Hatay'da inşaat sahasında göçük
Hatay'da inşaat sahasında göçük
10.11.2018

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde inşaatın kazı alanında meydana gelen göçükte bir işçi yaralandı.

Ümraniye'deki göçükle ilgili soruşturma başlatıldı
Ümraniye'deki göçükle ilgili soruşturma başlatıldı
02.11.2018

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ümraniye'de 2 kişinin hayatını kaybettiği göçükle ilgili soruşturma başlattı.

Ümraniye'de inşaat alanı yanındaki yolda göçük
Ümraniye'de inşaat alanı yanındaki yolda göçük
02.11.2018

Ümraniye'de metro inşaat sahasının da bulunduğu caddede göçük meydana geldi.

Tekirdağ'da inşaatta göçük meydana geldi
Tekirdağ'da inşaatta göçük meydana geldi
31.08.2018

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bir inşaat alanında çukur açarken kayan toprağın altında kalan 2 işçi ağır yaralandı.

3. Havalimanı'nda büyük göç 29 Ekim'de başlayacak!
3. Havalimanı'nda büyük göç 29 Ekim'de başlayacak!
16.08.2018

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı 10. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada İstanbul Yeni Havalimanı'na geçmeye hazırlandıklarını belirtti

Beşiktaş Nispetiye Caddesi'ndeki göçük kapatıldı!
Beşiktaş Nispetiye Caddesi'ndeki göçük kapatıldı!
13.08.2018

Beşiktaş'ta dün öğlen saatlerinde yolda meydana gelen göçük, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler tarafından kapatıldı.

İran'da ev kiraları başkentteki kiracıları göçe zorluyor
İran'da ev kiraları başkentteki kiracıları göçe zorluyor
17.07.2018

İran'ın başkenti Tahran'da ev kiralarının yükselmesi nedeniyle kiracıların civar kentlere taşınıyor.

Göcek, dünyaca ünlü kişileri ağırlıyor
Göcek, dünyaca ünlü kişileri ağırlıyor
30.06.2018

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki turistik Göcek Mahallesi, turizm sezonunda ağırladığı dünyaca ünlü ziyaretçileriyle öne çıkıyor.

Şahan Gökbakar, Göcek'ten 1 milyon euroya villa bakıyor
Şahan Gökbakar, Göcek'ten 1 milyon euroya villa bakıyor
24.05.2018

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar, 5.5 milyon liralık lüks yattan sonra şimdi de 1 milyon euroya villa almak için kolları sıvadı.

Göçerler Mahallesi imar planı revizyonu meclisten geçti
Göçerler Mahallesi imar planı revizyonu meclisten geçti
20.05.2018

Başkan Tütüncü, Göçerler Mahallesi sakinlerine imar planı revizyonunun meclis sürecinin tamamlandığını açıkladı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Göçerler Mahallesi sakinlerine imar planı revizyonunun meclis sürecinin tamamlandığını ve parselasyonunu da mahallelinin istediği şekilde yapacağını açıkladı. 

Kepez Belediyesi, 2B ile ilgili mülkiyet problemini çözdüğü Göçerler Mahallesi'nin yoğun gecekondu yapılaşmasını, imar planı revizyonlarıyla modern konutlara dönüştürüyor. Bu amaçla bölgede ilk olarak imar planı ve uygulaması olmayan alanlara 7 kat imkanı getiren imar planı çalışması yapıldı. Aynı çalışma içerisinde mahallede imar haklarının yetersiz olduğu mevcut planlı ve imarlı parsellerde vatandaş eliyle kentsel dönüşüm yapılabilmesine yönelik imar planı revizyonu hazırlandı. Hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planı önerisi, Kepez ve Büyükşehir belediye meclislerinde onaylandı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Göçerler Mahalle Muhtarı Nadir Doğan'ın düzenlediği Bahar şenliğinde, mevcut imarlı alanlarda yaptıkları öneri imar planı çalışmaları hakkında bölge sakinlerini bilgilendirdi. “İmar planı mecliste onaylandı, sıra parselasyonda”

Başkan Hakan Tütüncü, geçtiğimiz yılki bahar şenliğinde ‘Göçerler'e her yıl bir önceki yıldan daha iyi gelecek' dediğini anımsatarak, şunları ifade etti:

“Geçtiğimiz yıldan bugüne kadar bölgede yaptığımız en önemli çalışma yeni imar planı revizyonuna ilişkin düzenlemeydi. İmar planının, Büyükşehir ve Kepez Belediye meclislerindeki prosedürlerini tamamladık. İmar revizyonun 25 binlik, 5 binlik ve binlik planlarını meclislerden geçirdik. 1\1000 ölçekli uygulama imar planı revizyonun şu an askı süreci başladı. Askı sürecinde sonra bölgede parselasyon çalışması başlayacak.” “Parselasyonda vatandaşın istediği yapılacak”

Parselasyon çalışmasında nasıl bir adım atacaklarıyla ilgili açıklama yapan Türüncü, “Parselasyonu da imar planı gibi belediyemiz yapıyor. Belediyemizin ilgili müdürlüğü, mahallelinin istekleri doğrultusunda parselasyonu yapacak. Belediye olarak muhtara, Göçerler Mahallesi sakinleri parselasyonla ilgili ne düşünüyor, diye sorduk. Muhtar, mahallelilerle toplantılar yapmış. Bu toplantılarda çıkan bir kanaat var. Eğer o kanaatlerde hem fikirsek mahallelinin istediği şekilde parselasyonu yapacağız. Önümüzdeki yıl bahara geldiğimiz zaman burada yapılaşmanın başladığını, site tarzı yapılaşmanın bölgeye ne kadar büyük bir artı değer kazandırdığını görmüş olacağız. Bunu birlikte başaracağız” dedi. "Şehir hastanesinin yapımı başlıyor"

Göçerler Mahallesi sakinlerine Şehir hastanesi müjdesi de veren Başkan Tütüncü, “Mahalleyi ve bölgeyi çok farklı bir kalkınma hamlesine ulaştıracak adım Antalya Şehir Hastanesi'dir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Türkiye'nin farklı illerinde Sağlık Bakanlığı tarafından Şehir hastaneleri yapıyor. Hastane, Göçerler Mahallesi'nde 1500 dönümlük araziye inşa edilecek. Şehir hastanesinin projeleri tamamlandı ve ihale aşamasına geldi. Bu yılsonu gibi şehir hastanesinin temeli atılacak" diye konuştu.  3 farklı mahalleyi de kapsıyor

Mevcut planda ticarete ayrılan alanlar, öneri planda yine ticaret olarak tasarlandı. Bu alanlar için emsal değeri 0,80 olarak belirlendi. Konut alanları için de emsal değeri 0,80 oldu, yapılaşma 7 kat olarak düzenlendi ve imar hakları da 5 bin10 bin m2 parsellerde yüzde 5, 10 bin m2 üzerindeki parsellerde yüzde 10 oranında artış kullanacak biçimde iyileştirildi.

Yol genişlikleri de modern ve ferah ulaşım imkanı sağlayacak şekilde güneykuzey ve doğubatı akslarında 20 ve 35 metrelik yollar şeklinde düzenlendi. Yol bağlantıları Antalya Bulvarı ile uyumlu şekilde entegre edildi. Planlama alanında yola cepheli parsellere genişliğine göre İBZT, İBT, YZT gibi Ticari hayatı ve bölgeyi geliştirecek kullanım hakları da getirildi.

'Konut sektöründe seçim hareketliliği yaşanıyor'
'Konut sektöründe seçim hareketliliği yaşanıyor'
05.05.2018

MiaVita Beytepe Yatırımcısı Nurettin Yılmaz, Türkiye’nin inşaat anlamında gelişimine dair değerlendirmelerde bulundu.

Son 1 yılda 416 bin 587 kişi İstanbul'a göç etti
Son 1 yılda 416 bin 587 kişi İstanbul'a göç etti
13.04.2018

2017 yılında Türkiye genelinden 416 bin 587 kişi İstanbul’a göç ederken, en çok göç 17 bin 740 kişiyle Ankara’dan gerçekleşti.

Sakin şehir Halfeti'de turizm hareketliliği yaşanıyor
Sakin şehir Halfeti'de turizm hareketliliği yaşanıyor
08.04.2018

Bölgeyi havaların ısınmasının da etkisiyle özellikle hafta sonları çok sayıda yerli ve yabancı turist Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesini ziyaret ediyor.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nin kampüsünde göcük
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nin kampüsünde göcük
01.01.2018

SDÜ kampüsünde menfez yerleştirmek için yapılan kazı sırasında oluşan göcüğün altında kalan Özgür Kaya isimli işçi hayatını kaybetti.

Cemal Kamacı Spor Kompleksi inşaatında göçük!
Cemal Kamacı Spor Kompleksi inşaatında göçük!
15.12.2017

Okmeydanı'nda Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Halıcıoğlu Yanyolu Caddesi'nde yapımı süren Cemal Kamacı Spor Kompleksi inşaatında göçük meydana geldi.

Trabzon'da inşaat halindeki mescitte göçük!
Trabzon'da inşaat halindeki mescitte göçük!
18.11.2017

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde mescit inşaatında meydana gelen göçükte enkaz altında kalan bir kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Türkiye'de 2.6 milyon kişi göç etti!
Türkiye'de 2.6 milyon kişi göç etti!
07.11.2017

2016 yılı genelinde Türkiye'de toplam 2 milyon 619 bin 403 kişi bulunduğu kentten başka bir şehre göç etti.

Ankara'da inşaatta göçük: 5 yaralı
Ankara'da inşaatta göçük: 5 yaralı
05.11.2017

Ankara'da beton dökümü esnasında inşaatta meydana gelen göçük nedeniyle 1'i ağır 5 işçi yaralandı.

Türk Kızılayı, Bangladeş'teki göçmenlere 24 bin konut yapacak
Türk Kızılayı, Bangladeş'teki göçmenlere 24 bin konut yapacak
17.10.2017

Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Türk Kızılayının çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi.

'Erzurum 3-4 yılda göç alan bir şehir olacak'
'Erzurum 3-4 yılda göç alan bir şehir olacak'
04.10.2017

GYODER'in hayata geçirdiği ‘Gelişen Kentler Zirvesi’nin 8’incisi geniş bir katılımla Erzurum’da düzenlendi.

GYODER'in, Erzurum Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 3-4 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlediği ‘Gelişen Kentler Zirvesi-Erzurum'; Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Erzurum Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan ve GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin'in katılımıyla gerçekleşti.

Sabah Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz'un moderatörlüğünü yaptığı zirvede, Ekonomist, Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Erkonut Yönetim Kurulu Başkanı Selami Keskin, Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat'ın yanı sıra, İstanbul ve bölgede faaliyet gösteren iş dünyası ve gayrimenkul sektörünün temsilcileri, yatırımcılar ve uzmanlar, Erzurum'u tüm yönleriyle masaya yatırdı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu “Üç saatlik uçuş mesafesinde 300 milyon insanın yaşadığı bir coğrafyanın ticaret ve kültür merkezidir Erzurum. Anadolu'nun kapısıdır. Doğu'dan Batı'ya geçecek herkes bu coğrafyadan geçmek zorundadır. İpek Yolu'nun kavşağıdır. Böyle bir şehir bugün yeniden şahlanmaya başlamıştır. Erzurum Doğunun en büyük sanayi şehri olacaktır. Ben buna imanım kadar eminim. Bunu da kimse engelleyemeyecektir. Bugün Erzurum'da Hükümetimizin ortaya çıkardığı Cazibe Merkezleri projesi kapsamında yurtiçi ve yurtdışından çok büyük yatırımcılar geldiler. Yakın zamanda yatırımların temellerini atacaklar. İşadamlarımıza da aynı çağrıyı tekrarlıyorum, fırsat varken, kaçırmadan fırsatı onların da Erzurum'a yatırım yapmalarını salık veriyorum” dedi. 

Sekmen: “Anadolu'daki kentlere de yatırım yapılmalı”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise açılış konuşmasında, şehirlerin gelişimi ve dönüşümünün çok önemli olduğunu belirterek, “Bugün büyükşehirlerde yaşanan sıkıntıları, sorunları hep görüyoruz. Ancak büyük yatırımların da hala oralara yapıldığını da görüyoruz. Büyük şehirlerin dışında elbette ki Anadolu'daki diğer kentlerimizi de düşünmek buraları da geliştirmek dönüştürmek gerekiyor. Hatta buralarda tarih var kültür var. Bunların da yeniden restorasyonu yaşatılması günümüze kazandırılması gerekiyor. Yine bu şehirlerin en önemli sorunlarından bir tanesi Anadolu'nun göç sorunudur. Bu sorunu nasıl durdurabiliriz. Bu şehirlerimizin cazip hale getirilmesi lazım ki, yaşayan insanlar burada yaşamaya devam etsiler. Hatta yaşayanlar mutlu huzurlu olduğu gibi giden insanlarımız geri dönsünler. Hatta başka vilayetten insanlar da buraya gelsinler. Onun için Bu şehrimizde önce tarihi eserleri öne çıkarmamız gerekiyor. Biz Erzurum'da korunan tarih, değişen, dönüşen Erzurum diye bir slogan geliştirerek önce tarihi eserleri günümüze kazandırmaya gayret ediyoruz. Yine şehrin çöküntü alanları var. Kentsel dönüşüm dediğimiz süreçte buraların korunması, çevresinin de o mimariye uygun yeniden inşası gerekiyor” dedi.

“Erzurum'un kışı sıkıntı olarak görülüyordu”

Mehmet Sekmen, konuşmasına şöyle devam etti: “Şehirlerimizde bir cazibe imkanı oluşturulması gerekiyor. Doğal olarak her şehrin farklı imkanları var. Erzurum'un kış, kar kenti olması çocukluk yıllarımızda büyüklerimiz tarafından bir sıkıntı musibet olarak görülüyordu. Ama gelişmiş ülkelere baktığımızda karın musibet değil imkan olduğunu gördük. Burada ümit olmaz diyorlardı. Oysa Sibirya'da yaşam var, huzur var. Gittik gördük, eksi 40-50 derecede insanlar gayet mutlu yaşıyor, biz niye olmayalım. Hatta bizim soğuğumuz üşütmüyor bile nem olmadığı için…” “Erzurum artık yazın da dopdolu” 

Erzurum'u, artık sadece kışın değil yazın da dopdolu bir şehir haline getirdiklerini vurgulayan Mehmek Sekmen, “Yüksek irtifada kamp merkezleri oluşturduk. Bu yıl 100 futbol kulübünü şehirde misafir ettik oteller yetmez hale geldi. Yine eğitim sağlık turizm gibi imkanları öne çıkarmak gerekiyor. Ayrıca bu şehirde yer altı zenginliklerimiz var krom, magnezyum, altın, çinko, kömür yatakları. Burada termik santral kurulabilir. Burada bu madenler değerlendirilebilir. Şimdi bunlar konuşulmaya başlandı. Hatta petrol, doğal gaz boru hatları şehrimizden geçiyor. Dedik ki burada rafineri, petrokimya tesisleri kurulabilir. 4-5 firma burada rafineri, petrokimya tesisleri kurmak üzere yoğun gayret gösteriyor. Demek ki yaşamı olmayan şehir söz konusu değil. Yaşamı mutlaka her yerde oluşturabiliriz. Ama yeter ki bunları değerlendirelim, ortaya çıkaralım. Bu vesile ile GYODER'in böyle bir toplantıyı Erzurum'da yapmasından dolayı mutlu olduğumu ifade ediyorum. Bir de şunu iddia ediyorum. Erzurum 3-4 yıl içerisinde göç veren değil göç alan bir şehir olacak. Burada yaşayan insanlar, mutluluk, huzur ve saadet içinde yaşayacak” diye konuştu. “Türkiye sadece büyük şehirlerden ibaret değil”

Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezi'nde düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını yapan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER olarak, 8'incisini Erzurum'da gerçekleştirdikleri ‘Gelişen Kentler Zirvesi'nin, gayrimenkul sektörü ve iş dünyası adına çok değerli bir buluşmaya vesile olduğunu belirtti. GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gayrimenkul sektörünün çatı örgütü olarak, Gelişen Kentler Zirvesi'ni, “Türkiye sadece büyük şehirlerden ibaret değil. Topyekûn bir büyüme ve gelişime ihtiyaç var” sözünü ilke edinerek hayata geçirdik. Bu amaç doğrultusunda Gelişen Kentler Zirvesi'ni Bursa, Konya, Gaziantep, İzmir, Samsun, Kayseri ve Balıkesir'den sonra şimdi de Erzurum'da düzenlemenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Ülkemizin ve sektörümüzün sahip olduğu büyük potansiyeli en doğru şekilde değerlendirmek ve küresel rekabet koşullarında güçlü bir pozisyona sahip olacak stratejiler geliştirilmesine öncülük etmek, en önemli ve öncelikli hedefimiz olacaktır”

“Anadolu'daki kentlerimiz büyük fırsatlar sunuyor”

Türkiye gayrimenkul sektörünün, her geçen gün büyüyüp geliştiğini vurgulayan Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “İşte bu gelişmeleri değerlendirerek, 2010 yılından bu yana ‘Gelişen Kentler Zirvesi'ni düzenliyoruz. Sektörümüz açısından ‘Gelişen Kentler' kavramı büyük önem taşıyor. Biz de İstanbul, Ankara gibi metropoller dışında, gelişmekte olan şehirlerimizin de ülkemizin gelişimi ve değişimi açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz. Aynı zamanda bu kentlerimizin yatırım anlamında büyük fırsatlar sunduğunu düşünüyoruz. Bugün Erzurum, yakın çevreden göç aldığı gibi Türkiye'nin en çok göç veren illeri arasında yer alıyor. Erzurum nüfusunun yarısından fazla Erzurumlu İstanbul'da yaşıyor. Oysa sahip olduğu konumuyla, başta kış turizmi olmak üzere, kültür, doğa ve termal turizmi gibi doğal zenginliklerin kenti Erzurum, çok daha fazlasını, çok daha iyisini hak ediyor. Biz GYODER olarak, kamuoyu, medya ve iş dünyasının desteği ve ilgisini fazlasıyla hak eden bu kadim kentimize olan inancımızı göstermek için buradayız” dedi. “GYODER'in Erzurum Raporu, müthiş bir perspektif sunuyor”

Başta kış turizmi olmak üzere, kültür, doğa ve termal turizmi gibi doğal zenginliklerin kenti Erzurum'un, çok daha fazlasını, çok daha iyisini hak ettiğini savunan Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Biz gittiğimiz şehre, o kentle ilgili hazırlanan detaylı bir raporla gidiyoruz. Bu raporda, birçok kuruluşun, o şehir ve o bölgeyle ilgili verdiği rakamları, hatta bazı ham bilgileri veri haline dönüştürüp bir raporhaline getiriyoruz. Böylece yatırımcılara müthiş bir perspektif sunuyoruz. İşte Erzurum'a da böyle bir raporla geldik. ‘Erzurum İli Yatırım Alanları Vizyon Raporu', kente ışık tutacak çok değerli bilgi ve değerlendirmeler içeriyor. Bu araştırma raporunda da gördük ki; Doğu Anadolu ile Karadeniz'i birbirine bağlayan yeni ulaşım projeleri, Erzurum'un, üretim istihdam ve turizm açısından da bir cazibe merkezi olmasına katkıda bulunuyor. Bu önemli projelerin her biri Erzurum'un stratejik konumunu ve önemini daha da artırırken, kenti bölgenin yükselen yıldızı haline getiriyor” diye konuştu.

“Cazibe Merkezi Programı, kentin gelişimine katkıda bulunacak”

GYODER'in, ‘Erzurum İli Yatırım Alanları Vizyon Raporu'nda yer alan bazı bilgileri de katılımcılarla paylaşan Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, şunları söyledi: “Halkın yaşam memnuniyeti ve mutluluk algısı birçok ekonomik ve sosyal koşula bağlı bulunuyor. Raporumuzda yer alan TÜİK'in yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre, ülke genelindeki mutluluk düzeyi %61,3 iken, Erzurum'da mutluluk oranı %65,7 olarak tespit edilmiş. Erzurum'daki mutluluk oranının Türkiye ortalamasının üzerinde çıkması, Erzurumlular'ın bu kentte yaşamaktan memnun olduğunu gösteriyor. Bu sonuçlar aynı zamanda Erzurum'un gelişimi için umut vadediyor.” Prof. Dr. Kerem Alkin: “Sıçramayı mutlaka yerelden bütüne gerçekleştirmemiz gerekiyor”

Zirveye konuk konuşmacı olarak katılan Ekonomist, Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, ‘Türkiye ve Erzurum ekonomisi ve gayrimenkul sektörü'ne dair değerlendirmelerini aktardı. Kerem Alkin konuşmasında şunları söyledi: “Dünya Bankası'nın çok önemli bir raporu var. Bu rapor 21. yüzyılda kalkınmanın ve iktisadi büyümenin nereden geleceğine dair. Artık ülkelerden çok şehirlerin ülkelerin kalkınması ve büyümesi ve kalkınmasına katkı sağlayacağı çok yeni bir süreçten söz ediyoruz. Peki küresel rekabet açısından baktığımızda, ister Erzurum, ister başka bir ilimiz olsun acaba Türkiye'deki bir şehrin dünyada rekabet açısından önemli bir yeni konumlandırma sürecine girmesi hangi kriterlere bağlı diye baktığımızda dört temel kriter görüyoruz. Birincisi, şehrin beşeri sermaye ve yaşam kalitesi ile ilgili avantajları ve bu avantajları çok daha büyük miktarda yatırım çekme amacıyla kullanılması. Bununla ilgili en enteresan anekdotlardan biri de Denizli bölgesine bakan Kalkınma Ajansı'nın Genel Sekreteri'nin bana aktardıkları oldu. ‘Hocam, Denizli'ye dünyaca ünlü bir firmanın temsilcileri yatırım amacıyla geldi. Ve bize ‘Denizli'de disko ve gece kulübü var mı?' diye sordu' dedi. Dolayısıyla şehirlerimizin vizyonlarını şuna doğru yönlendirmemiz gerekiyor; şehirlerinizi eğer dünya ile entegre hale getirmek ve yabancı yatırımı istiyorsanız, yabancı sermaye ile gelecek insanların da kültürüne hitap edecek sosyal dokuları şehrin içine yerleştirmeniz gerekiyor. Tiyatro, sinema, gece kulübü, disko gibi… Çünkü herkesin yaşam tarzı farklı. İstanbul'u, dünyada 11. sırada 9.4 milyon turist ağırlama özelliğine getiren de aslında bu yönüdür. İstanbul'da dünyanın her yerinden herkesin mutlaka kendine yönelik bir eğlence bulma imkanı var. İkinci konu markalaşma becerisini ortaya koyması gerekiyor. Yeni projeler, yeni ürünler ortaya çıkarması çok önemli. Şehirleri birbirinden ayrıştıran en temel unsur, erişilebilirlik. Karayolu demiryolu ve havayoluyla ulaşımın güçlendirilmesi, elektronik haberleşme altyapısı, internet kullanımı bir ilin rekabeti açısından çok önemli. Organize ve iyi bir liberal ekonomi olmak istiyorsanız bunun içine doğru planlama yerleştirebilirsiniz. Türkiye'nin artık yeni bir kalkınma modeline ihtiyacı var. Yoğun bir şekilde buna çalışıyoruz. İkinci sıçramayı mutlaka yerelden bütüne gerçekleştirmemiz gerekiyor. O yüzden illere çok fazla görev düşüyor.” “Erzurum Yatırım Alanları Vizyon Raporu” kente ışık tutacak

Gelişen Kentler Zirvesi'nde Erkonut zirve sponsoru, Halk GYO'nun ana sponsor, Sabah Gazetesi ise ana basın sponsorluğunu üstlendi. Kente ışık tutacak güncel bilgiler içeren ‘Erzurum İli Yatırım Alanları Vizyon Raporu'nun sponsorluğunu ise Eva Gayrimenkul Danışmanlık ile Epos Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık üstlendi.

Rapor Eva Gayrimenkul Danışmanlık Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ve Epos Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Yönetici Ortağı Neşecan Çekici tarafından sunuldu.

Neşecan Çekici – Cansel Turgut Yazıcı, “Erzurum denince bizim aklımıza, potansiyeli git gide artan, gelişime açık bir şehir geliyor” diyerek başladıkları sunumlarında, Erzurum ile ilgili şu değerlendirmeyi paylaştı: “Erzurum'da ekonominin ana oyuncuları; tarım-hayvancılık, hizmet ve inşaat. Kış turizmi, termal turizm ve av turizmi kent için önemli. İstihdam yaşında gençler yaşlılara göre daha ön planda. Ekonomide inşaat ve ticaret önemli. İşgücüne katılım ve işsizlik rakamlarında Türkiye ortalamaları ile paralel verilere sahip. Nüfus artışı Türkiye ortalamasının altında. Öğrenci ve öğrenci ekonomisi kent için önemli. Sağlık, bölgede dikkat çeken bir unsur. Markalı konut trendinde yükseliş var. Ticari gayrimenkuller içinde potansiyeli en yüksek alan sanayi ve lojistik binalar. Kış turizmi, termal turizm ve spor turizminin gelişmesinden doğan konut ihtiyacı artıyor. Şehir 5 ayrı merkezde 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı'nın merkezi.”  Erzurum, potansiyelinin farkında

Erzurum'un, potansiyelinin farkında olan ve bunun için de uğraşan bir şehir olduğunu ve doğru planlama ile geliştiğinin altını çizen Neşecan Çekici ve Cansel Turgut Yazıcı, kentin geleceğine yönelik öngörülerini ise şöyle sıraladı: Erzurum, özellikle bölgesindeki çevresindeki projeler ile önemli bir gelişme gösterecek. Körfez geçişi, Erzincan-Erzurum yüksek hızlı tren hattı. Ovit Tüneli ve KOP Geçidi, Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı Erzurum'u etkileyecek birincil projeler olacak. Erzurum, ulaştırma ve lojistik alanları ile sanayi için yeni gelişme alanı olacak. Erzurum, termal kaynakları ile hem enerji hem de turizm alanında önemli yatırım olanakları sunacak. Kış turizmi ve termal turizm, önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek, hem otel hem konut talebini artıracak. Palandöken Lojistik Köyü ve çevresinde lojistik yatırım olanakları artacak. 2023 yılına kadar 61.000 yeni konut-daire ihtiyacı doğacak. Konut ihtiyacının önemli bir bölümü kentsel dönüşüm ve yenileme kaynaklı olacak. Her yıl artan yükseköğretim öğrenci sayısı ile şehirde yeni yurtlara ihtiyaç duyulacak. Son 3 yılda büyük şehirlerle yarışabilecek markalı konut projeleri, kenti konut yatırımı açısından daha da cazip hale getirecek.” Belediye başkanları bölgedeki son gelişmeleri ele aldı

‘Erzurum'un Potansiyeli ve Geleceği' başlıklı oturumda ise Erkonut Yönetim Kurulu Başkanı Selami Keskin, Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ve kentin geleceğine ve yatırım potansiyeline yönelik görüşlerini anlattı.

Zirvenin Cazibe Kentler başlıklı oturumunda, ekonomik kalkınma amacıyla 23 ili kapsayan ‘Cazibe Merkezi Programı'na seçilen illerin belediye başkanlarından Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve Erzurum Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, bölgenin potansiyeli ile ilgili görüşlerini paylaştı.

GYODER Erzurum Raporu için tıklayınız!