Silvri'de yeşilliklerle kaplı bir arsa

Arsa alırken dolandırılmayın!

Arsa-Arazi (2B) Emine Pile 20.10.2015
Gayrimenkul yatırımlarından özellikle arsa yatırımı, hangi dönemde yapılırsa yapılsın değer kazanıyor ve yatırımcısına prim getiriyor.
Körfez Geçiş Köprüsü, 3. Havalimanı ve 3. Köprü projesi derken başta İstanbul olmak üzere birçok ilde gayrimenkul, arsa/arazi satışları patladı. Bu bölgelere yatırım yapan şimdiden büyük bir prim elde etmeye başladı. Gayriresmi işlemlerle Hazine'ye ait araziler, sahte evraklarla başka kişilere ait arsalar vatandaşlara satılıyor. 

TOPRAĞA YATIRIM YAPARKEN DİKKAT EDİLECEKLER:  

Arsanın imar durumu hakkında ilgili belediyeden bilgi alın. Alıcının arsayı kullanma amacı ile imar durumunda inşaat özellikleri farklı ise alınan arsa kullanılması düşünülen işe yaramayabilir. 

- Tapu senedinde ada, pafta, parseli belirtilen arsanın alıcıya tekabül edip etmediği kontrol edilmeli. Bunun için de Kadastro Müdürlüğü'nden tapu senedinde belirtilen arsanın sınır tespiti istenebilir. 

Kadastronun geçmediği bölgelerden arazi almak riskli. Arsanın bağlı bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gidilerek, tapu kütüğüne bakıp arsanın satışı ile ilgili aleyhte şerh olup olmadığı kontrol edilmeli. 

- Kırsal alanda imar izninin genellikle yüzde 5 olduğunu asla unutmayın. Bu nedenle, kırsal alanda 5 dönümden az arazi satın almayın. 

Alacağınız arazinin hisseli mi yoksa tek kişiye mi ait olduğunu öğrenin. İleride hisse sahiplerini bir araya toplamakta ya da ikna etmekte güçlük çekilebilir. 

Orman köylerinden arazi alırken dikkatli olun. Örneğin, size gösterilen 20 dönümlük arazinin sadece 6-7 dönümü tapulu olabilir. 

Sit alanı, baraj-göl koruma alanı ya da barajlara su akıtan dere kenarlarından arazi almayın. Arazi alındıktan sonra imkanlar elveriyorsa etrafını telle çevirin ya da çit olacak şekilde ağaçlandırın. Tapuyu almadan asla para ödemeyin. 

YATIRIM YAPILACAK YERLER:  

Bakir yerlere yatırım yapın. Özellikle büyük şehirlerde nüfus ve göçle birlikte yapılaşma sürekli şehrin dışına doğru yayılıyor. 

Bu nedenle arsa yatırımları için gelişmemiş bölgelerin tercih edilmesi öneriliyor.  Eğer risk göze alınmıyorsa, mutlaka imarlı arsalara yatırım tercih edilmeli. 

Arsanın büyüklüğü de son derece önemli. Yatırımcıların imkanları ölçüsünde, mümkün olduğu kadar büyük arsa alması öneriliyor. 

Ulaşım ve alt yapı arsanın değerini doğrudan etkiler. Arsanın yola cephesi ve cephe genişliği değerini yükseltir. Altyapısı değersiz olan yerler kısa vadeli düşünen yatırımcılar tarafından tercih edilmemeli. 

Yeni sanayileşen ya da yol geçen bölgelerde şehirlerin geliştiği yönü önceden görüp arsa alanlar kısa sürede çok büyük paralar kazanıyor. Büyük projelerin yanında arsa almak daima kârlıdır. 

BU BÖLGELER ÖNE ÇIKIYOR 

RE/MAX Türkiye Pazarlama Direktörü Gökhan Karahan; arsa yatırımı için İstanbul'da kısa vadede Büyükçekmece, uzun vadede Silivri ve Çatalca'daki arsaların kazanç sağlayabileceğini belirtiyor. Karahan "Düşük bir bütçe var ise metrekare fiyatı düşük geniş araziler her bölge için araştırılabilir. Yalova Armutlu Trakya'da Çerkezköy ve çevresi prim yapabilir. Ankara Yapracık ve Bağlıca da yatırım için gözde bölgelerden" diyor. 

Arsa alırken nelere dikkat edilmeli