pancar motor arazisi

Bayrampaşa'daki 'Pancar Motor' arazisi ne olacak?

Arsa-Arazi (2B) 11.12.2017 10:23

Temeli 1956'da Necmettin Erbakan tarafından atılan Bayrampaşa'daki Pancar Motor Fabrikası'nın arazisi yine gündemde.

En son Yapı Kredi Bankası'nın mülkiyetine geçen Bayrampaşa Kartaltepe'deki 39 bin 877 metrekarelik alanda yer alan 'Pancar Motor' arazisi için hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından nisan ayında onaylanan alanlara Bayrampaşa Belediyesi itiraz etti.

Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, İBB'nin cami ve zemin altı katlı otopark (ZOP) lejantı eklediği planlan meclis oy çokluğuyla kabul etti. Yapı Kredi'nin ikinci plan değişikliğine itiraz edip etmeyeceği, plan değişikliği askıya çıktığında belli olacak.

Araziyle ilgili imar planları, bir yıl içinde ikinci kez değiştirildi. Yapı Kredi Finansal Kiralama Anonim Ortaklığı mülkiyetindeki arazi için imar durumu ticaret+-hizmet alanından ticaret alanına alındı. İBB Meclisi'nin kabul ettiği bu plan değişikliğine, askı süresi içinde Bayrampaşa Belediyesi tarafından itiraz edildi.

'DONATI' İTİRAZI

Belediye, bölge nüfusunda artış ve bunun için gerekli donatı alanları olmadığı gerekçelerini gösterdi. İmar Komisyonu raporu şu şekilde kabul edildi:

"Bayrampaşa Belediye Başkan-lığı itirazında donatı dengesinin yeniden düzenlenmesine yönelik bilgi paftasında gösterildiği şekilde camii+ZOP alanı olarak düzenlenmiş haliyle kabulü uygun görülmüştür."