minimalist
Haberler / Dekorasyon Önerileri / Minimalist yaklaşımla dekorasyon nasıl yapılır?

Minimalist yaklaşımla dekorasyon nasıl yapılır?

Dekorasyon Önerileri 14.12.2020 11:13

Tekzen sunduğu fikirlerle yaşam alanlarında sade bir tarz oluşturmak isteyenler için kolaylık getiriyor.

Yaşam alanlarının daha sakin ve sade olmasını isteyenler için önerilen minimalist yaklaşım ile ev ve ofislerde keyifli ortamlar oluşturulabilir. Evlerde veya ofislerde fonksiyonel olarak kullanılmayan ama atmaya da bir türlü kıyılamayan eşyalar bazen ciddi bir yük oluşturduğu gibi güz karmaşasına da neden olabiliyor. Gerçekten ihtiyaç olan ve aynı zamanda değer verilen eşyalarla, yük oluşturan eşyalar arasındaki çizgiyi bulmak ise kimi zaman zor olabiliyor. Minimalist düşünerek göz yormayan bir yaşam alanı oluşturmak aslında mümkün… Minimalist yaşam tarzı önemli bir karar. Öncelikle ev veya ofisinizin bir depolama alanı değil, yaşam alanı olduğunun farkındalığı gerekiyor.


Tekzen yaşam alanlarında kolaylıkla uygulanabilecek minimalist fikirleri şöyle sıralıyor;

Çok karmaşık renkli ve fazla göz yoran eşyalarınızı azaltarak sadeleşme çalışmanıza başlayabilirsiniz.

Ayrıca çok fazla eşya gözü yorar. Sade ve şık objelerle dekorasyonu tamamlamak sizi iyi hissettirebilir. Yaşam alanınızdaki fazla eşya ve objeleri azaltmak daha net bir dekorasyon için önemli bir adım olacaktır.

Minimalist yaklaşımda renkler ayrı bir önem taşır. Sadelik için beyaz veya açık pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Özellikle metrekaresi küçük alanlar için bu renkler bulunduğunuz alanı daha geniş ve aydınlık görünmesini sağlar.

Odalardaki kullanım alanlarına gelince herkesin dolabında mutlaka hiç kullanmadı kıyafetler, aksesuarlar bulunur. Bir gün kullanırım düşüncesi ile saklanılan bu eşyalar aslında giderek büyüyen bir depo alanı oluşturmaktan başka bir unsur taşımaz. Öncelikle bir ihtiyaç listesi oluşturup, dolaplarınızı bu listeye göre düzenleyebilir, sadece sevdiğiniz ve kullandığınız eşyaları saklama yolunu seçebilirsiniz. Öte yandankullanmadığınız eşyaları internet üzerinden satışa çıkarabilir ya da ihtiyacı olan, severek kullanabilecek başka bir kişiye verebilirsiniz.

Banyo dolapları da yine sadeleştirilebilecek alanlar arasında yer almaktadır.Banyo raflarında günlük ihtiyaç dışında çok fazla şey bulunabilir. Banyo dolaplarınızı şık organizer modelleri ile düzenleyebilir, hangi ürünleri kullanıyorsanız ayırabilir günlük kullanmayacağınız ürünleri, eşyaları ise ayrı bir yerde bulundurabilirsiniz.

Çekmecelerinizi de yine çekmece düzenleyiciler ile sade ve düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu düzenleyiciler aslında bazen gözden kaçan ama zaman içinde kullanmaktan zevk alacağınız eşyalarınızı her daim görmenize de faydalıdır.

Bir diğer düzenlenmesi gereken alanlar ise kitaplar. Dağınık ve ortada bekleyen kitaplarınızı kendi yapacağınız kitap raflarıyla düzenli, sade ve şık bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Elinizde bulunan kitapları tür ve yazarlara göre istediğiniz gibi sıralayabilirsiniz.

Siz de yaşam alanınızı daha yalın bir tarzla yenilemek için Tekzen önerilerini daha detaylı incelemek isterseniz https://buislerboyleyapilir.tekzen.com.tr blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.