Van Gölü Ekspresi 5 yıl sonra yeniden Bitlis'e ulaştı
Van Gölü Ekspresi 5 yıl sonra yeniden Bitlis'e ulaştı
28.03.2018

Van Gölü Ekspresi 5 yıl aranın ardından seferlere başladı. Ankara'dan yola çıkan tren Bitlis'in Tatvan ilçesine ulaştı.

Van Gölü'nü kirlilikten arındıracak tesisin ihalesi yapıldı
Van Gölü'nü kirlilikten arındıracak tesisin ihalesi yapıldı
26.03.2018

Van Gölü'nde yaşanan kirliliğin önüne geçebilmek için hazırlanan 'Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi' projesi ihale edildi.

Van Gölü'ne termal tesis geliyor!
Van Gölü'ne termal tesis geliyor!
08.11.2017

Doğu'nun turizm merkezi olması planlanan Van Gölü'nün kıyısına lüks yatlar için marina ve kent içi su kanalları yapılması da gündemde.

Van Gölü'ne arıtma tesisi müjdesi!
Van Gölü'ne arıtma tesisi müjdesi!
07.09.2017

Van Valisi, Van Gölü'nün kirlilikten kurtarılmasını sağlayacak yeni arıtma tesisinin projesinin hazırlandığını ve 2019'da tamamlanacağını bildirdi.

Van Gölü kirlilikten kurtarılacak
Van Gölü kirlilikten kurtarılacak
29.06.2017

Eşsiz güzelliği, masmavi görüntüsü, sodalı suyu ve sahilleriyle kenti ziyaret eden turistlerin hayran kaldığı Van Gölü, kirlilikten kurtarılacak.

Van Gölü büyüklüğünde güneş enerjisi platformu, Türkiye'ye yeter!
Van Gölü büyüklüğünde güneş enerjisi platformu, Türkiye'ye yeter!
21.03.2017

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sevil Acar, “Van Gölü kadar alana kurulacak güneş enerjisi platformu, tüm Türkiye’ye yeter” dedi.

Van Gölü çevresi afete maruz alan ilan edildi
Van Gölü çevresi afete maruz alan ilan edildi
08.03.2017

Resmi Gazete’nin bugünkü Bakanlar Kurulu Kararları’na göre Van Gölü çevresindeki bazı alanların afete maruz bölge ilan edildi.

Van Gölü'nün derinliklerinde batık gemi bulundu
Van Gölü'nün derinliklerinde batık gemi bulundu
12.01.2017

Van Gölü'nde yürütülen su altı araştırmalarında 40 metre uzunluğunda batık gemiye rastlandı.

Van Gölü'nün Ayanis Sahili'ne mavi bayrak!
Van Gölü'nün Ayanis Sahili'ne mavi bayrak!
15.07.2016

Doğal güzelliği, koyları ve temiz suyuyla dikkati çeken Van Gölü'nün Ayanis sahili, 'mavi bayrak' almaya hak kazandı.

İranlılar Van Gölü’ne plaj istiyor
İranlılar Van Gölü’ne plaj istiyor
10.07.2016

Van ekonomisine büyük katkı sağlayan İranlılar, Van Gölü'ne girmek istiyor

<p>İranlıların, <strong>Van Gölü</strong>'ne girmek istedikleri, ancak halk plajı ve uygun tesis olmadığından kenti dolaşmak ve alışveriş yapmakla yetindiklerini belirtildi. <strong>Van Gölü</strong> Havzası Turizim Derneği Başkanı Abdullah Tunçdemir ise turistlere bu imkanı sunamamanın Van için büyük bir eksiklik olduğunu söyledi. <p>Geçen yıl yaklaşık 50 bin, bu yıl ise sadece Ramazan Bayramı nedeniyle yaklaşık 20 bin İranlı Van'ı ziyaret etti. Sınıra sadece 80 kilometre uzaklıkta bulunduğu için özellikle resmi ve dini bayramların büyük bölümünü Van'a gelerek geçiren İranlı'lar, tesis azlığından yakınıyor. Van'da göl kıyısındaki bir otel ve özel şahıslara ait bazı küçük tesisler dışında halk plajı bulunmuyor. Yaz aylarında <strong>Van Gölü</strong>'e girmek istediklerini belirten İranlı'lar, ancak göl kıyısında kendilerine hitap edecek plaj ve uygun tesis bulunmadığını bu nedenle kentten erken ayrılmak zorunda kaldıklarını söyledi. Kenti dolaşmak ve alış veriş yapmakla yetindiklerini anlatan İranlılar, güzel bir kent olan Van'ın bu eksikliğinin giderilmesini istiyor. 'SINIR KAPISINDA ÇOK BEKLİYORLAR' <p>Yaklaşık 5 yıldır Van'a turist getirdiğini belirten İranlı Tur Operatörü Vahid Rostami, İranlıların Van'ı çok sevdiklerini anlattı. İran'dan Van'a gelen turistlerin standartlarının yüksek olduğunu, havasına, denizine hayran kalındığını ancak tesis sıkıntısı yaşadıklarını belirten Rostami, şunları söyledi: <p>"Van, bize çok yakın. İnanılmaz bir havası ve çok güzel bir denizi var. Kente gelenler otelleri, alışveriş merkezlerini beğeniyor. Ancak çok güzel bir suyu olan <strong>Van Gölü</strong>'ne sadece bakmakla yetiniyorlar. Serinlemek isteyen, ya da uzun süreli göl kıyısında kalmak isteyenler için böyle bir imkan yok. İranlı'lar olarak <strong>Van Gölü</strong> kıyısına plaj yapılmasını istiyoruz. Bu arada, sınır kapıları için de yeni düzenlemeler yapılmalı. Bir çok İranlı saatlerce sınır kapısında beklediği için gelmekten vazgeçiyor." 'HALK PLAJLARI YAPILMALI' <p><strong>Van Gölü</strong> Havzası Turizim Derneği Başkanı Abdullah Tunçdemir de kent ekonomisine büyük katkı sunan İranlı'lara istedikleri ölçülerde imkan sunamadıkları için üzgün olduğunu söyledi. Tunçdemir, bunu kent için büyük bir eksiklik olduğunu belirterek şöyle dedi: <p>"Buraya gelenler istedikleri gibi alışveriş yapmak istiyorlar. Bir diğer istekleri ise eğlenebilecekleri veya dinlenebilecekleri mekanlar. Maalesef, eğlence ve dinlenme için yeterli imkan sunamıyoruz. 450 kilometre sahili olan <strong>Van Gölü</strong> çevresinde tek bir halk plajı bile yok. Bu sadece İranlılar için de değil. Çevre illerden gelen insanlarımıza da bu imkanı sunamıyoruz. Bunu defalarca yetkililere bildirdik. Van ekonomisine büyük katkı sunan turistler için ve kendi insanımız için göl çevresinde herkesin rahat bir şekilde suya girmesini sağlayacak uygun mekanlar ve halk plajları bir an önce yapılmalı. Bunu olması halinde yaz aylarında Van'ı ziyaret eden turistler daha uzun süreli kalacaktır."
Van Gölü’ne feribotlu doping
Van Gölü’ne feribotlu doping
11.10.2015

Bitlis'in Tatvan ilçesinde yapımı devam eden iki feribot, Van Gölü turizmine ve İran ile olan ticarete katkı sunacak.

Van Gölü çöplüğe döndü!
Van Gölü çöplüğe döndü!
12.08.2015

Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü, doğal zenginliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Van Gölü temizlik konusunda mükemmel!
Van Gölü temizlik konusunda mükemmel!
19.06.2015

Van Gölü'ne Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nca temizlik konusunda mükemmel denildi.

Van Gölü'nde çalışacak feribotların ilki suya indirildi
Van Gölü'nde çalışacak feribotların ilki suya indirildi
28.04.2015

Van Gölü'nde çalıştırılmak üzere yapımının büyük bir kısmı tamamlanan 50 vagon kapasiteli feribotlardan ilki suya indirildi.

Van Gölü sahili, çözüm süreciyle Akdeniz ve Ege'ye rakip oldu
Van Gölü sahili, çözüm süreciyle Akdeniz ve Ege'ye rakip oldu
10.07.2014

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hayatın her alanında kendini olumlu yönleriyle hissettiren çözüm süreci, Van Gölü sahillerine de yansıdı

Van Gölü’ne deniz otobüsü geliyor
Van Gölü’ne deniz otobüsü geliyor
10.05.2014

Türkiye'nin dört bir yanındaki büyük şehirlerde tarihi projeleri devreye sokan hükümet, bu kez Doğu'ya çılgın proje için harekete geçti

 Van Gölü sahilindeki kayalıklar buz tuttu
Van Gölü sahilindeki kayalıklar buz tuttu
08.02.2014

Van Gölü'ne kıyısı bulunan Bitlis'in Ahlat ilçesi sahilindeki taş ve kayalar, aşırı soğuk nedeniyle buz tuttu

Van Gölü'nde yapılan dragon yarışları renkli görüntülere sahne oldu!
Van Gölü'nde yapılan dragon yarışları renkli görüntülere sahne oldu!
22.09.2013

Van Gölü'nde düzenlenen kurumlararası dragon yarışları renkli görüntülere sahne oldu

Van Gölü su kayağı parkuru ile turizmin gözdesi haline gelecek!
Van Gölü su kayağı parkuru ile turizmin gözdesi haline gelecek!
06.08.2013

Van Gölü'nün en geniş ve en temiz sahillerinin bulunduğu Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde hazırlanan Su Kayağı Projesi kapsamında yaptırılan 575 metrelik parkur sayesinde, Türkiye'nin en büyük gölünün cazibe merkezine dönüşmesi hedefleniyor

Van Çaldıran’daki Kaz Gölü DAKA’nın desteğiyle koruma altına alınıyor!
Van Çaldıran’daki Kaz Gölü DAKA’nın desteğiyle koruma altına alınıyor!
07.06.2013

Van'ın Çaldıran ilçesindeki Kaz Gölü, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) sağladığı destekle koruma altına alınıyor

<p style="text-align: justify;">Van'ın Çaldıran ilçesindeki Kaz Gölü, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) sağladığı destekle koruma altına alınıyor. <p style="text-align: justify;">Çaldıran Kaymakamlığı tarafından hazırlanan Kaz Gölünün Korunması ve Turizme Kazandırılması Projesi, DAKA Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programınca kabul edildi. <p style="text-align: justify;">İlçenin önemli sulak alanlarından biri olan Kaz Gölü'nün koruma altına alınmasının amaçlandığı projenin protokolü ise Kaymakam İbrahim Dündar ile DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci arasında imzalandı. <p style="text-align: justify;">Çaldıran Gençlik Eğitim Merkezinde düzenlenen imza töreninde konuşan Kaymakam Dündar, 18 ayda tamamlanması planlanan projenin 1 milyon 107 bin 302 lira bütçesi bulunduğunu belirterek, yapılacak çalışmanın ardından Kaz Gölü'nün turizme kazandırılacağını söyledi. <p style="text-align: justify;">Yaklaşık 50 dönümlük arazide yapılacak çalışmanın Çaldıran'ın sosyal-kültürel yaşantısına önemli katkı sunacağını vurgulayan Dündar, proje kapsamında Çaldıran Savaşı'nın 500. yılını simgeleyen Türk-İran Dostluk Anıtı'nın da bulunduğunu ifade etti. <p style="text-align: justify;">Dündar, projenin yüzde 30'luk kısmının İl Özel İdaresince karşılanacağına değinerek, projenin hayata geçmesiyle geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan yöre halkına yeni iş imkanları sunulacağını kaydetti. <p style="text-align: justify;">Daha önce gerçekleştirdikleri "Çaldıran 1. Yerel Kalkınma Çalıştayı" kapsamında tespit edilen 172 sorunun 103'ünü üç yıllık sürede çözüme kavuşturduklarını anlatan Dündar, "Bu başarı bizlere, kalkınmanın merkezde planlanıp yerelde uygulanması anlayışının sorunların çözümünde yeterli olmadığını, 'bayrak düştüğü yerden kalkar' felsefesiyle sorunların yerelde çözümünün kalkınmaya ivme kazandırdığını ve elde edilen sosyo ekonomik kazanımların halk tarafından daha çok benimsendiğini göstermiştir” dedi. <p style="text-align: justify;">DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci de projenin ilçeye ve ilçe halkına hayırlı olması dileğinde bulunarak, projenin hayata geçmesiyle ilçede büyük bir değişim yaşanacağını dile getirdi. <p style="text-align: justify;">Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı ise projenin sadece Çaldıran için değil aynı zamanda Van'ın ve bölgenin kalkınması içinde önemli olduğuna dikkati çekerek, projenin hazırlanmasına ve desteklenmesine katkı sunanlara teşekkür etti. <p style="text-align: justify;">Konuşmaların ardından Çaldıran Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Ofisi proje sorumlusu Murat Korkmaz, Kaz Gölü'nün korunması ve turizme kazandırılması Projesiyle ilgili tanıtım yaptı. <p style="text-align: justify;">Protokolün imzalanması sonrası projenin uygulanacağı Kaz Gölü'ne geçen Kaymakam Dündar ve beraberindekiler, proje danışmanı Doç. Dr. Şenol Güzel ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Bölge Müdürlüğü mühendisi Ercan Özcan'dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. <p style="text-align: justify;">İmza töreninde Çaldıran Belediye Başkanı Ferman Yıldırım ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren de hazır bulundu. <p style="text-align: justify;">AA