AVM

'AVM'ler TL bazlı kiraya geçmeli'

AVM Ayşe Özlem Kuruca 23.08.2015
KMD Başkanı Alp Önder Özpamukçu, kurdaki artışla bozulan kira/ciro oranı kârlılığı olumsuz etkilediğini söyledi.
Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Başkanı Alp Önder Özpamukçu, döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak perakende sektöründe maliyetlerin yükselip, kârlılığın düştüğünü belirterek; bozulan kira/ciro oranları nedeniyle AVM'lere TL bazlı kira ya da kur sabitlemesine gitme çağrısı yaptı.

Gıda ve hazır giyim dışında kalan modern perakendecileri bünyesinde bulunduran Kategori Mağazacılığı Derneği, 100 milyar dolarlık modern perakende sektöründe yaklaşık 26 milyar dolarciro yaratan 3,000 mağazayı temsil ediyor.

KMD üyelerinin Türkiye'deki kiralanabilir AVM alanının yaklaşık yüzde 30'unu kapladığını belirten Özpamukçu, "Cirolara baktığımızda yarıyıl hedeflerinin korunduğunu ve yıl sonu hedeflerinde büyük sapmalar olmadığını görüyoruz. Ancak kârlılıklar düşüyor. Dövizdeki dalgalanmalar maliyetlerimizi olumsuz etkiliyor. Özellikle kira maliyetleri kontrol edilemez hale gelmiş durumda" dedi ve ekledi:

"Döviz borcu bulunmayan, yatırım kredisinin ödemesini tamamlamış AVM'lerin TL bazlı kiraya dönmelerini bekliyoruz. Diğer AVM'ler de mutlaka kur sabitlemeli."

Dolar, dün TL karşısında tarihi zirve olan 3 TL'yi görürken; TL'nin sene başından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 20'yi buldu.

Tüketici güven endeksinin son altı yılın en düşük seviyelerine gerilediğine dikkat çeken Özpamukçu, kurlardaki hesaplanamayan değişikliklerin yanı sıra, mobilya ve birçok ürün grubunun ithalatına getirilen ek gümrük vergileri nedeniyle kira/ciro oranının bozularak kârlılığı çok olumsuz etkilediğini söyledi.


Dünya

Alp Önder Özpamukçu Kategori Mağazacılığı Derneği AVM kira dolar kuru

AVM