toki ibb emlak konut emirgan korusu arsa satışı

Emirgan tartışmasında top Emlak Konut'a geçti!

Arsa-Arazi (2B) Uğurcan Tokay 02.02.2015
TOKİ tarafından satılacağı iddia edilen Emirgan Korusu'ndaki arsalar Emlak Konut'un Sarıyer'de ihaleye açtığı taşınmazlar çıktı.
Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras'ın TOKİ'nin Emirgan Korusu'nda arsa satacağı haberi hafta sonu gündemine bomba gibi düştü. Konuyla ilgili olarak aynı gün içerisinde açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, böyle bir satışın söz konusu olmadığını açıkladı.

İlerleyen saatlerde bir basın açıklaması da Emlak Konut GYO'dan geldi. Bunun sebebi, bahsi geçen arsanın firmaya ait olması. Üstelik Emlak Konut, arsaları 3 Mart 2015 günü ihale yoluyla satışa açıyor. Daha önce Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan 1 milyar 5 milyon 552 bin liralık teklifle taşınmazların yeni sahibi olan Emlak GYO, arsa üzerinde siluete zarar vermeyecek otel, apart otel ve alışveriş caddesi yaptıracak. Ayrıca firma, plan notlarının değişimiyle ilgili bir başvuruda bulunmadı.

İBB emirgan korusu

Tamamı 6 parsel olan ve 158 bin 497 metrekarelik dev büyüklüğü bulunan taşınmazların 48 bin 100 metrekarelik bölümü ön görünümde, 110 bin 387 metrekarelik bölümü ise geri görünümde kalıyor. 48 dönümlük bölümün park alanına ayrılmasıyla birlikte toplam inşaat büyüklüğünün 108 bin 700 metrekare olması planlanıyor.

emlak konut gyo sarıyer emirgan istinye arsası

Emlak Konut GYO'nun konuyla ilgili açıklaması şöyle;

Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın köşesinde yer alan “Emirgan Korusu'nun yakınındaki bir alanın TOKİ tarafından satışa çıkarılacağı” şeklindeki ifadesi doğrultusunda sosyal medyada yer alan haber ve paylaşımlar üzerine, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama yapma gereği görülmüştür.
 
Sarıyer İstinye Mahallesi sınırlarında bulunan toplam 158 dönüm yüzölçümlü 6 adet taşınmaz,  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarılmıştır. Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş olarak en yüksek teklifle kazandığımız ihalenin sonucu, 22 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.
 
Taşınmazların bulunduğu alanın Emirgan Korusu ile hiçbir ilgisi yoktur; Emirgan Korusu'nun imara açılması, satılması ve bu alana inşaat yapılması söz konusu değildir.
 
Bahse konu arazi, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi Uygulama İmar Planı (22.07.1983) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylı(09.05.2006)  İstinye Turizm Merkezi Uygulama İmar Planı sınırları içerisinde olup, söz konusu planlar, arazinin şirketimiz tarafından satın alınmasından çok önce onaylanmıştır. 

Kuruluşumuz tarafından 03.03.2015 tarihinde yapılacak olan ihale, hiçbir plan değişikliği yapılmadan tamamen mevcut onaylı planlar çerçevesinde gerçekleştirilecektir. Mevcut planların öngördüğü gibi arazinin %53'ü yol, park alanı ve eğitim tesis alanı olarak kullanılmak üzere ayrılacaktır. Ayrıca arazi mevcut haliyle, köşe yazısında belirtildiği gibi park olarak kullanılmamaktadır.
 
Özel sektörün söz konusu bölgede uyguladığı önceki diğer tüm projeler gibi, turizm ve konut alanı için hazırlanacak projeler, ilgili Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu onayına sunulacak ve kurul tarafından uygun görülmesinin ardından uygulama yapılacaktır. Turizm ve konut alanındaki yapılaşma ise maksimum 3 katlı olacaktır. 

Bu tür haberler yapılmadan önce kurumumuzdan da bilgi alınması, kamuoyunun doğru ve sağlıklı bilgilendirilmesi açısından önem taşımaktadır.

 

 

toki emirgan korusu emirgan korusu satılıyor emlak konut sarıyer emirgan arsası