesi halini aldı.

Osmanlı dönemlerinde geometrik desenleri yansıtan motiflerle ortaya çıkan çini sanatı, seramik sanatı olarak da adlandırılır. Zamanla eklenen bitki ve hayvan figürleri, çini sanatına desen çeşitliliği getirirken, eskimeyen ve vazgeçilemeyen sanat unsuru halini aldı.

Banyonuza veya mutfağınıza uygulayacağınız çini desenli karolar mekana daha çok vurgu yapacak ve canlılık getirecek. Burada dikkat edilmesi geren tek püf noktası ise seçtiğiniz desenin karmaşık bir görüntü oluşturmaması için tek bir motife sahip olması.

Modern ya da Akdeniz stilinde dekorasyon tercih edenler için vazgeçilmez olan çini desenini eklektik tarz dekorasyonlarda da görmek mümkün. Aynadan, vazoya hatta halıdan, duvar kağıdına kadar çini deseni objeler bu tarz dekorasyonlarda sıklıkla tercih ediliyorlar.

Ev tekstil ürünlerinizi tercih ederken de çini deseni olanları seçebilirsiniz. Ev tekstilinde çini deseni daha ziyade halılarda, koltuk yastıklarında ve nevresim takımlarında karşımıza çıkıyor. çini deseni tekstil ürünlerinin kullanıldıkları alanlara ayrı bir canlılık kattıkları da su götürmeyen bir gerçek. Tabi ki son karar yine de size ait.

Bu kadarla da kalmıyor ve çini deseni kullanımı hayatımızın daha derinlerine kadar iniyor. Bu deseni kıyafetlerinizde de kullanarak eviniz dışındaki günlük yaşamınıza da dahil edebiliyorsunuz.

osmanlı desen