Sapphire'e "Balmumu Müzesi" açıldı

Sapphire'e "Balmumu Müzesi" açıldı

AVM Cansev Temuçin 24.11.2011
Türkiye'nin ilk yerleşik Balmumu Heykel Müzesi Sapphire Çarşıda açıldı. Birçok ünlü ismin balmumu heykelleri uzman rehberler eşliğinde bilgi verilerek gezdiriliyor.
Türkiye'deki ilk ve tek Balmumu Müzesi'nin sahibi Jale Kuşhan tarafından hayata geçirilen eserler 17 Kasım tarihinden itibaren Sapphire Çarşı'da sergilenmeye başladı.

Elvis Presley, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Cengiz Han, Da Vinci, Napolyon, Atatürk; sanat ve siyaset alanında tarihin dev isimleri ziyaretçilerini bekliyor.

Dünyaca ünlü 60'a yakın kişinin eserlerinin yer aldığı müzede ünlü isimlerin birebir ölçülerinde, protez göz, protez diş ve gerçek saç kullanılarak hazırlanan balmumu heykelleri yer alıyor.

Dünyadaki diğer balmumu heykel müzelerinden farklı olarak, eğitim ve öğretime yönelik çalışmaların da yer alacağı sergi kapsamında ziyaretçilere, konusunda uzman rehberler eşliğinde 45 dakika bilgi verilerek, her bir heykel; hazırlanan sinevizyon" gösterimleri ile desteklenecek.

Sergideki Türk büyükleri şöyle; Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, İbn-i Sina, Kanuni Sultan Süleyman, Yunus Emre, Osman Gazi Atilla, Cengizhan Alparslan, Mimar Sinan, Farabi, Hürrem Sultan, Fuzuli, Tımurlenk, Şeyh Şamil, Atatürk (gençlik dönemi), Atatürk (yaşlılık dönemi), Nazım Hikmet, Rauf Denktaş, Kemal Sunal, Haldun Dormen, Levent Kırca, Fazıl Say, Latife Hanım, Zeki Müren.

Milat

sapphire sapphire çarşı sapphire çarşı balmumu müzesi balmumu müzesi jale kuşhan

AVM