salda_golu_mars_nasa_kuraklik_kuruyor_mu
Haberler / Arsa-İhale-Dönüşüm / Salda Gölü Nerede, Kuruyor mu? NASA ve Mars Açıklaması!

Salda Gölü Nerede, Kuruyor mu? NASA ve Mars Açıklaması!

Arsa-İhale-Dönüşüm 19.02.2021 11:17

NASA, Mars için Salda Gölü'ne göz kırptı. Burdur Yeşilova'daki Salda Gölü kuruyor mu, kuraklık yaşanır mı? Tüm detaylar haberimizde

Salda Gölü, Türkiye'nin en önemli doğal güzelliklerinin başında geliyor. Burdur şehri sınırlarında kalan Salda Gölü, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğruyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Salda Gölü'ne giriş yakın zamanda yasaklandı. Bununla birlikte Salda Gölü, yağışların azalmasıyla birlikte kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. NASA'nın Mars'taki Salda Gölü benzerliği açıklaması da tüm dünyada merak uyandırdı.

NASA, Salda Gölü ve Mars Denklemi

TOKİ'nin sitesinden canlı yayın yaptığı Salda Gölü, Türkiye'nin Maldivler'i olarak biliniyor. Bembeyaz kumları, tertemiz suyuyla Türkiye'nin göz bebeği konumunda. Mars'a yolculuk yapan Nasa, Salda Gölü'ne benzer Jezero Krateri için büyük bir fikir olacağını açıkladı.

Salda Gölü Kuruyor Mu?

Salda Gölü Kuruyor Mu sorusu tüm dünya tarafından merak konusu oldu. Son dönemde Türkiye'de yağışların azalması sebebiyle Salda Gölü de bu durumdan olumsuz etkilendi. Göl kenarlarında adacıklar oluşmasıyla birlikte Salda Gölü'nün suyunda azalma meydana geldi. Uzun süre yağışların durması halinde Salda Gölü kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü Nerede; Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı kapalı bir havzada bulunan Salda Gölü, 44 kilometrekare büyüklükte alkali niteliğe sahip bir göldür. Salda Gölü'nün derinliği 184 metredir. Bununla birlikte Salda Gölü'nün dışarı akarı yoktur. Salda Gölü tarihinin milyarlarca yıl öncesine dayandığı ifade ediliyor.