günsan
Haberler / Dekor & Stil / Günsan ile enerji israfına ‘akıllı’ ikaz

Günsan ile enerji israfına ‘akıllı’ ikaz

Dekor & Stil 25.04.2021 08:45

Dünyadaki popülasyon arttıkça enerji tüketimi de paralel olarak artıyor.

Gelişen teknoloji enerji kullanımında tasarrufu mümkün kılarken, akıllı yöntemler bireysel olarak elektrik tasarrufunun önünü açıyor. Bugün ve gelecek için enerji tasarrufunu esas alan teknolojileri, ürün yelpazesine entegre eden Günsan, geliştirdiği akıllı çözümlerle hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de sürdürülebilir bir dünya için uygun alternatifler sunuyor.

Yaşam alanlarından, otel, kafe, restoran gibi insan sirkülasyonunun yoğun olduğu mekanlara kadar iç aydınlatmada tasarruf sağlayan ürünleriyle dikkat çeken Günsan, enerjide kontrollü kullanım sağlıyor.

Aydınlatmada akıllı yöntemler, manuel değil otomatik çalışıyor

Yaşam alanlarında enerji tüketimi ciddi bir boyuta ulaşırken bireysel olarak alınacak küçük önlemler bütçe ve elektrik tasarrufunda büyük fark oluşturuyor. Özellikle de odada olunmadığı halde yanan lambaların kapatılması, bu noktada atılacak önemli adımlar arasında yer alıyor. Bu noktada kontrolü teknolojiye de bırakmak mümkün. Lambaların otomatik olarak harekete duyarlı bir şekilde yakılmasını sağlayan ve Günsan'ın hemen her serisinde yer alan Hareket Sensörü, akıllı bir çözüm sunuyor. İçerisinde yer alan dedektör, insan hareketlerini algılayarak özellikle lavabo ve koridorlar için ideal bir alternatif oluşturuyor. 

Gün ışığına göre kendini ayarlayan sensörler tercih edilmeli

Bir diğer tasarruf yöntemi ile gün ışığından olabildiğinde yararlanmak. Bunun için de akıllı yöntemlere şans verilebilir. Teknolojisiyle fark oluşturan Günsan Hareket Sensörü, ‘Zaman ve Işık' yani gece-gündüz ayarı sayesinde sadece ihtiyaç dahilinde enerji kullanımını sağlayarak, tasarrufa destek oluyor, gereksiz kullanımların önüne geçiyor.

Sirkülasyonun yoğun olduğu işletmeler için teknolojik imkanlar kullanılmalı

Eğer söz konusu bir işletme ise enerji tasarrufu sağlayan sistemler işletmenin maddi yükünü ciddi oranda hafifletiyor. İnsan giriş çıkışının yoğun olduğu mekanlarda sıklıkla tercih edilen Energy Saver, otel gibi alanlarda kişinin odadan çıkmasıyla birlikte açık olan lambalar ve elektrikli cihazların devre dışı kalmasını sağlıyor.

Elektrik faturalarına voltaj ayarı

Enerji tasarrufu sağlamak için yaşam alanlarında bireysel olarak faydalanılması gereken bir diğer yöntem ise voltaj ayarıdır. Dimmerler, aydınlatmanın seviyesini düşürerek daha az elektrik harcanmasını sağlar.
Birbirinden farklı renk seçeneği bulunan Günsan Dimmer ise aydınlatmanın parlaklığını ayarlamaya imkan veriyor. Rotatif tek düğmeli dimmer, 800 Watt'a kadar çalışıyor ve voltaj kontrolünü kişiye bırakıyor. Bu sayede iç mekan aydınlatmada önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanıyor.