yastık yapılışı

Kolay baskılı yastık yapılışı

Dekorasyon Emine Pile 28.11.2016
Mobilyalarınıza farklı bir hava katan yastık modelleriyle, usta işçiliği ve zarif dekorasyonuyla ahşap baskı yastıklar…
Ahşap kalıp baskı yöntemi, tarihte insan yerleşiminin ilk görüldüğü topraklardan biri olan Anadolu'da yaklaşık 9000 yıldır uygulanan bir sanat. Bu yöntemle hemen her çeşit kumaş üzerine çok çeşitli amaçlara yönelik olarak baskı yapmak mümkün ve ahşap kalıp baskı yöntemiyle yapılan ürünler gerçekten de fabrikasyon baskılarla kıyaslanamayacak kadar güzeller.

Tek kelimeyle benzersiz

Her ne kadar aynı üründen pek çok adedi aynı ahşap kalıpla yapılıyor olsa da el emeği ürünlerin doğası gereği aslında her ürün birbirinden farklıdır ve ne kadar uğraşırsak uğraşalım birbirinin tıpatıp aynısı iki ürünü bu yöntemle elde edemeyiz. Kimileri için bu belki olumsuz bir özellik olabilir. Oysa bu, gündelik hayatta kullanabileceğiniz bir ürünün tam anlamıyla özgün ve biricik olmasını sağlıyor ki aslında paha biçilmez bir şey.

Doğaya bir adım daha yaklaşmak

Ahşap kalıp baskıyla yapılan bu yastıkların bir diğer özelliği de mümkün olduğunca doğal olana en yakın şekilde üretilmeleri. Yalnızca ham, pamuklu kumaşlara organik boyalar kullanılarak yapılan baskıların desenleri de profesyonel sanatçılar tarafından tasarlanıyor. Bu da hem ürüne benzersiz bir estetik katarken hem de sanatçıya ek bir gelir temin etmiş oluyor.

Gerçek bir el emeği ürünü

Dördüncü sanayi çağının tartışma konusu olduğu ve el emeğinden, kişiye özel tasarım ve ürünlerinden neredeyse bir asır uzaklaşmış olduğumuz bugünlerde, gerçek anlamda el işçiliğinin ürünü ve yüzde yüz doğal bir ürüne sahip olmak gerçekten değeri parayla ölçülür bir şey değil aslında. Bu yastıkların ev dekorasyonunuza yapacağı katkı da bir başka artıları.

En güzel aksesuarlar

Ahşap kalıp baskı yöntemiyle üretilen yastıkların bir başka güzel tarafı, aslında kullanılan tekniğin oldukça yalın ve karmaşadan uzak olması. Biraz çabayla belki evde kendi başınıza bile yapabileceğiniz bir şeyin usta ellerden çıkmış haline sahip olmak, son derece keyifli ve tatmin edici bir duygu. Üstelik bu ürünler yalnızca seyirlik değil, oturma odanızın en güzel aksesuarı olmaya da adaylar. 

yastık yapılışı ahşap baskı yastıklar