Mutfak tasarımı

Mutfak tasarımını başkasına bırakmayın!

Dekorasyon Zeynep Karabağ 27.09.2016
Günümüz olanaklarıyla mutfağınızı tasarlamak için pek çok seçeneğiniz var.
İstediğiniz şekilde duvarları ölçüp, modelinizi seçip, montajınızı yapıp ve uygulayabilirsiniz. İşte adım adım yapabileceğiniz değişiklikler.

Yeni fikirler bulabilmek için öncelikle bolca mutfak mağazası gezin ve internet sitelerine göz atın. Farklı menteşe sistemlerinden en uygun olanını bulmak için kapakları açıp kapayın yani deneyin ve görün. Sonrasında dolap içi donanımı inceleyin. Bunlar kullanımınızı kolaylaştıracak önemli detaylar olarak ilerde karşımıza çıkabilir. İkinci etap ise dolabın malzemesinin tercihi. Yüzeylere dokunarak malzemeyi algılamaya çalışın. Satıcıdan izin alarak fotoğraf çekin, arşivleyin ve fikirlerinizin olgunlaşmasını bekleyip acele karar vermeyin.

mutfak tasarımı

Daha sonra mutfak ölçünüzü alarak kabataslak bir çizim yapın. Ancak kapı, pencere, niş, kolon ve kiriş ölçülerini almayı da ihmal etmeyin. Elektrik ve su tesisat çıkışları, mevcut eviye ve cihazların konumunu işaretleyin. Çiziminizde standart modül ölçülerini baz alın. Genişlikler 20-30-40-60-80-90-120 cm arasında, derinliklerse alt dolap, fırın için 60 cm, üst dolap için 35 cm. Çalışma üçgenine göre lavabo ve ocak arası 30/40 cm olmalı. Tezgahı boy dolaplarıyla bölmek yerine bir köşede blok dolap ünitesi olarak tasarlayın.

mutfak tasarımı

İstediğiniz kriterlere göre bütçenizi gözden geçirin. Beğendiğiniz marka ya da bir marangozu projenizle birlikte ziyaret edin. Ziyaretinizde soru sormaktan asla çekinmeyin. Çünkü bazen ihtiyaç olmayan aksesuarlar sırf güzel göründükleri için satın alınabiliyor ve bunlar da bütçenizi zorlayabiliyor. Bir davlumbaza büyük paralar harcamak yerine işlevsel bir aspiratör tercih edin. 

mutfak tasarımı

Mutfağınızın mükemmel görünmesi için her santimin ayrı ayrı önemi var. Bu yüzden kullanmayacağınız ürünleri almaktan uzak durun. Size lüks gelecek veya ihtiyacınız olmayan yüksek ücretli eşyalardan da uzak durun.

Kapak kulplarını, Ankastre, porselen, metal, ahşap gibi seçimlerinizi dekorasyon stilini düşünerek yapın.
Set üstü aydınlatmanız çalışma alanını aydınlatır ve sürekli ışık isteyenler için de gece lambası işlevi görür. LED'li olanlardan kullanarak tasarruf etmeyi unutmayın.

mutfak tasarımı

Son olarak onay için mutlaka dökümlü liste isteyin ve tüm detayları inceleyin. Ödemeyi yapmadan önce zamanında teslim, montaj ve ürün garantisi gibi marka güvenilirliği ile ilgili webden marka yorumlarını inceleyebilirsiniz. Önemli olan paranızın karşılığını almak. Mutfak dolabının sürekli değişen bir eşya olmadığını, ömürlük olması gerektiğini unutmayın.

 

Mutfak tasarımı Mutfak dekorasyonu