Coğrafi Bilgi Sistemleri

CBS bürosu, arazi çalışmalarını tamamladı

Arsa-Arazi (2B) Emine Pile 16.10.2015
İl Özel İdaresi Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) bürosu birçok ilçede arazi çalışmalarını tamamladı.
Kırsal alanda yapılan ölçümlerle birçok coğrafi bilginin toplanarak, bilgisayar ortamına aktarılması ve toplanan verilerin işlenerek karar alma süreçlerinin hızlandırılmasını amaç edinen CBS'de, Cumhuriyet Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı'ndan danışmanlık hizmeti alındı. Bu kapsamda ileri düzey Coğrafi Bilgi Sistemleri eğitimi alarak veri tabanı modelleme ve geodatabase eğitimi alan İl Özel İdaresi CBS personeli araziden veri toplama işlemlerini de tamamladı. 30 Mayıs 2013 tarihinden itibaren araziden veri toplama işlemlerine başlayan İl Özel İdaresi personeli, bu kapsamda 7 bin 820 km köy yolu ve bu yola ait yol türleri, yol üzerinde bulunan sanat yapılarını ölçtü.

17 İLÇEDE ARAZİ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI 

Altınyayla, Akıncılar, Divriği, Gölova, Koyulhisar, Suşehri, Zara, Ulaş, Kangal, Şarkışla, Gemerek, Gürün, Hafik, Doğanşar, İmranlı, Merkez İlçe ve Yıldızeli olmak üzere toplam 17 ilçede bin 859 köy ve mezra idari merkezi, eğitim ve sağlık tesisi, içme suyu depoları, kanalizasyon arıtma tesisleri ölçen CBS personeli, 2 yıldan daha az bir sürede arazi çalışmalarını tamamlayarak, veri girişi sağladı.

SİSTEM, ZAMAN KAYBININ ÖNÜNE GEÇİYOR  

İl Özel İdaresi bünyesindeki birim müdürlükleri de sisteme kendi verilerini girdikten sonra aktif olarak Coğrafi Bilgi Sistemi tam anlamıyla faaliyete geçmiş olacak. Sistemin idarenin işlerini kolaylaştırdığını ve bu sistem sayesinde zaman kaybının önüne geçildiğini vurgulayan Genel Sekreter, “CBS, analizler yapma imkanı sunan ve bu analiz sonuçlarına göre doğru kararlar vermeyi kolaylaştıran bir sistemdir. Hizmetlerin doğru ve hızlı bir şekilde yürütülmesi bu sistem ile daha da kolaylaştı. Bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde emeği geçen Cumhuriyet Üniversitesi Geomatik Mühendisliği öğretim üyelerine ve kurumumuz personeline teşekkür ederim.” dedi.

Coğrafi Bilgi Sistemleri arazi çalışmaları