Hatay'da oyuncak müzesi gibi ev!
Hatay'da oyuncak müzesi gibi ev!
26.10.2018

Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Erdem Erozan, 56 yıldır biriktirdiği oyuncak ve süs eşyalarını evinin duvarlarında sergiliyor.

Evinin garajını müze gibi kullanıyor
Evinin garajını müze gibi kullanıyor
24.09.2018

Ordu'da yaşayan 75 yaşındaki Seyfettin Gözükan, 10 yıldır topladığı ve aralarında 150 yıllıkların da bulunduğu eski eşyaları garajında sergiliyor.

Kerküklü sinema tutkunu evini müzeye çevirdi
Kerküklü sinema tutkunu evini müzeye çevirdi
20.08.2018

Irak'ın Kerkük kentinde evinin bodrum katını sinema müzesine çeviren sinema tutkunu Abdulhalik Eyübi, insanları geçmişte yolculuğa çıkarıyor.

Atatürk Evi Müzesi'nin tapusu sergileniyor
Atatürk Evi Müzesi'nin tapusu sergileniyor
29.06.2018

Mustafa Kemal Atatürk'ün Bursa'ya geldiğinde kaldığı köşkün, Atatürk adına tescilini gösteren tapu senedi ilk kez sergileniyor.

Emekli öğretmen evini müzeye çevirdi
Emekli öğretmen evini müzeye çevirdi
06.02.2018

Antalya'nın Akseki ilçesinde emekli öğretmen Abdullah Kara, çocukluğundan bu yana topladığı eski eşyaları evinin zemin katında sergiliyor.

Barış Manço’nun müzeye çevrilen evi büyük ilgi gördü
Barış Manço’nun müzeye çevrilen evi büyük ilgi gördü
03.02.2018

Barış Manço, ölümünün 19. senesinde sevenleri tarafından anıldı. Manço’nun Kadıköy Moda’daki müzeye dönüştürülen evi, ziyaretçi akınına uğradı

Neşet Ertaş'ın yaşadığı ev 'müze evi' yapılacak
Neşet Ertaş'ın yaşadığı ev 'müze evi' yapılacak
03.10.2017

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, babasına ait evin 'Neşet Ertaş Müze Evi' yapılacağını bildirdi.

Osmaniye'deki huğ evini müze haline getirdi
Osmaniye'deki huğ evini müze haline getirdi
05.03.2017

Çukurova yöresine özgü ot, çalı ve çamurdan yapılan geleneksel evini müzeye dönüştüren Celal Düzler, unutulmaya yüz tutmuş eşyaları sergiliyor.

Lübnanlı kardeşler evlerini müzeye dönüştürdü
Lübnanlı kardeşler evlerini müzeye dönüştürdü
18.11.2016

Dedelerinden kalma tarihi evde Arap dünyasının önemli isimlerinin heykellerini sergileyen Heykeltıraş Assaf kardeşler, mermerden heykel yapıyor.

15 Temmuz şehidi Tolga Ecabalın'ın evi müze oldu!
15 Temmuz şehidi Tolga Ecabalın'ın evi müze oldu!
24.10.2016

15 Temmuz gecesi Fatih'te şehit düşen Tolga Ecabalın'ın babası Tarkan Ecabalın, evini müzeye dönüştürüp ziyarete açtı.

15 Temmuz şehidi Tolga Ecabalın'ın babası Tarkan Ecebalın tarafından müzeye dönüştürülen ev vatandaşların ziyaretine açıldı. Müzeye dönüştürülen evin açılışı dolayısıyla ev önündeki bahçede Kur'an-ı Kerim okundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da katıldığı açılışa, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte şehit babası Tarkan Ecebalın'ın komşuları ve şehit Tolga Ecabalın'ın arkadaşları katıldı. 

Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından kısa bir konuşma yapan Başkan Kadir Topbaş, “Şehitlik herkese nasip olan bir paye değil” dedi. Darbe girişiminden sonra hastanelere kaldırılan gazileri ziyaretleri sırasından çok duygusal anlar yaşadığını belirten Başkan Topbaş, “Ziyaretlerim sırasında konuştuğum tüm gazilerimiz, ‘Şehit olmak istedik ama olamadık' dediler” ifadelerini kullandı.

Kendisinin de şehit torunu olduğunu ve Türkiye'de her ailede mutlaka bir şehit ya da gazi bulunduğunu dile getiren Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “FETÖ teröristlerinin 15 Temmuz gecesi şehit ettiği 242 şehidimiz var. Belediyemizin önünde de önce 17, sonra da ağır yaralanan bir gazimizin şehit düşmesiyle 18 şehidimiz var. Bu topraklar şehit kanlarıyla yoğrulmuştur. Tüm şehitlerimiz rahmetle anıyorum.”

Kısa bir süre önce yurt dışında bulunduğunu ve yaptığı görüşmelerde yabancı devlet adamlarının 15 Temmuz gecesi Türk halkının göstermiş olduğu kahramanlıktan övgüyle bahsettiklerini anlatan Başkan Topbaş daha sonra şöyle devam etti: “15 Temmuz'da yaşananlar her yönüyle başka hiçbir milletle kıyaslanamayacak kahramanlıklarla doludur. Adeta Çanakkale ruhu gibi bir heyecan. 2 gün önce Yurtdışında döndüm. Oradaki yabancı devlet adamları 15 Temmuz'daki milletimizin gösterdiği kahramanlıktan hayranlıkla bahsedip, “Tank ve tüfeklerin önüne etten duvar ördünüz. Bunu nasıl başardınız” diyorlar. Biz millet olarak tüm dünyaya Milli İradenin önünde hiçbir gücün duramayacağı mesajını verdik. Rabbimiz bu birlik ver beraberliğimizi daim eylesin.”

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş, şehit babası Tarkan Ecebalın, şehit Tolga Ecebalın'ın oğlu Tarkan Ecebalın ve diğer protokol üyeleriyle birlikte müzeye dönüştürülen şehit evinin açılışını yaptı.

Başkan Topbaş'a şehit evini gezdiren Tarkan Ecebalın evde yer alan eşyalarla ilgili Başkan Topbaş'a bilgi verdi. Başkan Topbaş ayrıca müze girişinde yer alan Taziye Anı Defterini de imzaladı.

Şehidimizin müzeye dönüştürülen evinde, çocukluğundan şehit düşene kadar geçen zaman içerisinde giydiği kıyafetleri, kullandığı özel eşyaları sergileniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehit babası Tarkan Ecebalın'a hediye ettiği Kur'an-ı Kerim'in de yer aldığı müzede Tolga Ecabalın'ın şehit düştüğü gece giydiği kıyafetleri de yer alıyor.

Çankırı'da köy evinin bahçesini müzeye çevirdiler
Çankırı'da köy evinin bahçesini müzeye çevirdiler
15.02.2016

Çankırı'da ambulans şoförlüğü yapan Arif Çavuşoğlu, doğup büyüdüğü köydeki evlerinin bahçesini müzeye çevirdi.

Kütahya'da sanat evi müzesi kuruldu!
Kütahya'da sanat evi müzesi kuruldu!
19.06.2015

Çini, seramik ve porselenin geçmişini yaşatan müzede Kütahya kıyafetleri, konaklar, Evliya Çelebi'nin portresi bulunuyor.

Evinin bahçesini arkeoloji müzesine dönüştürdü!
Evinin bahçesini arkeoloji müzesine dönüştürdü!
28.05.2015

Adana'nın Dilekkaya köyünde yaşayan Hatun Dilci'nin evinin bahçesi, Roma dönemine ait tarihi eserlerle adeta açık hava müzesini andırıyor.

Huğ ev, müzelerde sergileniyor
Huğ ev, müzelerde sergileniyor
22.02.2015

Çukurova yöresine özgü geleneksel 'huğ' evinin iki örneği, Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki müzelerde, yeni nesle tanıtılıyor.

Arap dünyasının güçlü sesi Feyruz’un evi müzeye çevrilecek!
Arap dünyasının güçlü sesi Feyruz’un evi müzeye çevrilecek!
20.01.2015

Lübnanlı şarkıcı Feyruz'un, Beyrut Albasta’da bebeklik ve çocukluk dönemini geçirdiği ev müzeye çevrilecek.

Tarihi eserlerin minyatür maketleriyle evini müzeye çevirdi
Tarihi eserlerin minyatür maketleriyle evini müzeye çevirdi
04.01.2015

Manisa Salihli’de yaşayan 65 yaşındaki Hüseyin Karcı, yaptığı tarihi eserlerin maketleriyle evini adeta müzeye çevirdi.

Mehmet Akif Ersoy'un vefat ettiği ev müze mi olacak?
Mehmet Akif Ersoy'un vefat ettiği ev müze mi olacak?
26.12.2014

İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un son günlerini geçirdiği İstiklal Caddesi'ndeki dairenin müze olması önerildi.

Mudanya Mütareke Evi Müzesi yeni yüzüyle ziyarete açıldı
Mudanya Mütareke Evi Müzesi yeni yüzüyle ziyarete açıldı
10.10.2014

Mudanya Mütareke Evi Müzesi, Mudanya Mütarekesi’nin 92. yıldönümü kutlamaları haftasında yeni yüzüyle ziyarete açıldı

Mudanya Mütareke Müze Evi yeni yüzüyle açılıyor
Mudanya Mütareke Müze Evi yeni yüzüyle açılıyor
09.10.2014

Restore edilen Mudanya Mütareke Müze Evi, yeni yüzüyle hizmete açılıyor

Latife Hanım’ın doğduğu ev müze olmalı
Latife Hanım’ın doğduğu ev müze olmalı
14.09.2014

Atatürk'ün eşi Latif Hanım'ın doğduğu İzmir Basmahane'deki ev, otel değil müze olmalı

Basmane'deki Sadık Bey Konağı hem Latife Hanım, hem de babası Muammer Bey'in doğduğu evler. Yeni Sadık Bey Oteli olarak kullanılan bina bugün tanınmayacak hale gelmiş. İzinsiz tadilatla anılar, geçmiş tahrip edilmiş durumda. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş; bir gezi sırasında tesadüfen inşaata girip çalışmaları durdurmuş. Ama bu yetmez. Bu konağın; ya geçmişine yakışır bir otel olarak ama daha çok da bir Latife Hanım müzesi olarak kullanılması gerekir.

Şu kıymet bilmemek var ya; geçmişe sahip çıkmamak, hatırlamamak, vefa göstermemek, özenmemek, titizlenmemek beni kahrediyor.Niye diye çok sorguluyorum.Bizi biz yapan değerleri, insanları, olayları neden önemsizmiş gibi hissettiriyorlar?Yokmuş gibi, yaşanmamış gibi davranıyorlar?Seyirci kalıyorlar; bir şey yapmıyorlar…Öylece bakıyorlar…Neden?Anlamıyorlar mı; hepsi birbirine bağlı…Güçlü bir demokrasi için, daha fazla özgürlük için, güçlü bir ülke için ve hayaller kuran insanlar için gelecek kadar geçmişe sahip çıkmak da lazım. ANILAR HATIRLANMADAN BUGÜN OLMAZ

Anılar olmadan, yaşanmışlıklar hatırlanmadan bugün olmaz; olamaz.Ve çocuklarımıza, gençlerimize anlatacak sözümüz kalmamışsa iyi bir gelecek de kurgulanamaz.Bilmiyorlar mı?Anladım ki; bilmiyorlar, bunun ne anlama geldiğini hissetmiyorlar.“Bana ne” demek; işin kolayı haline gelmiş.“Bana mı kaldı” diye söylemek; bir kalıp savunma yorumu haline dönüşmüş. Anlatayım.Ağustos ayında bu haberi Mustafa Oğuz yazmıştı.Latife Hanım'ın ve babasının doğduğu Sadık Bey Konağı, şimdilerde Yeni Sadık Bey Oteli'nde bir tadilat çalışması başlatılmıştı.Oğuz; Basmane'deki bu Konak ile ilgili çevresindekilerle gidip konuşmuş; o insanların düşündüklerini haber haline getirmişti.Biz de bu haberi büyütüp; “Latife hanımın doğduğu bu evin müze olması en doğrusu” diye yazmıştık.Bu sadece bizlerin değil; herkesin ortak isteğiydi. MODERN KADINI SEMBOLİZE ETMİŞTİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün eşi Latife Hanım, o dönemin modern kadınını sembolize etmişti. Atatürk, defalarca İzmir'e galip, yeni modern Cumhuriyetin stratejilerini, hedeflerini bu kentte açıklamıştı.Ve Uşakızade ailesi; İzmir'in en köklü ailelerinden biriydi.Latife Hanım'ın babası Muammer Bey de bu konakta doğmuştu.Basmane Oteller sokağının girişinde yer alan Sadık Bey Konağı, 1900'lü yılların başında inşa edilmiş, mimarisiyle ön plana çıkmış bir yapı… Taş, ahşap birleşimi kagir binanın arkasında muhteşem bir bahçe bulunuyor. Tabii bugün bu bahçe kaldıysa…900 metrekare alana sahip konak, şu anda Uşakizade ailesinin mirasçıları tarafından kiraya veriliyor. Uzunca bir süredir de; Yeni Sadık Bey Oteli olarak işletiliyor. İstanbul'daki Fransız Sokağı'nın mimarı, yaratıcısı, fikir babası Mehmet Taşdiken İzmir'de de benzer bir proje başlattı. Bunun için de Basmane'yi tercih etti. Çünkü Basmane'yi yeniden keşfetmek gerekiyordu. YAVAŞ DA OLSA DEVAM EDİYOR

Hemen arkasındaki Agora ortaya çıktığında; Kemeraltı restore edildiğinde ve yeniden bir cazibe merkezi haline geldiğinde bu bölge İzmir'e renk katacaktı.Ve bir umudum daha vardı; Latife Hanım'ın doğduğu bu Konak, müze haline dönüştürülecekti.Taşdiken; geri adım atmadı, proje yavaş da olsa devam ediyor.Ama bu son gördüğüm fotoğraflar önüme gelince doğrusunu söylemek gerekirse bir kez daha hayal kırıklığına uğradım. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, geçen hafta Basmane ve Oteller Sokağı'nda incelemeler yapmış. Bu sırada herkesin dile getirdiği ve şikayet ettiği Sadık Bey Konağı'na da bakmış. Sadece boya badana türü basit onarım izni alınmasına karşılık içeride tesisatın bile değiştiği esaslı onarım yapıldığı tespit edilmiş. Üstelik bu tarihi 100 yılı geçen binanın içini Suriye'den gelen işçiler kırıp döküyormuş.Başkan Pekdaş, çalışmaları durdurmuş. FOTOĞRAF İÇİNİZİ SIZLATACAK

Fotoğrafları görünce sizlerin de içinizin sızlayacağını biliyorum.İşte o yüzden diyorum ya…“Şu kıymet bilmemek var ya; geçmişe sahip çıkmamak, hatırlamamak, vefasız göstermemek, özenmemek, titizlenmemek beni kahrediyor” diye…İstanbul'da bir Pera Palas örneği var.Burası yeniden restore edildi ve herkesin konuştuğu, buluştuğu bir yer haline geldi. Basmane; yakın bir zamanda çok değişecek.Ve Sadık Bey Konağı, bir buluşma adresi olabilir.Ama böyle değil; ya geçmişine yakışır bir otel olarak ama daha çok da bir Latife Hanım müzesi olarak.

Deniz SİPAHİ-Hürriyet