dekorasyon
Haberler / Dekorasyon Önerileri / Dekorasyonda dikkat edilmesi gereken 7 nokta!

Dekorasyonda dikkat edilmesi gereken 7 nokta!

Dekorasyon Önerileri 05.02.2021 11:50

Evinizin ölçüleri ne olursa olsun işte evinizi dekore ederken mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ettiğimiz 7 tavsiye.

Ev, çokça vakit geçirdiğimiz, kendimizi ait hissettiğimiz ve konfor aradığımız bir mekan. Evimizi kendi zevkimize ve isteğimize göre dizayn ederek, keyifli ve huzurlu zaman geçireceğimiz bir mekan oluşturabiliriz. 

Sizi yormayacak renkler seçin

Evde uzun süre vakit geçireceğinizi düşünürsek özellikle gözleriniz ve zihninizi yoracak, dinlenme fırsatı tanımayacak renkler seçmekten uzak durun. Canlı veya neon renklerden ziyade pastel tonlar, evde hem gözünüzü yormaz hem de dinlendirici etki sağlar.

Uyumlu mobilyalar seçin

Evdeki mobilyaların bütünlüklü bir görünümle gözünüze ve ruhunuza hitap etmesi için renk uyumuna dikkat edin. Elbette istediğiniz konfordan vazgeçmeyin yalnız mobilyaların evi boğacak kadar çok olmamasına özen gösterin. Evde mobilyalar değil siz yaşıyorsunuz...

Evinizi küçük küçük süsleyin

Belki birkaç yastık veya minik objeler evinizin tamamlayıcı unsurlarıdır. Evi dolu gösteren ve zevkinizi yansıtan küçük eklemeler yapmaktan kimseye zarar gelmez.

Duvarlar da zevkinizi yansıtmalı

Boş duvarlar sizde kalıcı olmadığınız hissi oluşturur. Özellikle hoşunuza giden, evin diğer parçalarıyla uyum sağlayacak bütünlüklü bazı objelere veya tablolara duvarlarınızda yer verebilirsiniz. Ancak dikkat; duvarları çok fazla kapatacak ebatlarda dekorasyondan uzak durun, içinizi sıkabilir...

Bitkisiz olmaz

Gördüğünüzde şık duran, bakmaktan hoşlanacağınız çiçekli veya çiçeksiz birkaç bitki hiç de fena olmaz. Evde başka bir canlıya daha bakmak, boş zamanlarınızda onunla ilgilenmek evde sizi dinlendirecek ve mutlu edecek faaliyetlerden birine kapı aralar.

Mumlar hem işlevsel hem dekoratiftir

Evinize keyfinize göre birkaç mum da almayı unutmayın. Mumlar hem renkleri ve şekilleriyle dekoratif amaçlı kullanılabilir hem de kokularıyla veya çok mecbur kalındığında ışığıyla işinize yarar. Bunun dışında sevdiklerinizle veya tek başınıza geçireceğiniz güzel akşam saatlerinde size eşlik edebilir.

Temel anlayışınız minimalizme yakın olsun

Bu tavsiyelerin belki de en önemlisi aslında ne kadar boşsa o kadar doludur felsefesi. Evde fazladan eşya bulundurmak veya nefes alamayacağınız kadar eşyaya boğmak evde kaliteli vakit geçirmenizi engeller. Eşyalarınız kullanışlı, estetik ve mümkün olduğunca az olmalıdır. Bu hayat tarzını yavaş yavaş benimsediğinizde evde çok daha huzurlu olduğunuzu kısa sürede fark edeceksiniz...

Milliyet