Bendevi Palandöken

Esnaf, 14 Şubat’ı dört gözle bekliyor

AVM Emine Pile 08.02.2015
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken esnafın Sevgililer Günü’nde yapılacak alışverişi beklediğini belirtti.
Özel günlerde satışların artmasıyla yüzü gülen esnaf, yılın ilk özel günü olan Sevgililer Günü'nde yapılacak alışverişi bekliyor. Hemen hemen her sektörde alışveriş beklentisinin yaşandığını söyleyen Bendevi Palandöken, çiçekçisinden kuyumcusuna, pastacısından konfeksiyoncusuna, terzisinden restoranına, taksicisinden hediyelik eşya satanına kadar hareket geleceğini belirtti. Vatandaşı, korsan satıcılardan alışveriş yapmamaları konusunda da uyaran Palandöken, şunları kaydetti: "Alışverişlerinin yüzde 70'i kredi kartına taksitli olarak yapılan özel günlerin en gözde sektörü kuyumcu esnafımız, geçen sene taksitli satış yasağına takılmıştı. Bu sene işlerinin artmasını bekliyor. 

Sevgililer Günü'nde ülkemizde 17-20 milyon dal çiçek satılıyor. Çiçekçilerimizin sevgiler gününde satışları 5 kat, gül satışları 10 kat artmaktadır. Son 2 günde tüm sektörlerde cirolar normalin yüzde 20'si ile 80'in üzerine çıkmaktadır. Kredi kartı harcamalarına baktığımızda geçen sene 700 milyon doların (bir milyar 650 milyon lira) üzerinde kart harcaması gerçekleşmiştir. Özellikle internet ve sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan genç kuşak tarafından, Sevgililer Günü alışverişlerinde online siteler oldukça yoğun kullanılırken, her yıl e-ticaret yüzde 50 oranında artış kaydetmektedir.

Bu rakama bir de nakit alışveriş eklendiğinde piyasada 2,5 milyar liralık alış veriş gerçekleşmiş demektir. Ekonomiyi hareketlendirecek Sevgililer Günü'nde haksız rekabet yapan korsan satıcılardan ve ucuzdur diye kalitesinden şüphelendiğiniz yerlerden alışveriş yapıp, paranızı savurmayın." 

Sevgililer Günü esnaf alışveriş Bendevi Palandöken

AVM