DASK Bina Tasarımı Yarışması’na başvurular başladı
DASK Bina Tasarımı Yarışması’na başvurular başladı
19.11.2018

Geleneksel DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın beşincisi için ön kayıt dönemi başladı.

DASK Afet Yönetim Sistemi projesi dünyaya referans olacak
DASK Afet Yönetim Sistemi projesi dünyaya referans olacak
17.08.2018

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, geliştirdikleri yeni DASK Afet Yönetim Sistemi projesi ile ilgili bilgiler verdi.

Konutların yüzde 50'sinde DASK sigortası var
Konutların yüzde 50'sinde DASK sigortası var
15.05.2018

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, 'Konutların yüzde 50'si araçların yüzde 80'i zorunlu sigortalı' dedi.

DASK'ın 'Bina Tasarımı Yarışması'na 76 başvuru!
DASK'ın 'Bina Tasarımı Yarışması'na 76 başvuru!
13.03.2018

DASK tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın dördüncüsüne Türkiye genelinde 35 ilden başvuru geldi.

DASK'a 215 milyon euroluk destek!
DASK'a 215 milyon euroluk destek!
13.01.2018

Doğal Afet Sigortaları Kurumuna (DASK), reasürans ve koruma programı kapsamında devlet tarafından 212,5 milyon avro hasar fazlası desteği sağlanacak.

DASK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladı
DASK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladı
22.12.2017

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknik ekipleri artık zorunlu deprem sigortası poliçeleri olan binalardaki hasarların tespiti için de çalışacak.

 DASK hasar tespit kaynağını artıyor
DASK hasar tespit kaynağını artıyor
07.12.2017

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), olası büyük bir deprem durumunda sigortalıların hasarlarını daha hızlı karşılayabilmek için çalışıyor.

Binanın yaşı ve kat sayısı arttıkça, DASK oranı düşüyor
Binanın yaşı ve kat sayısı arttıkça, DASK oranı düşüyor
15.11.2017

DASK verilerine göre, 2017’nin ilk 10 ayında Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortası yaptırılan konut sayısı 6 milyon 788 bin 694 oldu.

DASK olmadan artık devlet yardımı yok!
DASK olmadan artık devlet yardımı yok!
30.10.2017

Kanuna göre devlet artık depremde evi hasar gören veya yıkılanlara eğer DASK’ı yoksa yardım edemiyor.

İstanbul'da DASK'lı konut sayısı şaşırttı!
İstanbul'da DASK'lı konut sayısı şaşırttı!
27.10.2017

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. N. Şerif Çakırsoy, İstanbul'da DASK'lılık oranının yüzde 55 olduğunu söyledi.

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. N. Şerif Çakırsoy Marmara Üniversitesi'nde “Türk sigortacılık ve özel emeklilik sektörünün genel görünümü” konulu bir konferans verdi.

Prof. Dr. Raşit Küçük Konferans Salonu'nda gerçekleşen söyleşide Çakırsoy, Türkiye'deki sigorta sektörünün bugününe ilişkin bilgileri akademisyenler ve üniversite öğrencileriyle paylaştı. Türkiye'de halen zorunlu trafik sigortası ve kaskonun sigorta sektörünün amiral gemisi olduğunun belirten Dr. N. Şerif Çakırsoy, hayat dışı sigortaların %85, hayat sigortalarının ise %15 civarında olduğunu söyledi.

2016'daki olumlu gidişatın 2017'de de sürdüğünü vurgulayan Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Çakırsoy konferans sonrası gazetecilerin soruları üzerine katılım sigortacılığı konusunda da bilgi verdi: “Katılım sigortacılığı yıl sonuna doğru yürürlüğe girecek. Orada özellikle dini hassasiyetleri nedeniyle sigortacılığa mesafeli duran, sisteme girmekten imtina eden kişilerin sisteme girmesini ve katılım sigortacılığı esasları çerçevesinde, dayanışma anlayışı çerçevesinde bu ürünün piyasada daha fazla yer bulmasını bekliyoruz. Tabi ki gelişmeleri takip edeceğiz. Buradaki beklentimiz, diyelim ki 100 liralık mevcut priminin belli bir kısmı zaten katılım sigortacılığıydı gibi sıfır toplamlı bir oyun değil. 100 liralık primin belki 110 lira, 120 lira olarak artması ve katılım sigortacılığı ve devamında da katılım emeklilik sisteminin hızlı bir şekilde artarak bu faizsiz finans sistemi içerisinde yerini almasıdır. Malumunuz şimdi İstanbul finans merkezi projesi kapsamında birçok çalışma yürütülüyor. Bunlardan bir tanesi de bu faizsiz finans kanunu ve mevzuat düzenlemeleri. Biz burada katılım sigortacılığının önemli bir eksikliği dolduracağını düşünüyoruz. Tabi gelişmeleri takip edeceğiz. Kamu olarak belli müdahalelerimiz pozitif katkılarımız olacaksa orada her türlü desteği vereceğiz.”

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. N. Şerif Çakırsoy, “2018 yılı için trafik sigortasında prim fiyatlarında bir değişim ya da artış öngörülüyor mu?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Mutlaka olacaktır çünkü Türkiye'de biliyorsunuz dinamik bir piyasa var. Artan birtakım maliyetler var. Bunları biz senaryolar, alternatifler şeklinde sayın müsteşarımıza sayın bakanımıza arz edeceğiz. Onların takdirlerine sunacağız. Mutlaka bir güncelleme olacaktır. Hepimiz toplumun içinde yaşıyoruz, belli maliyetler artıyor, bunlara bakılacak. Ama benim bu aşamada bir rakam zikretmem, şu oran olacaktır demem doğru olmaz ama mutlaka bir güncelleme olacaktır.”

Sigortacılık sektöründe 2017 verilerine ilişkin bir soruya ise Çakırsoy şu sözlerle cevap verdi: “Biz şu anda üçüncü çeyrek rakamlarını tam olarak görmedik ama burada ifade etmeye çalıştığım mali tablolarda çok büyük bir bozulma beklemiyoruz. Ama asıl değerlendirme yıl sonudur. Dönemler itibariyle sigorta piyasasında dalgalanmalar olur, konjonktürel artışlar azalmalar olur poliçe sayısında. Bunlara bakmak lazım. Yılın sonunda yapılan müdahalelerin etkisini değerlendirdiğimizde biz de kendimize göre bir muhasebe yapıp havuza kapsam anlamında veya tavan fiyatlara bir rakam anlamında müdahale gerekir mi bunlara bakacağız. Bu sistem nihayetinde statik bir sistem değil dinamik bir sistemdir. Bu dinamikler sürekli güncellenecektir. Hatta bir süre sonra şunu konuşacağız; yedi basamak olan sürücü skalasının belki 17 basamak olmasını, iyi sürücünün daha çok ödüllendirilmesini, ama maalesef trafik canavarı dediğimiz sürücülerin de belki daha çok prim anlamında cezalandırılmasını konuşacağız. Bu sistem kendini sürekli güncellemek zorunda olan bir sistemdir”

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. N. Şerif Çakırsoy Zorunlu Deprem Sigortası konusunda da şunları söyledi:

“Türkiye'de 18-19 milyon konut var. Bunun 8-9 milyonu zorunlu deprem sigortası Dask'lı. Yüzde 46,2 oranında konuta zorunlu deprem sigortası yapılmış durumda. Yani iki konuttan birinde Dask var. İstanbul için bu oran ise yüzde 55'ler civarında. Bu hiç de fena bir oran değildir.”

DASK yapmayana elektrik yok!
DASK yapmayana elektrik yok!
27.10.2017

Zorunlu Deprem Sigortası'nda sistem değişiyor, primler elektrik faturaları üzerinden ödenecek.

DASK'ın ödeme gücü 15 milyar lira!
DASK'ın ödeme gücü 15 milyar lira!
21.08.2017

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, kurumun ödeme gücünün 15 milyar lira olduğunu açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile DASK işbirliği yaptı!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile DASK işbirliği yaptı!
19.08.2017

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile DASK arasında yapıların hasar tespitlerinin Bakanlık personelince yapılmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

DASK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan güç birliği!
DASK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan güç birliği!
15.08.2017

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, depremler için DASK'ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak çalışacağını belirtti.

DASK Yarışması'nda final heyecanı başladı
DASK Yarışması'nda final heyecanı başladı
08.05.2017

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın finali yapıldı.

DASK Depreme Dayanıklı Bina Yarışması Finali 9 Mayıs’ta!
DASK Depreme Dayanıklı Bina Yarışması Finali 9 Mayıs’ta!
02.05.2017

43 üniversiteden 85 takımın yarıştığı DASK Depreme DAyanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda final 9 Mayıs 2017 günü gerçekleştirilecek.

Çanakkale sallandı, DASK rakamları ortaya çıktı!
Çanakkale sallandı, DASK rakamları ortaya çıktı!
10.02.2017

Çanakkale Ayvacık'taki depremlerin ardından Türkiye'deki şehirlerin DASK rakamları ortaya çıktı.

DASK'a devletten 240 milyon Avro destek!
DASK'a devletten 240 milyon Avro destek!
16.11.2016

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)'nun sigortaladığı birimlerde hasar fazlası oluşursa, devlet destek sağlayacak.

Türkiye’deki her 10 binadan 6’sında DASK yok
Türkiye’deki her 10 binadan 6’sında DASK yok
14.04.2016

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de binaların depreme karşı sigortalılık oranı çok düşük...

Kendinizi güvenceye alın, DASK'lanın!
Kendinizi güvenceye alın, DASK'lanın!
24.11.2015

DASK, bugüne kadar 162 milyon liranın üzerinde tazminat ödedi. Ancak mevcut yapı stoğunun hala yüzde 59'u sigortasız.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) 2000 yılında kuruldu ve faaliyete geçti. Zorunlu deprem sigortası edindirme, uygulama ve yönetimi faaliyetlerinden sorumlu olan DASK, 15 yıllık süreçte 21 bin 718 poliçeye 162 milyon 381 bin 778 liralık tazminat ödemesi yaptı. Van depreminde rekor tazminat

Yürürlükteki poliçe adedi 7.2 milyon olan DASK, mevcut sigortalılık oranını yüzde 40,9 olarak açıkladı. Yani yapıların yüzde 60'ına yakın bölümü hala sigortasız vaziyette. Özellikle 2011 yılında Van'da meydana gelen deprem nedeniyle 133 milyon 186 bin 893 lira tazminat ödeyen DASK'ın toplam ödeme yaptığı deprem sayısı ise 15 yılda 494 olarak açıklandı. Lider Marmara bölgesi

Türkiye genelinde bölgelerin incelendiğinde yüzde 40,9'luk sigortalılık oranında Marmara başı çekiyor. Toplamda 7.2 milyon poliçenin yüzde 42,2'si yani 3 milyon 48 bin 925 adeti Marmara'ya ait. Poliçelerin yüzde 18,6'sını İç Anadolu, yüzde 15,5'ini Ege, yüzde 11,2'sini Akdeniz, yüzde 7,5'ini Karadeniz, yüzde 3,7'sini Güney Doğu Anadolu ve yüzde 3,2'sini Doğu Anadolu oluşturmakta.

Prim sıralamasında ilk sıra Marmara bölgesine ait...

Toplam primin 789 milyon 740 bin 660 lira olduğu DASK'ta bu rakamın yüzde 96'lık bölümünü çelik, betonarme karkas yapılar oluşturmakta. Yine bu prim içerisinde 76-100 metrekare arasında değişen konutların payı yüzde 29, 101-125 metrekarelik konutların payı ise yüzde 20,9 olarak belirlendi. Yeni binalarda rakam yüksek

2007 ve sonrasında DASK'lı binaların 789 milyon liralık primdeki oranı 271.3 milyon lira ile yüzde 35,5 seviyesinde. 2000-2006 yılları arasında inşa edilen binaların toplam prim oranı 219.5 milyon lira oldu.

Eski binaların sigortalılık oranı oldukça düşük...

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com