JLL Türkiye ve AVM Partners
Haberler / AVM / JLL Türkiye ve AVM Partners güçlerini birleştirdi

JLL Türkiye ve AVM Partners güçlerini birleştirdi

AVM 29.07.2015 09:48

Yılın ilk 6 ayında Türkiye’deki siyasi gelişmeler perakendeyi etkilemezken sektör temsilcileri, “Güçlü bir koalisyon umudumuz var” mesajı verdi.

Siyasi gelişmeler ve döviz kurundaki hareketliliği değerlendiren JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “AVM'lerde kiralama talebi hâlâ çok yüksek. Sektör olarak güçlü bir koalisyon umudumuz var. ‘Türkiye'de siyasi belirsizlik var. Bekleyelim' diyen yatırımcı yok. Yatırımlar hızla sürüyor” dedi.

AVM ve gayrimenkul yönetim danışmanlığı şirketi Jones Lang LaSalle (JLL) Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Siyasiler yardımcı olur huzur ve barış sağlanırsa sektörü kimse tutamaz. Bu karışık ortamda bile sektör etkilenmedi. Kiralama talebi çok yüksek. Bunu sadece yerli değil, yabancı yatırımcılarda da görüyoruz” dedi.

BEKLEYEN YOK

Erken seçim ihtimalinin olması ve döviz kurundaki hareketliliğe rağmen yatırımcıların perakende sektörüne ilgisinin devam ettiğini anlatan Avi Alkaş, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye alışveriş merkezlerini sevdi. Sayıları hızla artıyor. 350 AVM bulunuyor. Yeni yatırımlar için Anadolu'da ve İstanbul'da çalışmalar devam ediyor. Bugüne kadar ne yerli ne de yabancı yatırımcılardan ‘Siyasi belirsizlik var. Biraz bekleyelim' görüşü gelmedi. Hem markalar bazında hem de yatırım anlamında çalışmalar hızla devam ediyor.” 

Döviz kurundaki hareketliliğin de perakende sektörü üzerinde henüz olumsuz bir yansıması olmadığını belirten Avi Alkaş, “Kiralamalar hala dolar ve Euro bazında yapılıyor. Bu alanda AVM yatırımcılarının mağaza sahiplerine bazı uygulamaları oluyor. Ancak genel anlamda burada da bir sıkıntı yok. Çünkü AVM kiraları hâlâ döviz ile gerçekleşiyor. Bazı AVM'lerde yeni markalar sıra bekliyor” dedi. Perakendenin Türkiye için önemli bir sektör olduğunu belirten Alkaş, “Türkiye artık çevre ülkelerden de talep görüyor. Ülke sadece mağaza değil AVM sektöründe de büyük oyuncu haline geldi. Çevre ve komşu ülkelerden gelen AVM talepleri de çok önemli” dedi.

AVM YÖNETİMİNDE ‘GÜÇ BİRLİĞİ'

KURUMSAL gayrimenkul ve perakende danışmanlığı alanında hizmet veren JLL ile alışveriş merkezi yönetimi ve kiralama alanında faaliyet gösteren AVM Partners, güçlerini birleştirdi. JLL EMEA CEO'su Robert Bonwell, şöyle konuştu: “AVM Partners'ın alışveriş merkezi yönetimi alanındaki pazar liderliği ile JLL'nin küresel yatırımcı ağı, iki kurum arasında uyum oluşturuyor.”

RAMAZAN AYI BEREKETLİ GEÇTİ

PERAKENDE sektöründe Ramazan ayı bereketli geçti. Ramazan ayı boyunca yerel zincirlerde gıda ürünlerine zam yapılmadığını belirten Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, aynı dönemde toplam satışlarda ise bir önceki yıla göre yüzde 20'ye varan artış yaşandığını söyledi. Altunbilek, son yıllarda Ramazan ayının yaz aylarına hareket kazandırdığını aktardı. Altunbilek, “Bakliyat, meyve ve sebze ürünlerinde sepetler bir nebze daha ucuza doldu” dedi.

Hürriyet