Mehmet Şimşek 2B arazi satışlarından 3 milyar lira bekliyor!

Mehmet Şimşek 2B arazi satışlarından 3 milyar lira bekliyor!

Arsa-Arazi (2B) 09.10.2013 08:51

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program'ın açıklanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Maliye Bakanı Şimşek, 'Yıl sonuna kadar 2B'den 3 milyar gelir bekliyoruz' dedi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program'ın açıklanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kamunun ihtiyaç duyduğu alanlarda istihdama gittiğini anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

“Önümüzdeki dönemde 2014 bütçesiyle bizim net bazda kamuya alımlar bir miktar düşüyor. Geçen sene toplamda kamuya 130 bin civarında personel almıştık, bu sene muhtemelen onun yarısı civarında belki bir miktar üzerinde olacak. Çünkü ihtiyaçlar çerçevesinde bakıyoruz. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu personeli almaya devam edeceğiz ama zaman içerisinde bu ihtiyaçlar azalıyor.”

Özelleştirme gelirleri

Şimşek, özelleştirme gelirlerine ilişkin soruya karşılık, 2013 yılında öngörülen özelleştirme gelirinin 4 milyar lira olduğunu, şu ana kadar gerçekleşmenin 8,3 milyar lirayı bulduğunu, muhtemelen yılın böyle kapanacağını söyledi. Şimşek, şunları kaydetti:

“Gelecek sene hedefimiz 6 milyar 854 milyon lira. Şu an itibariyle özelleştirmesi tamamlanıp, taksiti veya geliri kesinleşmiş olan 5 milyar liralık kesinleşmiş bir gelirimiz var. Yani ilave performans beklentimiz burada 1,8-1,9 milyar lira. Onun için muhtemelen bu sene olduğu gibi öngörümüzden belki bir miktar daha  güçlü bir performans ortaya koyarız.“

2B gelirleri

2B gelirlerine de değinen Şimşek, 2013 bütçesi yaparken 2B geliri olarak bütçeye 4,8 milyar lira koyduklarını anımsattı.  Şimşek, yıl sonuna kadarki gerçekleşme tahminlerinin yaklaşık 3 milyar lira olduğunu bildirdi.

Şimşek, 2B'lere ilişkin gelir hedefinin bir miktar aşağıda olacağını belirterek, “2014 yılına gelince 2B'den 961 milyon liralık gelir beklentimiz var. Bunu bütçeye dercetmiş durumdayız” dedi.

Şimşek, Varlık Barışı konusunda da "Bugüne kadar yapılan başvurular ve gelen vergi geliri oldukça sınırlı" şeklinde konuştu.

Tasarruf oranlarını yüzde 16'ya çıkarmayı hedefliyoruz

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da Türkiye'nin son dönemlerde istihdam oranını en hızlı artıran ülkelerden biri olduğuna dikkati çekerek, bunun büyük bir başarı olduğunu ifade etti.

Önümüzdeki yıl merkezi yönetim bütçesi kapsamında 37 milyar liralık bir kamu yatırımı öngördüklerini belirten Yılmaz, "Toplam kamu yatırımlarının ise önümüzdeki yıl 77 milyar lira olmasını öngörüyoruz. Program başlangıcı itibarıyla baktığınızda kamu yatırımlarında yüzde 12,2 oranında bir artış öngördük. Cari harcamalarda daha dikkatli olan ama yatırım harcamalarını da devam ettiren bir perspektifle Orta Vadeli Programımız hazırlandı" dedi.

Yılmaz, tasarruf oranlarının da 2016'ya kadar yüzde 16'ya çıkarılmasının hedeflendiğini bildirdi.

AA