mutfak dekorasyonu
Haberler / Dekorasyon Önerileri / Son trend mutfak dekorasyon modelleri

Son trend mutfak dekorasyon modelleri

Dekorasyon Önerileri 29.11.2016 14:15

Son trendlerle oluşturulmuş mutfak dekorasyon modellerinden hangisini beğendiniz?

Mutfağınızı elden geçirmek istiyorsanız veya yeni eviniz için modern bir mutfak tasarlamak niyetindeyseniz doğru yere geldiniz. Bu yazımızda modern bir mutfağa sahip olmak için uygulayabileceğiniz 14 fikri sizler için bir araya getirdik. Basit ancak son derece etkili olan bu fikirlerin ister tamamını, isterseniz aralarından seçeceğiniz birkaçını uygulayarak hayalinizdeki mutfağa bir adım daha yaklaşabilirsiniz. 

Köşeleri ve duvarları değerlendirin

Mutfağınızda buzdolabı ve fırın gibi büyük parçaları köşe noktalara yerleştirmek genel olarak iyi bir fikir olacaktır. Duvarlarınızda bol bol raf kullanmak da mutfağınızı düzenli tutmanın en kolay yoludur.

Kaliteli bir tezgâh seçin

Tezgâhlar bir mutfağın en önemli parçalarıdır. Üzerinde yemek yapacağınız ve temel mutfak eşyalarınızı derleyeceğiniz tezgâhınız kire, suya ve ısıya dayanıklı olmalı ve en önemlisi de kolay temizlenebilir yapıda olmalıdır. Bu niteliklere uyan çok sayıda yeni nesil malzeme arasından zevkinize uygun olanını seçebilirsiniz.

Mutfakların vazgeçilmez rengi: beyaz

Modern mutfakların vazgeçilmezleri arasındaen saflarda yer alan unsurlardan biri de beyazdır. Mutfağınızda beyaz kullanırken elinizi korkak alıştırmayın. Bu örnekte olduğu gibi baştan aşağı beyaz bir mutfak bile doğru tasarlandığında harika olabilir.

İç hacminizi dev mobilyalarla öldürmeyin

Mutfak mobilyalarında ve beyaz eşyalarınızda ölçülü davranın, çok büyük parçalar kullanarak elinizdeki alanı boğmanın hiçbir yararı yoktur. Aksine boşluklardan ne kadar iyi yararlanırsanız mutfağınız o kadar ferah ve rahat olacaktır.

Mutfak ve bar bir arada

İçkilerinizi ve kadehlerinizi evinizin tamamen ayrı bir noktasına koymak yerine mutfağınızda bunlar için yer açabilirsiniz. Böylece hem ayrı bir alan ve bunun için ayrı bir mobilya kullanmanız gerekmez, hem de bunlar mutfağınıza hoş bir hava katar.

Cam kolaylıktır

Mutfağınızda mümkün olduğunca cam araç gereçten yararlanmaya çalışın. Temizlenmesi son derece kolay ve oldukça hijyenik bir malzeme olan camı örneğin yeni alacağınız ocağınızda kullanabilirsiniz.

Mutfağınızı kişiselleştirin

İddialı aydınlatmalar veya bar tabureleri gibi kişisel zevkinizi yansıtacak unsurlar, mutfağınızı size özel hale getirecek ve benzerlerinden ayrılmasını sağlayacaktır. Bu amaca yönelik olarak dilerseniz çeşitli aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz.

Hazır mutfaklarda modern seçenekler

Bugünlerde hazır mutfaklarda sonsuz bir çeşitlilik var. Aralarından seçim yapmak hiç de kolay değil. Bu seçenekler arasında modern tasarımları tercih etmeninde yarar var. Çünkü modern tasarımlar her zaman işlev odaklı ve her zevke hitap eden yalın bir şıklığa sahip olurlar.

Güçlü bir davlumbaz kullanın

Mutfağınızda oluşması muhtemel yemek kokularından kurtulmak için mutlaka güçlü bir davlumbaz kullanın. Paslanmaz çelik her zaman için seçebileceğiniz en iyi malzemelerden biridir.

Tezgâhınız küçükse büyütmenin yolları var!

Mutfağınız ya da tezgâhınız istediğiniz boyutlarda değilse büyütmek için pratik yollar bulabilirsiniz. Bu örnekte olduğu gibi ana tezgâhın içine gizlenen bir eklenti mutfağınıza pratik olduğu kadar şık da bir katkı sağlayacaktır. 

Çekmecelerden yararlanın

Geniş ve derin çekmeceler kullanın ve bunları mutfak eşyaları için güzel bir şekilde düzenleyin. Böylece mutfağınızın dağılmasını önleyebilir ve aradığınız eşyaları kolayca bulabilirsiniz.

Doğru ve uyumlu malzemeler seçin

Mutfağınızda kullanacağınız temel malzemeleri iyi seçmelisiniz. Granit, mermer, çelik ve cam ilk seçenekleriniz arasında olmalı. Olabildiğince doğal malzemeler kullanmanızda her zaman için yarar var.

Küçük bir mutfak da pekâlâ çok güzel olabilir

Küçük mutfaklarda da modern ve pratik tasarımlar yapmak mümkündür. Belki sıradan bir mutfaktan daha fazla emek isteyecektir ama alacağınız sonuç emin olun emeğinizin karşılığını verecektir.

Çarpıcı detaylar ekleyin

Mutfağınızın yeterince karakter sahibi olmadığını düşünüyorsanız, birkaç çarpıcı detay ekleyerek onu çok daha cazip hale getirebilirsiniz. Bu mutfaktaki aydınlatma elemanları çarpıcı detay derken neyi kast ettiğimizi gayet iyi özetliyor.