Esas 67 Burda

Esas 67 Burda, son model AVM’ye dönüşecek

AVM Emine Pile 15.05.2015
JLL Türkiye, Zonguldak’ın ilk alışveriş merkezi olan ve “Esas 67 Burda” adını alan Demirpark AVM’de gerçekleşecek köklü değişimi de üstlendi.
Gayrimenkul yönetimi konusunda adını duyuran ve başarılı işlere imza atan JLL Türkiye Zonguldak'ın ilk alışveriş merkezini dördüncü nesil alışveriş merkezi konseptine dönüştürecek. 

Zonguldak'ın ilk alışveriş ve yaşam merkezi olarak, 2009 yılının ilk çeyreğinde hizmete giren Demirpark Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Esas Holding'e bağlı Esas Gayrimenkul tarafından satın alındı. Esas 67 Burda adı ile hizmete devam edecek merkezin satışına ilişkin işlemler JLL Türkiye Sermaye Piyasası Departmanı tarafından yürütüldü. JLL Türkiye, bu satış işlemi ile 2014 yılının ilk ve tek alışveriş merkezi satış işlemini gerçekleştirmiş oldu. 

Çekim merkezi haliene gelecek

Konu ile ilgili bilgi veren JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, yıllık ortalama 4,7 milyon ziyaretçiye sahip Esas 67 Burda projesinde 62 mağaza bulunduğunu söyledi. Zonguldak'ın merkezi bir noktasında bulunan Esas 67 Burda'yı geçtiğimiz dönemde bir çekim merkezi haline getirmek için çok çalıştıklarını ve bunu layıkıyla başardıklarını ifade eden Avi Alkaş, şu bilgileri verdi: 

“Kentin sosyal ve kültürel hayatının önemli bileşenlerinden biri haline gelen Esas 67 Burda, Esas Gayrimenkul çatısı altına girerek bir yeniden doğuş yaşıyor. JLL Türkiye olarak yönetimini sürdüreceğimiz Esas 67 Burda, bu yeniden doğuşu ile ‘kentin çarşısı ve sosyal hayatın kalbi' haline gelmeyi planlıyor. 2015 sonu itibariyle 5 milyon ziyaretçiye ulaştırmayı hedeflediğimiz projede, aynı dönem için kiralama doluluk oranı hedefimizi de yüzde 100 olarak belirledik. Halen 20,75 TL olan kişi başı harcama miktarını artırarak 25 TL'ye yükseltmek ve metrekare verimliliğini 450 TL yapmak da öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.”  

Dönüşüme ayak uyduracak!

Esas 67 Burda'nın alışveriş merkezlerinde son dönemde görülen dönüşüme ayak uyduracağını belirten Avi Alkaş, “Günümüzde artık binalar kapalı kutu halinde değil. Binalar artık tam anlamıyla yaşıyor. 1990'ların ortasından sonra, içinde büyük bir hipermarketin veya yapı marketin olduğu, onların önünde de mağazaların konuşlandırıldığı AVM'ler yapıldı. Bu AVM'leri üçüncü nesil AVM'ler yani kendini dışarıya açan AVM'ler takip etti. Sigara yasağının da etkisiyle AVM'ler ziyaretçilerinin açık havada oturabilecekleri mekanlar oluşturdular. Şimdi ise eski tip mimarisi olan AVM'ler yenilenerek çağa ayak uyduruyor ve içe dönük cephelerini dışa dönük hale getiriyor. Esas 67 Burda, hem perakende gelişimine hem de alışveriş merkezlerinin farklılaşan konseptlerine yenilikçi çözümler sunuyor” dedi. 

Dördüncü nesil olacak

Avi Alkaş, Esas 67 Burda'nın yeni süreçte perakende için yeni deneyimler sunacağını ifade etti. “Örneğin ön tarafta yeniden yapılandırılan yiyecek içecek bölümü ve içeride yapacağımız yenilemeler AVM'nin performansını artıracak” diye konuşan Alkaş, “Yenilenme süreci ile birlikte yeni hedefler koyduk. Bu hedefler ticari performansı artırmaya, AVM'yi gelecek olası rekabete hazırlamaya, müşteri beklentisini üst düzeyde karşılamaya ve AVM'yi dördüncü nesil alışveriş merkezi haline getirmeye yönelik” dedi. 

Esas 67 Burda JLL Türkiye

AVM