balkon dekorasyonu

Balkonu bahçe tarzına çevirme

Dekorasyon 21.12.2016 13:36

Balkonunuzu doğal bir bahçe görünümüne kavuşturmak, mis kokulu çiçekler ve çeşitli bitkiler ile süslemek için yapılması gerekenler...

1. Balkonunuzun taşıyabileceği ağırlığı iyice öğrenin. Üç beş saksı ve sandalye herhangi bir sıkıntı yaşatmaz. Ancak gerçek bir bahçe havası oluşturmak için balkonda yer vermek istediğiniz eşyaların ve aksesuarların ağırlığı hakkında bilgi edinin. Mesela yarım fıçı ıslak toprağın 100kg ağırlığında olduğunu biliyor muydunuz?

2. Sulama sisteminizi doğru ayarlayın. Mutfak veya banyoya yakın bir balkonunuz varsa musluğa ince bir hortum takarak balkondaki çiçeklerinizi kolayca sulayabilirsiniz. Eğer mümkünse balkonda da tesisat oluşturabilirsiniz. Yoksa kovayla su taşımak durumunda kalabilirsiniz.

3. Güneş ve rüzgâra karşı tedbir almanızda yarar var. Bulunduğunuz bölgedeki iklim koşulları ve balkonunuzun konumu gibi detaylar bitki seçiminde önem taşır. Güneşli bir günde balkon altı saatten fazla güneş alırken, yüksek bölgelerde ise yoğun esen rüzgâr sonucu bitkiler kuruyabilir. Bu nedenle balkonunuza bitki seçerken bu detayları göz önünde bulundurmanız önerilir.

4. Çiçeklerinizi her türlü hava koşuluna dayanıklı fiberglas, plastik veya ahşap saksılarda muhafaza edin. Büyük saksılarda alt kısmına üçte bir strafor parçası sererek toprağın ağırlığını azaltabilirsiniz. Toprağın uçmaması için üzerini bez veya naylonla sarabilirsiniz. Küçük saksıları ise mümkünse sabitleyin.