balkon bahçe
Haberler / Dekorasyon Önerileri / Küçük bahçe dekorasyon fikirleri!

Küçük bahçe dekorasyon fikirleri!

Dekorasyon Önerileri 22.11.2016 13:35

Küçük bahçeleriniz olsa da oldukça şık görünüm veren ve işlevsellik sağlayan bahçe dekorasyon modelleri…

Hepimiz kocaman bahçeleri olan evlerde yaşayacak kadar şanslı değiliz. Oysaki yemyeşil bitkilerin, birbirinden güzel renklere sahip mevsimlik çiçeklerin insana nasıl mutluluk ve huzur verdiğini, hayatına zevk ve renk kattığını biliyoruz. Üstelik yağ tenekelerinde bile çiçek yetiştiren bir halkın evlatları değil miyiz? Demek ki, küçücük bir avlumuz ya da hatta balkonumuz varsa, bundan sevimli bir bahçe ortaya çıkarmak için gerekli altyapıya sahibiz! Bu yavaş yavaş unutulmaya yüz tutmuş canlı bitki geleneğini geri getirme zamanı geldi. Üstelik şehirlerimiz gitgide daha da grileşirken, buna hakikaten ihtiyacımız da var. 

1. Minik de olsa bir bahçeniz varsa şanslısınız

Minik bahçenizin bir kısmına kalıcı ve hem yaz hem de kış mevsimine dayanıklı bitkiler ekebilir, diğer kısımlarını ise her mevsim değişen çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Tek çeşit yerine böyle bir aranjman yapmak çok daha şık olacaktır.

2. Avlunuzu oturma grupları ve bitkilerle dengeleyebilirsiniz

Eğer avlulu bir zemin kat dairede yaşıyorsanız, bu alanı harika bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Oturma grupları ile bitkileri dengeli bir şekilde yerleştirerek kendi küçük vahanızı oluşturmanız mümkün.

3. Saksıya dahi ekebileceğini bir kök sarmaşıkla geniş alanları kaplayabilirsiniz

Tıpkı fotoğraftaki bu kocaman begonvil gibi! Zeminde az kaplıyor ama tepeleri komple sarıyor. Geniş ve derin saksılar bu iş için ideal.

4. Küçük bahçede ağaç olmaz diye bir kaide yok

Yeter ki doğru ağacı seçin, kökleri evinizin temeline zarar vermesin. Fotoğrafta güzeller güzeli, genç bir zeytin ağacı görmekteyiz. Alt kısımlar ise mevsimlik çiçeklerle süslenmiş.

5. İç avlular harika olabilir

Zen bahçesi bir çeşit Japon kayalık bahçedir. Kum, çakıl, kaya ve bazen çimen veya diğer doğal unsurlar içeren sığ bir kum bahçesidir.)*

6. Envai çeşit bitkiyi çeşitli saksılarda yerleştirmek mümkün

Değişik bitkiler ekili büyüklü küçüklü birçok saksıyı bir araya getirebilir ve kapınızın önünü ya da balkonunuzu bir bahçe havasına sokabilirsiniz. Gerekirse peyzaj mimarlarından ya da çiçekçilerden yardım alabilirsiniz.

7. Balkon korkuluklarınızı minik bir bahçeye dönüştürebilirsiniz

Balkonlarımız da minik bir bahçe oluşturmak için ideal. Fotoğraftaki örnekte direkt saksı olarak kullanılabilen bir balkon korkuluğu var. Bu sıra dışı örnek size uymazsa alttaki örnek mutlaka uyacaktır!

8. Balkon korkuluklarınızı minik bir bahçeye dönüştürebilirsiniz

İşte her yerde, milyoncu dükkanlarında bile bulabileceğiniz bir balkon demiri saksısı. Oldukça uygun fiyatlara edinebileceğiniz bu saksılar, tam olarak bir bahçe olsa da balkonunuza hayat getirecektir.

9. Kocaman saksılarda mevsimlik bitkiler yetiştirebilir, zevkli arajmanlar yapabilirsiniz

Bu saksıları evinizin girişine ya da balkonunuza koyabilirsiniz.

10. Geniş saksılarda bir kaktüs bahçesi de yapabilirsiniz

Kaktüsler ve sukulentler bakımları kolay bitkilerdir ve yeni başlayanlar için idealdirler.

11. Balkonunuzu büyük boy saksı bitkileriyle ile dekore edebilirsiniz

İşte yukarıda bahsettiğimiz, büyük saksılar ile balkon dekorasyonuna güzel bir örnek. Fotoğraf ülkemizden bir otelden ancak konut balkonlarında da kolaylıkla uygulanabilir.

12. Balkonda saksılar içinde bir cangıl dahi oluşturabilirsiniz

Balkon bitkileri deyince insanın aklına yalnızca mevsimlik çiçekler geliyor oysa tıpkı altıncı örnekte de olduğu üzere, saksılara ya da geniş bir saksıya mevsimlerden kolay kolay etkilenmeyen birçok yeşil bitki ekebilir ve ortaya cangıl gibi minik bir bahçe görüntüsü çıkarılabilir.