Gaziantep Demokrasi Meydanı,

Kent meydanını büyütmek için AVM yıkılacak!

AVM Emine Pile 20.02.2015
Gaziantep’teki Demokrasi Meydanı’nı genişletme çalışması kapsamında atıl durumda durumda bulunan AVM yıkım çalışmaları yapıldı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Demokrasi Meydanı'nı genişletme çalışmaları kapsamında, merkez Şahinbey ilçesindeki halk arasında "bedesten" olarak bilinen ve bir süredir atıl şekilde bekleyen AVM'nin yıkılmasına karar verdi.

Binalar arasına sıkışmış çok hızlı büyüyen şehirde yaşayanların yeşile özlem duyduğunu ifade eden AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, Gaziantep'te hayata geçirilen projeyi de bu anlamda önemli bulduğunu vurguladı. Bozkır, şöyle konuştu:
"Belediye Başkanımız Fatma hanım konuyu aktardığında, 'Ben yıkıma katılmam, yapılan şeylere katılırım' demiştim. Fakat başkanımız, 'Biz yıkarak güzelleştireceğiz, insanların çocukluklarında gördüğü şeyleri geri getirmeye çalışacağız' dedi. Konuyu gelince daha net gördüm. Binayı ve bölgeyi görünce konunun önemini daha iyi kavradım. Gerçekten tebrik edilmesi gereken önemli proje. AVM'nin sahibi Kadooğlu grubuna da teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten kolay bir şey değil. Sahibi olduğunuz binayı böyle ulvi bir hizmete tahsis etmek ve bütün insanların mutlu olduğunu görmek kadar önemli bir miras olamaz. Burada bir anlamda herkese örnek olabilecek bir projeye şahitlik ediyoruz."

"Her şehir meydanlarıyla ünlüdür"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de her şeyin para olmadığına işaret ederek, projenin de bu anlamda önem arz ettiğini dile getirdi.

Bölgeyi beton yığınından temizleyip halkın hizmetine açacaklarına işaret eden Şahin, "Her şehir meydanlarıyla ünlüdür. Bu şehir, her şeyin en iyisini hakkediyor. İnşallah bu güzel tarihimizi ve kültürümüzü yaşatacağız, çocuklarımıza bizimle övünecekleri bir miras bırakacağız. Bu dönem hayırla anılan bir dönem olacak. Türkiye'ye bugün önemli bir mesaj veriyoruz. Bu kentte elbette ki AVM de yapacağız ama uygun yere. İnsanlar alışveriş yapacak ama şehrin kültürüne, tarihine dokunmadan inşa edilecek. Bizim şehircilik anlayışımız budur" dedi.

AA

Gaziantep Demokrasi Meydanı Gaziantep Ken Meydanı'ndaki AVM

AVM