antalya

Antalya'da otogar alanı imar değişiklik revizyonuna onay!

Arsa-Arazi (2B) 22.01.2018 17:22

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi, bazı imar planı revizyonlarını görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Antalya'nın Kepez Belediyesi Yenidoğan Mahallesi'nde bulunan otogar alanına ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli nazım imar planı revizyonu ve konuyla ilgili hazırlanan rapor, Antalya Büyükşehir Belediyesi Olağanüstü Meclis Toplantısı'nda oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantının başında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tüm siyasi partilerin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'na verdiği desteğin, Türkiye'nin zor günlerde başardığı milli birlik ve beraberlik açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Operasyonun bölgeye barış getirmek için gerçekleştirildiğini belirten Türel, bölgede mücadele eden güvenlik güçlerinin kazasız belasız yurda dönmesi umudunu dile getirdi.

Toplantıda görüşülen nazım imar planı değişikliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Türel, Kepez ilçesindeki işlevini tamamlamış otogar yerine Döşemealtı ilçesinde modern bir otogar yapılmasının planlandığını söyledi.

Yeni otogar ile otobüslerin kent trafiğine girmeyeceğini, 4'üncü etap raylı sistem hattının da yeni otogara bağlanacağını anlatan Türel, şöyle konuştu:

"Döşemealtı ilçesinde planladığımız yeni otogar projemiz tamamlandı. Çağdaş, modern, günün şartlarına uygun bir mimariyle Antalyamızı yenilemeye çalıştığımız gibi otogarımızı da yenilemeye çalışıyoruz. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdi Güzer tarafından çizildi. Enerjisini güneşten alan, atık sularını yeşil alan sulamasında kullanan, soğutma ve ısıtma maliyetlerini minimum değerlere indiren, çift kabuklu olması nedeniyle iklime elverişli bir proje."

Yeni otogarın bitmesiyle Anadolu kavşağı üzerindeki eski otogar alanının Büyükşehir Belediyesinin yapacağı yatırımlara kaynak oluşturmak açısından önemli olduğunu vurgulayan Türel, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz bu alanın satışını belediyeye kaynak oluşturması açısından 2 kez denedik ancak bütün parsel satışı olması, bedelin yüksekliği nedeniyle yatırımcı çıkmadı. Parça parça satışının daha mümkün olabileceği yaptığımız incelemeler neticesinde bize söylendi. Çalışmalar neticesinde Antalya'nın ihtiyaçlarına göre parsellerin bölünmesi için bir düzenleme yapıldı. İmar planı değişikliğinden en fazla birkaç ay sonra hem yeni otogar hem de eski otogarın satışıyla ilgili ihalelere çıkmayı planlıyoruz."

Meclis üyelerinin görüşlerini dile getirmelerinin ardından, Kepez Belediyesi Yenidoğan Mahallesi sınırları içerisinde, belediye mülkiyetinde bulunan 8 ve 9 parseller ile çevresinin yeniden düzenlenerek, konut, özel eğitim, özel sosyal tesis, trafo ve ticaret alanları, park ve yeşil alan ile yollar ve raylı sistem hattına ilişkin hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli nazım ve uygulama imar planları revizyonu ve ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu, oy çokluğu ile kabul edildi.