'Sessiz, gizli deprem değil yavaş kayma'
'Sessiz, gizli deprem değil yavaş kayma'
09.02.2019

İngiliz Guardian gazetesinin İstanbul’da 2016 yılının yaz aylarında 5.8 büyüklüğünde bir ‘sessiz deprem’ yaşadığını yazması tartışma başlattı.

İstanbul’da 5.8’lik ‘gizli deprem’ olmuş
İstanbul’da 5.8’lik ‘gizli deprem’ olmuş
07.02.2019

İngiliz Guardian gazetesi, İstanbul’da 2016 yılının yaz aylarında 5.8 büyüklüğünde bir ‘deprem’ yaşadığını yazdı.

Adana'da 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi!
Adana'da 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi!
02.02.2019

Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye göre saat 15.20'de merkez üssü Adana Ceyhan olan 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Deprem anında asansörde kalma korkusu tarih oluyor!
Deprem anında asansörde kalma korkusu tarih oluyor!
29.01.2019

Mitsubishi Electric, yüksek hızlı, konforlu ve enerji tasarruflu asansörleri ile dünyaca ünlü prestijli projelere imza atıyor

İzmir ve Manisa'da korkutan deprem!
İzmir ve Manisa'da korkutan deprem!
27.01.2019

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre İzmir ve Manisa'da deprem meydana geldi.

Marmara depreminde risk yüzde 90'ı geçti!
Marmara depreminde risk yüzde 90'ı geçti!
25.01.2019

Büyük Marmara depremiyle ilgili farklı görüşler gelmeye devam ederken Prof. Dr. Cenk Yaltırak, depremle ilgili bilgilerin güncellenmediğini söyledi.

Türkiye'nin deprem haritası 22 yıl sonra güncellendi
Türkiye'nin deprem haritası 22 yıl sonra güncellendi
23.01.2019

1996 yılında kullanıma sunulan Türkiye'nin deprem bölgeleri haritası AFAD Derpem Dairesi Başkanlığı tarafından Mart 2018'de yenilendi.

Depremde erken uyarı için Kandilli'den flaş hamle!
Depremde erken uyarı için Kandilli'den flaş hamle!
18.01.2019

Kandilli Rasathanesi, erken uyarı, deprem öngörüsü gibi sistemlerin yer aldığı RISE projesine katıldı.

Marmara'da 4.1 büyüklüğünde deprem!
Marmara'da 4.1 büyüklüğünde deprem!
05.01.2019

Marmara Denizi'nde merkez üssü Bursa'nın Karacabey ilçesi açıkları olan 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

'Deprem anında ahşap binada olmak daha güvenli'
'Deprem anında ahşap binada olmak daha güvenli'
29.12.2018

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ario Ceccotti, deprem konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Yapısal stabilite, ahşap mühendisliği, sismik alanlar ve ahşap yapılar alanında dünyanın sayılı uzmanlarından biri olarak bilinen Ceccotti yaptığı açıklamada, Türkiye'de çok kaliteli bir ahşap mühendisliği ve alanında profesyonel araştırma topluluğu olduğunu belirtti.

Türkiye'deki 13 orman fakültesinde Türk ahşabı ve kerestesinin gayet iyi bilindiğini ancak işin mühendislik kısmında bir eksiklik olduğunu, bu konuda mühendislerin, mimarların ve ahşap teknisyenlerinin birlikte çalışması gerektiğini anlatan Ceccotti, inşaat mühendislerinin keresteyi yapısal malzeme olarak kullanmaları için eğitim almalarının önemini vurguladı.

Türkiye'nin ciddi büyüklükte orman arazileri olduğu için binalarda ahşap kullanımının daha fazla olması gerektiğinin altını çizen Ceccotti, çam, ladin ve kestane gibi yerel kütüklerin niteliklerinin uygun olmaması nedeniyle mimaride kullanılamadığından Türkiye'ye Rusya'dan kereste ithal edildiğini söyledi. 

Ceccotti, Türkiye'de kereste kullanan 38 inşaat firması olduğunu ve son yıllarda bu sayının arttığını dile getirerek, "Ahşap, yapılarda son derece iyi sonuçlar veren, kullanımı kolay, rahat, çevre dostu ve çok dayanıklı bir malzeme. Ormanlardan kereste elde etmek için ormanın aslında çok küçük bir bölümünü kullanıyorsunuz. Ahşap elde etmek için ormanları tüketmiyorsunuz ya da ormanlara zarar vermiş olmuyorsunuz. Tam tersine ormanın yaşamasını ve sürdürülebilir olmasını sağlıyorsunuz. Çünkü ağaç yeniden oluşabilen ve büyüyen bir canlı." diye konuştu.  "Deprem anında ahşap binada olmak daha güvenli" 

Deprem bölgelerindeki yapılarda ahşap kullanımının önemine dikkati çeken Ceccotti, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ahşap, son derece hafif bir malzeme. Yapının kütlesi ile doğru orantılı olarak düşünürseniz bir bina ne kadar ağır olursa hissedeceği depremin kuvveti de o kadar büyük olacaktır. Bu bakımdan ahşap, hafif olması nedeniyle avantajlı. Güçlü bir depremde binaların çöküp çökmemesi çok önemli bir gösterge. Yeni ve modern ahşap binalarda deprem olduğunda çökme olmaz hatta deprem anında böyle bir binanın içinde olmak çok daha güvenlidir. Bina sallanabilir ama üzerinize çökmez. Bina içindeki eşyalar sabitlendiği sürece böyle bir binada hayatta kalırsınız."

Prof. Dr. Ario Ceccotti, Türkiye'de deprem bölgelerinde ahşabın yapı malzemesi olarak kullanımı konusunda tüm standartların mevcut, ancak Türk ahşabı kullanımının eksik olduğunu ifade etti.  "Hasar görse bile harabe olmaz"

Depreme eğilimli alanlarda ahşabın başarıyla kullanılabileceğinin altını çizen Ceccotti, şöyle konuştu:

"Bir binadaki gerçek sismik hareketin, binanın ağırlığına orantılı olduğunu biliyoruz. Eğer binanız daha hafif olursa sismik kaynaklı stres daha az olacaktır. Sismik eğilimli alanlarda ahşap yapılar tercih edilebilir. Çünkü büyük depremlere ve artçı şoklara karşı dirençlidirler. Depremden iletilen enerjiyi dağıtma kapasitesine bağlı olarak ahşap kullanılan bir bina, bir dereceye kadar hasar görmüş olsa bile harabe olmayacaktır. Ahşap yapılar, deprem sonrasında da kullanılabilir olduğu için binlerce kişinin makul bir maliyetle başka bir yere taşınmasını sağlar." 

Çalışma hayatı boyunca ahşap yapıların deprem performansını değerlendirdiğini aktaran Ceccotti, 2007 yılında Japonya'da bir bina üzerinde gerçekleştirdikleri depreme bağlı masa testinin, çok güçlü bir depremde ahşap binanın ne kadar dirençli olabileceğini gösterdiğini belirtti.  "Mevcut binaların güçlendirilmesinde kullanılabilir"

Prof. Dr. Ceccotti, ahşabın sadece yeni binaların inşası için değil, mevcut binaların güçlendirilmesi için de kullanılabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ahşap binalar dışında, beton gibi diğer malzemelerden yapılmış binalar da buna dahildir. Her bir inşaat tipi, farklı bir güçlendiriciyi talep eder. Avrupa'da bu noktada çeşitli projeler üzerinde çalıştım. Mevcut bina tipolojileri ve tasarlanan farklı takviye tekniklerinin test edilerek, ön araştırmanın yapılması gereklidir. Bu araştırma maliyetlidir ancak depremde yaşanan kayıpların oranı, bu tarz araştırmalarla çok daha düşük olacaktır."

Ahşabın da beton veya çelik kadar hakkında fikir sahibi olunması gereken bir yapı malzemesi olduğunu ifade eden Ceccotti, dünyadaki önemli mimarların, yapılarında bazen beton bazen de ahşap malzeme kullandığını aktararak, hangisinin kullanılması gerektiğine projenin özelliklerine göre mühendislerin karar vermesi gerektiğini söyledi.  "Modern ahşap yapılar yangına dayanıklı"

Ceccotti, içine su hapsedebilen yapısal malzemelerden kaçınılması gerektiğinin altını çizerek, kerestenin, nem ve rutubete karşı korunmalı olduğunu belirtti. 

Yeni ve modern ahşap yapıların yangına dayanıklı olduğunu vurgulayan Ceccotti, sözlerini şöyle tamamladı:

"Örneğin, İsviçre'nin uzun bir ahşap mimari geleneği var. Farklı yapılarda yangının nasıl bir maliyete yol açtığına dair detaylı istatistikler yapıyorlar. Eski tip ahşap yapılara kıyasla yeni ve modern tekniklerle inşa edilmiş ahşap binalar yangına uzun süre dayanabiliyor. Yanıcı olmayan kereste henüz icat edilmedi ancak modern tasarım sistemleri ve yangına karşı koruma sistemleri ile ahşap yapıların diğer inşaat malzemelerinde olduğu gibi yangın performanslarına karşı da dayanıklı olması mümkündür."

Erzincan, büyük depremin yıl dönümünde sallandı
Erzincan, büyük depremin yıl dönümünde sallandı
28.12.2018

Erzincan'da 7.9 büyüklüğündeki depremin 79'uncu yıl dönümünde 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Konutların yüzde 50’si deprem sigortalı
Konutların yüzde 50’si deprem sigortalı
24.12.2018

Son günlerde yaşanan depremler, zararı azaltmaya yönelik uygulamaları da sıklaştırdı. Bu kapsamda her iki konuttan biri depreme karşı sigortalandı.

İstanbul için asıl tehlike depremden sonra başlayacak!
İstanbul için asıl tehlike depremden sonra başlayacak!
22.12.2018

Yalova’da art arda yaşanan iki depremle ilgili konuşan Prof. Dr. Yüksel Örgün Tutay, bu depremin Marmara depreminin öncüsü olmadığını açıkladı.

InSight, Mars yüzeyine depremölçer indirdi
InSight, Mars yüzeyine depremölçer indirdi
21.12.2018

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'nın sismik inceleme aracı InSight, depremölçer (sismometre) enstrümanını Kızıl Gezegen'in yüzeyine yerleştirdi.

İstanbul için deprem uyarısı! 6.5 büyüklüğünde olacak!
İstanbul için deprem uyarısı! 6.5 büyüklüğünde olacak!
20.12.2018

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Yalova Çınarcık’ta meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yalova'da 4,5 büyüklüğünde deprem!
Yalova'da 4,5 büyüklüğünde deprem!
20.12.2018

Yalova'nın Çınarcık ilçesi merkezli 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Saat 09.30 sularında meydana gelen deprem İstanbul'da da hissedildi.

'İstanbul'da büyük bir depremin olacağını biliyoruz'
'İstanbul'da büyük bir depremin olacağını biliyoruz'
15.12.2018

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Şafak, deprem uyarısında bulundu.

Ege Denizi'nde 4,2'lik deprem
Ege Denizi'nde 4,2'lik deprem
11.12.2018

Ege Denizi'nde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Marmara Denizi'nde deprem!
Marmara Denizi'nde deprem!
09.12.2018

Marmara Denizi'nde bu sabah 3,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İnsanlığın sonu depremle olabilir!
İnsanlığın sonu depremle olabilir!
09.12.2018

Deprem tahminleri yapan Ditrianum sitesi, 9 veya 10 Aralık tarihinde uygarlığın depremlerle son bulacağını iddia etti.

Express.co.uk sitesinin haberine göre Dünya, Venüs ve Uranüs arasında konumlanacak. Her iki gezegenin etkisinden dolayı yaşanacak olan büyük bir deprem ve arkasından gelecek diğer depremlerle insanlık yok olabilir.

İddianın sahibi ise Ditrianum sitesinin yönetici ve araştırmacı olan Frank Hoogerbeets.

Web sitesinde yazan Frank Hoogerbeets, gezegenlerin bu olağanüstü konumunun büyük sismik aktiviteyi tetikleyebileceğini söyledi ve uyarı yaptı.

Hoogerbeets, Venüs ve Uranüs'ün çekim kuvveti sonucu Dünya'nın tektonik plakalarının hareket edebileceğini ve bu yüzden richter ölçeğine göre neredeyse 9 büyüklüğünde depremin olabileceğini açıkladı.

Hoogerbeets, plakaların birbirinden ayrılmasından dolayı gezegenimizin dört bir yanında başka depremlerin yaşanabileceğini de kaydetti. Bu durum 9 veya 10 Aralık'ta gerçekleşebilirmiş.

İddia sahibi yaptığı açıklamada, "Üç yıllık gözlemlerden sonra Güneş Sistemi'ndeki bazı gezegensel konumların sismik bir artışa neden olduğu sonucuna ulaştık. Bu verilere dayalı tahminler yıkıcı bir depremin veya depremlerin olabileceğini gösteriyor" dedi.

Tabii ki uzmanlar Frank Hoogerbeets gibi düşünmüyor. Jeofizikçi olan John Bellini, "Depremleri önceden tahmin edemeyiz. Böyle bir şey söz konusu değil" diyerek iddialara son noktayı koydu.