dekorasyon önerileri

Ev kuracaklar için pratik öneriler…

Dekorasyon Emine Pile 14.02.2015
İş temposu, zaman kısıtlığı ya da maddi yetersizlikler derken ev kuracak çiftlerin işini kolaylaştıracak bazı önerilere ihtiyacı vardır.
Nihayet evlenmeye karar verdiniz. Telaşlar başladı ve heyecan dorukta… Tanışma, kız isteme, tuzlu kahve derken tüm fasılları geçtiniz, sıra en can alıcı nokta olan içinde yaşayacağınız o sıcak yuvayı kurmaya geldi. 

Her ne kadar böyle güzel bir telaşın içinde olsanız da bu dönemin tadını çıkarmak ve masrafları en aza indirmek için önerilere ihtiyacınız olacaktır.

İşte ev kuracak olan çiftlere bazı küçük öneriler: 

Stiliniz belli olsun

Artık iki kişilik bir hayat için evinizi döşeyecekseniz ve eşinizle farklı zevklere sahip olmanız mümkün... Bu durumda birlikte yaşamaktan keyif alacağınız bir dekorasyon stili belirleyin ve alışveriş için start verin.

Ölçü çok önemli

Alışverişe çıktınız, her şey çok güzel. Peki ya alışverişe başlamadan önce alacağınız eşyaların ölçülerinin evinizin ölçüleriyle uyuşup uyuşmadığını biliyor musunuz? Cevap hayırsa sizi iki iş bekliyor demektir. 

Mobilya almaya çıktığınızda almak isteyeceğiniz pek çok ürünle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu mobilyaların, evinizin mimari yapısıyla uyum sağlaması gerekir. Her odanın ölçüsünü alın. Kirişleri, cam ve kapıları da işaretleyin. 

Az eşya...

Yeni bir evin heyecanıyla her beğendiğinizi almayın. Az ve kullanışlı eşyalara sahip olmak, size yaşam alanlarında özgürlük tanıyacaktır. Hatta kullanmayı planlamadığınız odanızı boş bırakarak ileride alacağınız önemli kararlar için en başından boşa masraf etmemiş olursunuz. Hem de boşta olan o odayı başka bir amaçla kullanmak istediğinizde çocuk odası, çalışma odası vb. şekilde dekore etme rahatlığını yaşarsınız. 

Dosya hazırlayın

Sevdiğiniz renkleri, dekorasyon dergilerinde beğendiğiniz modelleri, beğendiğiniz dokuyu bir dosyada toplayın. Bu dosya size kılavuzluk edecektir.

Önce yapılacaklar

Evde yapılması gereken elektrikle ilgili işler varsa, önce bu konuda karar vermeli ve mobilyalar gelmeden bu hazırlığı bitirmelisiniz. Mutfak ve banyoda gerekli olacak priz yerleri gibi ayrıntıların kararını daha önceden verip, hazırlatın.

Ne alacağınızı bilin

Mobilya seçmeye giderken, ne istediğinize karar vermiş olun. Ne tarz bir dolap veya koltuk aradığınızı bilirseniz, hem zamandan tasarruf edersiniz, hem sadece beğendiğiniz için yanlış bir seçim yapmaktan kaçınmış olursunuz. 

Liste oluşturun

İhtiyaçlarınızı belirleyerek bir liste oluşturun. İhtiyaçlarınızı listelemeniz çok önemlidir çünkü evlilik öncesi günlerde yaşanan duygu yoğunluğu karar vermenizi etkileyerek gerekli gereksiz birçok eşyanın alınmasına yol açabilir. Sıklıkla kullanılmayacak eşyaların alımı yaşam alanını kısıtlar, evleri olduğundan daha dağınık ve dar gösterir. 

Bütçe belirleyin 

Tabii en önemli kısım bütçe... Eşyalarınızı satın almadan önce bütçenizi oluşturun. Listenizdeki ürünlerin karşılarına piyasada gezerek edindiğiniz fikre göre tahmini fiyatlarını yazın. Toplayarak bütçenize uygun olup olmadığına karar verin. Bütçenizden fazla rakamlara ulaştıysanız, öncelikle zaruri olmayanları belirleyin. Daha çok ürün görmek için daha çok gezin, araştırın.

dekorasyon önerileri ev kuracaklar için pratik bilgiler