design week

Artstone ve Yaktaş ürünleri Trend Sergisi'ne yenilik getirdi

Dekorasyon 16.11.2017 16:37

Design Week kapsamındaki “Trend Sergisi”nin duvarlarına Artstone, zeminlerine ise Yaktaş, ürünleriyle yenilikler kattı.

T.C. Ekonomi Bakanlığı'nca, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonuyla Türk tasarımını dünyaya tanıtmak ve tasarımın rekabetçi üstünlüğe sağladığı katkıya vurgu yapmak amacıyla düzenlenen ikinci Türkiye Tasarım Haftası “Tasarımın Potansiyeli'' temasını gündeme taşıyarak tasarım ve iş dünyasını bir araya getirdi. Tasarımın farklı disiplinlerinden yepyeni ve ilham verici projeler, sergiler ve atölyelerle Istanbul'da 5 gün boyunca tasarım konuşturdu. Design Week Turkey'e bu yıl 103 konuşmacı, 32 konferans ve panel, 17 sergi, 52 tasarım ofisi ve bireysel Tasarımcı, 13 firma standı, 14 atölye katıldı.

Trend Sergisinde 2018-2019'a damgasını vuracak trendler görselleştirildi

Design Week Turkey kapsamında ikincisi gerçekleşen Trend Alanı'nda, 2018 ve 2019'a damgasını vuracak olan yeni tasarım eğilimleri 120 metrekare alana yayılmış biçimde 4 farklı kategoride deneyimlendi. Trend Alanında, mobilya, aydınlatma, aksesuarlar, masaüstü objeleri, sanat eserleri, zeminler ve duvarlarla, ekolojik, punk, retro-fütüristik ve maksimal yaşam köşeleri sunuldu.

“Ekolojik” köşede, organik köklere dönüş yapıldı. Bu koleksiyon, sade duygulanmaları, filtrelenmemiş kusurları, bireyselliği ve henüz üretilmemiş kaynakları kucakladı. “Punk” köşede, formların bozulduğu, malzemenin ucuz/pahalı imgesinin bir araya geldiği, dışavurumcu bir koleksiyon izlendi.  Zikzaklar, metalik aksesuarlar, tartışmalı desenler, yazılı dokular, siyahlar ve sivri köşeler, farklı malzeme birliktelikleri, uyumsuz renklerin uyumu bu koleksiyonu doldurdu.

“Retro-Fütüristik” bölümde nostaljinin, ironik figürlerle desteklendiği, geçmiş hayalleriyle harmanlanan bugünün geleceğe taşındığı bir koleksiyon sunuldu. “Maksimalizm” kategorisinde, “more is more” denildi, karmaşa ve füzyondan korkulmadı, piksellerin dünyasından, dijital inovasyonlara, yüksek frekanslı renklerden, dev boyutlara bir dışavurum cümbüşünü yakalandı.

Dezinti Tasarım Danışmanlık'ın küratörlüğünü üstlendiği ve sadece Türk tasarımcılardan oluşan bu Trend Alanı'nda, tasarımcı ve ürünlerin harmanlandığı, tasarım trendlerinin bütün ipuçlarının kurgulandığı ve kavramların oluşturduğu modüllerde farklı mekânsal deneyimler yaşandı.

Artstone “Eko/bio” trendi için ilhamını dünyanın çeşitli bölgelerinde patlayan yanardağlardan püsküren lav akıntılarının soğuyarak dönüştüğü kaya dokularından alan Magma ve Amazon ormanları ağaç kabuğu görünümü ile Amazon koleksiyonlarını yüzeylere işlerken, “more is more” tabirinin yansıması olan “Maksimalism” trendinde, mekânlarda barok, nostaljik, romantik, rustik ve pastoral etkiler sunan, yüksek frekanslı renk alternatifleri ve üç boyutlu görünümüyle sağladığı ışık-gölge oyunlarıyla lüks, ihtişam, cömertlik hissi oluşturan Karoart koleksiyonu ile çok başarılı duvarlar elde etti. “Retro Futurism” trend alanında Orta Avrupa'da kullanılan tuğla ürünlerini, tarihi motiflerle, logo ve damgalarla, rakamsal kabartmalarla bugüne uyarlayan yeni Heritage koleksiyonu ile adeta eski ve yeniyi biraraya getiren Artstone, “Punk” trendinde Hormigon serisi ile betonun brüt dokusuyla malzemenin en el değmemiş görünümlü estetiğini vaat etti,  dışavurumcu yüzeyler oluşturdu.

Yaktaş Gerflor ürünleriyle Trend Alanının zeminlerine imzasını attı. “Eko/bio” alanında kullanılan Tarasafe Ultra, 100% geri dönüşümlü yapısı, kolay temizlenebilme özelliği ve koruma yüzeyinin içine işlenmiş kaydırmaz mineral kristal parçacıklarla ekolojik ürün olduğunu bir kez daha kanıtladı. “Maksimalism” ve “Retro” alanlarında kullanılan Taralay Impression, yüksek aşınma dayanımı, protecsol yüzey koruma kürü sebebiyle ömrü boyunca cila gerektirmemesi, yüksek akustik performansı, yenilikçi tasarım ve geniş renk seçeneği, dokulu ve grafik tasarımlı desenleri ve yüksek trafik dayanımlı yüzey yapısıyla bu alanlarda görsel ve işlevsel üstünlüğünü korudu. “Punk” alanında Creation 55 Xpress ürünüyle yer alan Yaktaş, yüz adede yakın renk ve desen çeşitliliğiyle mimari projelere geniş ölçekli çözümler sunan, yenilikçi, fonksiyonel, dayanıklı ve ekolojik ve Red Dot ödüllü, kendinden yapışkanlı, toz ve gürültü çıkarmadan, kolayca takılıp sökülebilen, hızlı montaj yeteneğine sahip bir ürün serisini kullanıcılara sunmuş oldu.