ova

6 ildeki 13 ova büyük ova koruma alanı olarak belirlendi

Arsa-Arazi (2B) 16.03.2018 09:51

Resmi Gazete yayımlana kararına göre Ankara, Balıkesir, Bolu, Malatya, Uşak ve Van'daki 13 ova, büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.

Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yer alan kararına göre; 6 ilde yer alan 13 ova büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.

Buna göre, tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızla geliştiği 13 ova, büyük ova koruma alanı olarak ilan edildi. Ovaların sınırlarında yer alan onaylı planlı alanlarla tarım dışı kullanma izni verilmiş yerler kapsam dışında tutuldu.  Ayrıca, Polatlı ve Muş ovalarının sınırlarına ilişkin haritalarda değişikliğe gidildi. 

Resmi Gazete'de yer alan karara göre Bakanlar Kurulu tarafından büyük ova koruma alanı olarak belirlenen ovalar şöyle: 

"Gölbaşı Ovası (Ankara), Kahramankazan Ovası (Ankara), Bigadiç Ovası (Balıkesir), Burhaniye Ovası (Balıkesir), Gökçeyazı Ovası (Balıkesir), Sındırgı Ovası (Balıkesir), Bolu Ovası (Bolu), Erkenek Ovası (Malatya), Fındıkköy Ovası (Malatya), Kurucaova Ovası (Malatya), Gedikler Ovası (Uşak), Akdamar Ovası (Van), Muradiye Ovası (Van)."

Detaylar için tıklayınız!