cevahir_avm
Haberler / AVM / AVM'ler metro ve toplu taşımadan daha mı güvenli?

AVM'ler metro ve toplu taşımadan daha mı güvenli?

AVM 08.10.2020 10:21

AYD Başkanı Hüseyin Altaş, AVM'lerin iklimlendirme açısından metro ve toplu taşımadan daha güvenli olduğunu söyledi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş ise perakende sektörü için büyük değeri olan alışveriş merkezlerinin, gerek oluşturduğu istihdam gerekse yatırım büyüklüğü olarak genel ekonomiye önemli katkısı bulunduğunu aktararak, şunları kaydetti:

AVM'lerin kapalı kaldığı süreçte perakendeciden kira alınmaması Avrupa'da ilk ve tektir. Bununla gurur duyuyoruz. Özel sektörde normalleşmenin ilk adımını alışveriş merkezleri atınca günah keçisi olarak biz görüldük. Herhangi bir cadde mağazasıyla AVM arasında hiçbir farklılık yok, hatta çarşıdan, pazardan, sokaktan daha güvenliyiz. İklimlendirmeyle ilgili doğal havayı alıp doğal havayı veriyoruz ama klimaların ısıtma ve soğutma anlamında çalışmaması için hiçbir neden yok. Avrupa ülkelerinde bununla ilgili hiçbir yasak yok. AVM'lerdeki iklimlendirmeler, havalandırmalar, bugün okullardaki, metrolardaki, toplu taşımadaki birçok yerden daha güvenlidir.” 

Kira konusuna "terzi dikişi" bir sistem ile yaklaştıklarını belirten Altaş, “Perakendecinin, AVM'nin durumuna, bulunduğu yere, giriş çıkış oranlarına göre çözümler üretiyoruz. Pandemi uzadığı sürece bu şekilde devam etmesinde fayda var. Alışveriş merkezi yatırımcılarının döviz kredilerinin TL'ye dönülmesi talepleri bile zorlaşıyor. AVM'lerin kira sözleşmelerine döviz bazında müdahale edildi, doğrudur, ülke ekonomisi için gereklidir, kabul ediyoruz ama aynı şekilde bunun bankalardan olan kredilerde de edilmesi lazım. Biz bu zorluklar içerisinde nasıl perakendecinin yanındaysak, eğer bu çözülürse onun katbekat perakendecinin yanında olacağız.” şeklinde konuştu.