raf
Haberler / Dekorasyon Önerileri / Ev dekorasyonunda vazgeçilmez trend; duvar rafları!

Ev dekorasyonunda vazgeçilmez trend; duvar rafları!

Dekorasyon Önerileri 09.01.2021 14:55

Duvar rafları, pek çok eşyanızı istif edebileceğiniz portatif ürünler olmalarının yanı sıra dekorasyon için de size yardım edebilir.

Oturma odasının bir kısmını okuma köşesi yapmak isterseniz raflar ve berjer uyumu ile okuma keyfinizi katlayacak alan elde edebilirsiniz. Bu dekorasyon fikri özellikle köşelere uygulandığı zaman çok hoş görünür. Duvara en az iki adet olacak şekilde rafları monte edebilirsiniz. Böylece duvar rafları kitaplık gibi görünür. Hemen önüne de berjerinizi çapraz şekilde koyduğunuz zaman şık bir okuma köşesi elde etmiş olursunuz. Eğer rafların monte edildiği duvar gömme duvar ise daha estetik görünür. Berjerin yanına büyük bir ev çiçeği koyu görünümü daha üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Duvar rafları arasında en çok tercih edilen beyazdır. Özellikle İskandinav tarzı dekorasyona çok yakışır. Bu tarz dekorasyonda, mobilyalarda genel olarak beyaz renk hakimdir. Yeşil bitkilerle ya da ahşap rengi olan kitaplık gibi daha küçük mobilyalarla kombin edilir. Duvar rafları beyaz renkte olursa, uyum yakalayabilirsiniz. Rafları herhangi bir duvara konumlandırabilirsiniz. Sadece düz raflar kullanmanız gerekmez. Kare şeklinde dörde bölünmüş duvar rafları ya da geometrik şekillerde tasarlanmış rafları tercih edebilirsiniz. İskandinav tarzı dekorasyonda hasır iplerle çevrelenmiş ahşap rengindeki duvar rafları da oldukça hoş görünür. Üzerini de orta boy sukulentler ile süsleyebilirsiniz. Sukulentleri birkaç kitapla kombin edebilirsiniz.

Duvar rafları modelleri arasında cam ürünler de bulunur ve siz bunlarla alışılmışın dışında bir görünüm elde edebilirsiniz. Mimar Ayça'ya göre oturma odasındaki en uzun kanepenin yaslandığı duvar bu konuda size yardımcı olur. Bir düzine cam duvar rafını düzenli şekilde bu duvara asarak sanatsal bir görünüm elde edebilirsiniz. Oluşturduğunuz kompozisyon size ait olur. Gelen misafirlere de daha önce görmedikleri dekoratif bir görüntü izletirsiniz. Bu noktada seçeceğiniz cam rafların ebatları ve renkleri kadar duvar rengi de önemli. Odadaki diğer dekorasyon ürünlerini ve aksesuarları da uyumlu hale getirerek içinizdeki sanatçıyı oturma odanıza yansıtabilirsiniz.