ANKAmall

ANKAmall 35 milyon dolarlık yatırımla yenilendi!

AVM Ayşe Özlem Kuruca 07.05.2015
Türkiye’de AVM konseptinin öncülerinden ANKAmall, 35 milyon dolarlık yatırım ve 15 aylık bir çalışma sonucu baştan ayağa yenilendi.
AVM'nin yatırımcısı GİMAT GYO A.Ş.'nin Genel Müdürü Levent Kirman, kabuk değiştiren ve yeni yüzüyle ziyaretçilere kapılarını açan ANKAmall'u gazetecilere tanıttı. Levent Kirman, gerçekleştirilen yenilenme yatırımının görsellik ve işlevselliği artırmasının yanında kiralanabilir alanın da yüzde 8 büyüdüğünü, açık teraslar ve çeşitli sosyal alanlarla da genişleme sağlandığını bildirdi. 

Kirman, yenilenme çalışmalarının, “yatay zonlama” tekniği ile AVM'yi kapatmadan bölüm bölüm gerçekleştirildiğini ve planlanandan 3 ay daha kısa bir sürede; 15 ayda tamamlandığını vurguladı. Yenileme çalışmasında görsellik yanında cam çatı ve işlevselliğe yönelik düzenlemeler yapıldığını kaydeden Kirman, 12 giriş kapısı ile insanların ulaşmak istediği yere kolayca erişimini amaçladıklarını anlattı. Kirman, bazı AVM'lerin mimari olarak gösterişli fakat maliyet artıcı unsurları ön plana çıkardığını, kendilerinin ise müşteriyi dolaştırmak ya da maliyeti artıracak görsellikten kaçındıklarını, en kolay şekilde erişimi amaçladıklarını vurguladı. 

Yenilenmenin sadece fiziki değişimle kalmadığını, hizmetlerin de değiştiğini vurgulayan Kirman, “Vale hizmeti, kolay rahat alışveriş imkanı, ziyaretçileri yormadan dolaştırmadan direkt alışveriş imkanı sağlayan düzenlemeler yanında, aydınlık, ferah alanlar, dışarıya açılan yeme içme mekanları gibi konfor olanakları sunduk” dedi. Kirman AVM konseptinde Avrupa'nın da ilerisine geçmeyi hedeflediklerini vurguladı. 

2 bin 500 kişilik ek istihdam, ciroda yüzde 17 artış

Yeni yatırımlarla AVM'ye 15'i ilk olmak üzere 54 yeni markanın katıldığını, toplam mağaza sayısının da 330'a ulaştığını belirten Levent Kirman, özellikle giyim firmalarının talep ettiği daha geniş metrekareleri karşılama imkânı bulduklarını söyledi. Kirman, ANKAmall'un 4.500 kişiye direkt 10.000 kişiye dolaylı istihdam sağladığını belirtirken, mevcuda ilave olarak 2 bin-2 bin 500 kişiye daha istihdam sağlanacağını, toplam ciroda da yüzde 17 artış öngördüklerini vurguladı. ANKAmall'un toplam kiralanabilir alanının 112 bin metrekareye çıktığı bildiren Kirman, “ANKAmall, Ankara'nın en büyük AVM'si olma özelliğini devam ettiriyor” dedi. 

ANKAmall ANKAmall yenilendi Gimat GYO

AVM