AVM Endeksi

AVM Ciro Endeksi, Ocak'ta yüzde 12,8 arttı

AVM Emine Pile 13.03.2016
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ocak ayı sonuçları açıklandı.
Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Ocak 2016 döneminde 2015 Ocak ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 12,8'lik bir artışla 202 puana ulaştı.

En yüksek ciro artışı hipermarket kategorilerinde oluştu...

Geçtiğimiz yılın Ocak ayı ile karşılaştırıldığında 2016 Ocak döneminde kategoriler bazında endeks yüzde 13'lük bir artış gösterdi. En yüksek ciro artışı ise hipermarket kategorisinde yüzde 36'lık artışla yaşandı. Geçtiğimiz yılın Ocak ayı ile karşılaştırıldığında Ocak 2016'da ayakkabı-çanta kategorisi yüzde 19, yiyecek kategorisi yüzde 18, teknoloji hipermarket kategorisi yüzde 16, giyim kategorisi yüzde 13 AVM'lerdeki diğer* alan ciroları yüzde 8 artış kaydetti.

Ziyaret Sayısı Endeksi

Ocak 2016 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde bir değişim yaşanmadığı gözlendi.

AVM Endeksi Ocak 2016 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Ocak 2016 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 12,8 oranında arttı. Ocak ayı perakende sektöründe indirimkampanyalarının başladığı bir dönem. Ayrıca yine Ocak ayındaki sömestr tatili de endeks verilerine olumlu yansımıştır. Kategoriler bazında ise geçtiğimiz yıl düşüşler yaşayan hipermarket ve teknoloji kategorilerindeki toparlanma ağırlıklı yükselişler olumlu bir gelişme” dedi.

AVM Endeksi Hulusi Belgü Akademetre Research

AVM