renk ve dekorasyon önerileri

Çocuk odası dekorasyonu için bu önerilere dikkat!

Dekorasyon Emine Pile 03.02.2015
Mutfak, banyo, yatak odası dekorasyonu derken evinizin en değerlisi çocuklarınız için hayal dünyasını geliştireceği bir oda hazırlamaya ne dersiniz?
Çocuğunuz her geçen gün büyüyor ve ihtiyaçları değişiyor. Peki nasıl bir odaya sahip olması gerektiğini hiç düşündünüz mü? 

Küçük yaşlarda olan çocukların hayal gücünü genişleten, eğitim ve öğretim döneminde başarısını artıran bazı renk ve dekorasyon önerileri hem sizin hem çocuğunuz hoşunuza gidecek. 

Hangi renkler kullanılmalı? 

Çocukların çalışma alanlarının fresh, temiz ve pastel tonlarda olması gerekir. Yorucu renkler yerine yeşil ve mavinin pastel tonlarının tercih edilmesi daha doğru olacaktır. 

Gözü dinlendirici etkisi olması nedeniyle açık mavi, limoni, bal buğu, fildişi renkleri tercih edilebilir. Canlı kırmızı tonlarından ise gözü yorması ve açlık hissi uyandırması nedeniyle kaçınmak gerekiyor. Yine zevke göre lila, atlas, mercan, masal pembesi, açık krem ve bu renk tonlarıyla kombinler sağlayabilir.

Tematik odalar 

Evinizin bir tarzı varsa çocuklarınızın odasının neden olmasın? Yaşı küçük de olsa onun da bir stili vardır. Dekore ederken onun da fikrini alıp, hayal ettiği odayı yapmak hiç de zor değil. Tematik odaların pek çok çeşidini çocuk mobilyaları satan firmalarda bulabilirsiniz. 


     
Erkekler daha çok favori sporları, hayvanları ya da tırmanmaya müsait ormanlı dekorasyon stillerini tercih ederken, kızlar çiçekli, kelebekli, prensesli odaları istiyor. Tabii renklerde de büyük farklar var. Erkeklerin favori rengi mavinin tonları olurken, kızlar pembe gibi pastel tonları tercih ediyor. 

Dar mekanlar için basit çözümler

Birkaç küçük ayrıntı ile çocuklarınızın odalarındaki dağınıklığı toplayabilirsiniz. Çocuklar eşyalarına önem verirler ve hepsini saklamak isterler. Bu tür durumlarda en iyi çözüm bolca çekmece ve dolaptır. Yatak altlarına konan tekerlekli kutular işe yarar. 

Duvarlara monte edeceğiniz raflar, küçükken oyuncaklara, büyüyünce de kitaplara yer sağlayacak. Odanın dekorasyonunda açık renk kullanmak da odayı daha geniş ve ferah gösterir. Eğer çocuğunuzun yatıya gelen arkadaşları varsa ona içinden arkadaş yatağı çıkan bir karyola alın. 

 

çocuk odası dekorasyonu dekorasyon önerileri renkli çocuk odası